REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Po 25 latach wiadomo, kto koszmarnie zasyfił Ocean Spokojny

W 1997 roku w północnej części Oceanu Spokojnego odkryto potężne skupisko śmieci i plastikowych odpadów o powierzchni blisko 1,5 mln km kw. Teraz naukowcy ustalili, skąd te śmieci się tam wzięły.

02.09.2022
14:02
wielka pacyficzna plama smieci
REKLAMA

Od ponad dwudziestu lat naukowcy bezustannie monitorują tempo powiększania się Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci, starając się zrozumieć, w jaki sposób jest ona zasilana przez prądy oceaniczne. To właśnie zrozumienie prądów na Pacyfiku pozwoli ustalić skąd pochodzi większość śmieci tworzących WPPŚ, a tym samym kto jest odpowiedzialny za jej powstanie.

REKLAMA

Analiza 573 kg twardych śmieci plastikowych zebranych przez organizację The Ocean Cleanup w 2019 r. pozwoliła wykazać, że ponad 25 proc. śmieci to wszelkiego rodzaju sprzęt służący do połowu ryb, jedna trzecia nie dała się w żaden sposób zidentyfikować.

Czytaj więcej:

Następnie naukowcy postanowili wykorzystać techniki modelowania komputerowego, aby sprawdzić, w jaki sposób pobrane przez nich próbki mogły trafić do Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. Symulacje wykazały, że prawdopodobieństwo tego, że śmieci są skutkiem działalności rybackiej, jest dziesięciokrotnie wyższe od tego, że mogłyby one pochodzić z lądu. Śmieci wprowadzane do oceanu przez rzeki według symulacji zazwyczaj kończą na plażach i jedynie 2 proc. z nich przechwytywane jest przez prądy oceaniczne.

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Skąd te wszystkie śmieci się biorą?

Skąd tak naprawdę bierze się plastik w Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci?

Wśród 232 plastikowych śmieci, które udało się zidentyfikować, dwie trzecie wyprodukowane zostały w Japonii lub Chinach, kolejne 10 proc. w Korei Południowej, 6,5 proc. w Stanach Zjednoczonych i 4,7 proc. w Kanadzie. Wszystkie te kraje posiadają ogromny przemysł połowu ryb.

Szczegółowa analiza uwzględniająca prądy oceaniczne pozwoliła ustalić, że aż 87 proc. śmieci rybackich zidentyfikowanych na plamie pochodzi z Chin, Japonii, Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych i z Tajwanu. To właśnie te pięć krajów najbardziej przyczyniło się do powstania Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci.

REKLAMA

Co ciekawe, niemal połowa z odłowionych i przeanalizowanych śmieci została wyprodukowana w XXI wieku, choć znalazł się tam i jeden przedmiot pochodzący z 1966 roku.

Pesymistyczny wniosek jest jednak taki, że nawet mimo wiedzy o pochodzeniu śmieci, Wielka Pacyficzna Plama Śmieci w najbliższych latach będzie się jedynie powiększała. Prądami oceanicznymi płyną do niej już kolejne tysiące ton śmieci.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA