REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci to nie tylko plastik. "To jak odkrywanie życia na Marsie"

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci to nie tylko ogromny zbiór plastikowych odpadów dryfujących na środku oceanu. To także niespodziewane siedlisko dla wielu gatunków zwierząt morskich, które znalazły na nim schronienie i pożywienie. Niektóre z tych zwierząt to gatunki przybrzeżne, które zostały przeniesione przez prądy morskie lub katastrofy naturalne.

07.05.2023
12:59
Wielka Pacyficzna Plama Śmieci to nie tylko plastik. "To jak odkrywanie życia na Marsie"
REKLAMA

Naukowcy odkryli, że Wielka Pacyficzna Plama Śmieci jest miejscem życia dla wielu organizmów. Badacze są zaskoczeni tym, jak wiele organizmów znalazło swój dom pomiędzy odpadami unoszącymi się na powierzchni oceanu. Ustalono także, że zagęszczenie pływającego życia było wyższe wewnątrz centralnej części śmieci niż na jej obrzeżach. Wyniki badań zostały opublikowane w artykule w magazynie PLOS Biology.

REKLAMA

To jak odkrywanie życia na Marsie

- mówi biolog morski Rebecca Helm, starszy autor badania.

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci to obszar na środku Pacyfiku, gdzie gromadzi się ogromna ilość plastikowych odpadów unoszących się na powierzchni wody. Jest to efekt działania prądów morskich, które tworzą wir zwany subtropikalnym wirem północnopacyficznym. Plama ta ma powierzchnię około 1,6 miliona km2, czyli ponad trzy razy większą niż Polska.

Plastikowe śmieci stanowią zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzi, ponieważ nie ulegają biodegradacji, a jedynie rozdrabniają się na coraz mniejsze kawałki. Te mikroplastiki mogą być połykane przez zwierzęta morskie lub dostawać się do łańcucha pokarmowego i ostatecznie do ludzkiego organizmu. Ponadto plastikowe odpady mogą zatruwać wodę substancjami chemicznymi lub stanowić pułapki dla zwierząt, które się w nie zaplątują.

Życie na plastiku

Jednak Wielka Pacyficzna Plama Śmieci nie jest tylko martwym cmentarzyskiem plastiku. Naukowcy odkryli, że na plastikowych odpadach żyje wiele gatunków zwierząt morskich, takich jak skorupiaki, mięczaki czy parzydełkowce. Uwagę naukowców zwróciły zwłaszcza takie gatunki jak fioletowe ślimaki morskie - tratewnik jantina, kolonie błękitnych meduz z rodzaju welella oraz organizmy morskie nazywane porpita porpita, czyli niebieski guzik (główna ilustracja). Nawet niektóre rodzaje pąkli, przystosowały się do życia na oceanicznym plastiku. Co ciekawe, wiele z tych stworzeń to gatunki przybrzeżne, które znalazły się setki kilometrów od swojego naturalnego środowiska.

Organizmy odkryte przez naukowców w Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci: (a) Velella, (b) niebieski guzik Porpita, (c) żeglarz portugalski Physalia, (d) tratewnik jantina, (e) niebieski smok morski Glaucus.  (Obrazy autorstwa Denisa Rieka)

Jak to możliwe? Okazuje się, że plastikowe śmieci pełnią rolę sztucznych raf koralowych lub dryfujących wysp. Zapewniają one schronienie i pożywienie dla zwierząt morskich, które mogą się na nich osiedlać lub z nimi podróżować. Niektóre z tych zwierząt są zdolne do przetrwania w ekstremalnych warunkach panujących na otwartym oceanie, takich jak wysoka temperatura, niska zawartość tlenu czy słona woda.

Ponieważ organizmy takie jak velella (tratewniki) i porpita, są ulubionym posiłkiem żółwi morskich i ptaków morskich, Wielka Pacyficzna Plama Śmieci przyciąga i inne zwierzęta.

Inwazja obcych gatunków

Niestety, życie na plastiku ma też swoje negatywne skutki. Niektóre z tych zwierząt to obce gatunki inwazyjne, które mogą zagrozić rodzimej faunie i florze oceanicznej. Na przykład na plastikowych odpadach znaleziono gatunki pochodzące z Japonii, które zostały przeniesione przez tsunami w 2011 roku. Te gatunki mogą konkurować z lokalnymi gatunkami o zasoby lub wprowadzać choroby i pasożyty.

Ponadto życie na plastiku może wpłynąć na zachowanie i rozmieszczenie zwierząt morskich. Na przykład niektóre ryby mogą być przyciągane przez plastikowe śmieci jako potencjalne źródło pokarmu lub schronienia. To z kolei może zmienić ich migracje lub wprowadzić je w niebezpieczne strefy.

Co zrobić?

REKLAMA

Życie na plastiku pokazuje zarówno zdolność adaptacji zwierząt morskich do nowych warunków, ale też zagrożenie dla równowagi ekologicznej oceanu. Dlatego ważne jest, aby ograniczyć ilość plastikowych odpadów trafiających do morza i starać się je usuwać. Niektóre organizacje, takie jak The Ocean Cleanup, próbują to robić za pomocą specjalnych urządzeń, które zbierają plastik z powierzchni wody. Jednak to nie wystarczy, ponieważ plastik znajduje się także na większych głębokościach lub na dnie oceanu.

Życie na plastiku pokazuje zdumiewającą zdolność adaptacji tych stworzeń, ale też stanowi zagrożenie dla równowagi ekologicznej oceanu. Dlatego ważne jest, aby ograniczyć ilość plastikowych odpadów trafiających do morza i starać się je usuwać. Najlepszym sposobem na to jest zapobieganie powstawaniu plastikowych śmieci poprzez zmianę naszych nawyków konsumpcyjnych i produkcyjnych.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA