REKLAMA

Koniec kwadratowych zdjęć na Instagramie! Tak, my też nie możemy w to uwierzyć

Instagram właśnie stracił swoją najbardziej charakterystyczną cechę. Koniec z kwadratem!

27.08.2015 17.23
Instagram w przeglądarce ma już powiadomienia
REKLAMA
REKLAMA

Instagram właśnie wprowadził funkcję, której nikt się nie spodziewał. Od teraz serwis umożliwia upload zdjęć o prostokątnych proporcjach. Znika konieczność stosowania proporcji 1:1, co z jednej strony było wyznacznikiem Instagrama, ale z drugiej było przyczyną wielu problemów. Użytkownicy radzili sobie z nimi tworząc kolaże lub wstawiając białe pasy do zdjęć. Teraz nie będzie to konieczne. Instagram zaakceptuje prostokątne zdjęcia w orientacji pionowej i poziomej.

instagram-square-goodbye

Powiedzmy sobie szczerze, w dobie szerokokątnych ekranów kwadrat nie był najkorzystniejszym wyborem. Szczególnie, że panuje wręcz odwrotna tendencja. Na przestrzeni dekad zdjęcia przeszły ewolucję z proporcji 1:1, poprzez 3:2, a na 16:9 kończąc. Patrząc na najnowsze monitory o proporcjach 21:9, kwadrat wydaje się mieć coraz mniej sensu.

To już kolejna w ostatnim czasie duża zmiana wprowadzona przez Instagram. Od niedawna wszystkie zdjęcia na Instagramie mają rozdzielczość 1080x1080 zamiast 640x640, a wcześniej serwis doczekał się gruntownej przebudowy swojej wersji przeglądarkowej.

Ukłon w stronę... filmów?

Nie da się ukryć, że wszystkie największe serwisy społecznościowe coraz mocniej stawiają na wideo. Nie inaczej jest z Instagramem, który przecież też obsługuje filmy. Prostokątne proporcje w końcu pozwolą na oglądanie filmów w taki sposób, jak powinno się to robić. Wygląda na to, że profil Star Wars już podchwycił nowość.

instagram

Uwaga fotografowie średnioformatowi! Od dziś kwadrat znów należy do was

Proporcje 1:1 mają w fotografii ogromną tradycję, bowiem wywodzą się z czasów średnioformatowych aparatów analogowych. Różnica polega na tym, że kiedyś za kwadrat brali się tylko profesjonaliści, a do dziś panuje przekonanie, że jest to trudniejsza proporcja jeśli chodzi o ciekawą kompozycję. Co więcej, na średnioformatowym filmie mieściło się tylko 12 klatek. W przypadku smartfonów wszystko stanęło na głowie, a co bardziej płodni instagramowi artyści produkowali dziesiątki kwadratowych zdjęć dziennie.

Te czasy już jednak minęły! Zobaczymy jednak, czy nowość przyjmie się na Instagramie. Z jednej strony użytkownikom ciężko będzie przestawić się na nowe proporcje, a więc sentymentalny kwadrat może zostać z nami na dłużej. Z drugiej strony może wygrać zwykłe lenistwo. W końcu domyślnie smartfony produkują prostokątne kadry.

REKLAMA

Prostokątne zdjęcie w Instagramie zobaczysz po aktualizacji aplikacji do wersji 7,5. Prostokątne zdjęcia otrzymają użytkownicy Androida jak i iOS. Nowości są też widoczne w webowej wersji serwisu.

*Zdjęcie w nagłówku: Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA