REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Social media /
  5. Social Media - Poradniki

Jaki rozmiar zdjęć na Instagram? Aktualne wymiary grafik na IG

Zaprojektowałeś idealną grafikę do opublikowania na Instagramie ale po załadowaniu okazało się, że serwis ją ucina? To wina standardów, które platforma narzuca wszystkim zdjęciom. Podpowiadamy, jakie rozmiary powinny mieć zdjęcia wrzucane na Instagram.

26.08.2023
14:44
Instagram
REKLAMA

W przeciwieństwie do choćby Facebooka, Instagram nie posiada zbyt wielu wytycznych co do rozmiaru zdjęć wrzucanych do serwisu. W większości instagramową rozmiarówkę można sprowadzić do wystarczy kwadrat, jednak bardziej zaangażowanym użytkownikom to nie wystarczy, bowiem stories czy zdjęcie profilowe również muszą się dobrze prezentować. W tym tekście przedstawimy, jakie rozmiary powinny mieć zdjęcia na Instagram.

REKLAMA

Jakie powinny być rozmiary zdjęć na Instagramie?

Rozmiar zdjęć na Instagramie: profilowe

Zdjęcia profilowe na Instagramie wyświetlane są w rozmiarze 110 x 100 px i kadrowane w kształt koła, jednak serwis przechowuje je w rozmiarze 320 x 320 px. Idealne zdjęcie profilowe na Instagramie powinno być w proporcji kwadratu o rozmiarach przynajmniej 320 x 320 px, ale zaleca się większe. Warto pamiętać, że ze względu na kadrowanie obrazu, obiekt lub postać na zdjęciu profilu powinna znajdować się na środku zdjęcia.

Rozmiary zdjęć na Instagramie: zdjęcia w postach

Kiedy w 2012 roku Instagram podbijał świat, w serwisie mogliśmy znaleźć jedynie kwadratowe zdjęcia - bo tylko na takie pozwalały ówczesne standardy, jakie wyznaczyła platforma. Od tego czasu trochę się zmieniło.

Standardowo nadal najlepiej umieszczać zdjęcia w proporcji kwadratu - te powinny być w rozmiarze idealnie 1080 x 1080 px - Instagram przeskaluje w dół wszystkie kwadraty większe niż 1080 x 1080. Jeżeli chcesz załadować zdjęcie o proporcji pionowej, tu najlepiej sprawdzi się rozmiar 1080 x 1350 px. Zdjęcia na Instagramie w poziomej proporcji najlepiej prezentują się w rozmiarze 1080 x 560 px.

Miniatury zdjęć na twoim profilu wyświetlają się w rozmiarze 161 x 161 px.

Rozmiary karuzeli zdjęć i reklam na Instagramie są takie same jak rozmiary zdjęć zwykłych postów.

Rozmiar zdjęć na Instagramie: stories

Rozmiar zdjęć w stories to 1080 x 1920 px. Można wykorzystać także każdą grafikę w proporcji 9:16. Warto pamiętać, aby nie stosować zdjęć mniejszych niż 1080 x 1920, gdyż Instagram przeskaluje je w górę, prowadząc do nieestetycznego efektu.

Rozmiary zdjęć na Instagramie: rolki (Reels)

Choć rolki to format wideo, najpopularniejsze z nich zawdzięczają swój sukces kadrowi, który pełni rolę miniaturki. Jego idealny rozmiar również wynosi 1080 x 1920 px. Jednak należy pamiętać, że na twoim profilu będzie wyświetlać się jako obraz w proporcji 1:1, a w feedzie - czyli dla innych osób podczas scrollowania - w proporcji 4:5.

REKLAMA

Zobacz też:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA