REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Tim Cook mówi, że gogle Apple Vision Pro będą łączyć ludzi. Tę bzdurę już gdzieś słyszeliśmy

Tim Cook został zapytany czy najnowszy produkt Apple’a, gogle Vision Pro, nie spowodują izolacji od rzeczywistości. Odpowiedź szefa Apple’a była bardzo smutna. 

07.06.2023
8:59
Tim Cook mówi, że gogle Apple Vision Pro będą łączyć ludzi. Tę bzdurę już gdzieś słyszeliśmy
REKLAMA

Podczas programu „Good Morning America” Tim Cook mówił o goglach Apple Vision Pro. Sprzęt z nowej kategorii został pokazany 5 czerwca i jest przedmiotem ożywionej dyskusji. Jedni widzą w nim przełomowy produkt – nowy rodzaj computingu zintegrowanego z ludzkim ciałem. Inni dostrzegają przede wszystkim problem izolacji i alienacji. Zdaniem Mateusza Nowaka, Apple „pokazał ludzi, chodzących po domu i biurze w dziwnym odstającym kasku. Ludzi, którzy siedzą odcięci od świata na kanapie zanurzeni w… przeglądarce Safari. Ludzi pochłoniętych przez film wyświetlany w wiadrze na głowie. Otępiałe zombie siedzące na kanapie i przewijające internet”.

REKLAMA

Problem jest ważki i pada z ust wielu komentatorów. Na antenie programu „Good morning America” Tim Cook został zapytany wprost czy nie obawia się izolacji, do której będą prowadzić gogle mieszanej rzeczywistości? „Ludzie boją się izolacji” – stwierdziła Robin Roberts, adresując pytanie do swojego rozmówcy. Tim Cook przez ułamek sekundy zawahał się, po czym stwierdził, że problem był „głównym punktem” w procesie projektowania. I dodał, że Apple Vision Pro nie wywołują izolacji, ale łączą. „Chodzi o to, by mieć tam ludzi, którzy czują się, jakby byli tam z tobą” – mówił Cook.

Czytaj także:
- Mówicie, że Apple Vision Pro zmieni świat? Też tak mówiłem... Osiem lat temu
- Vision Pro robi to samo, co Hololens 2. Microsoft ma mało czasu, by wygrać z Apple'em

Apple Vision Pro będą łączyć ludzi? 

U zarania mediów społecznościowych - tych samych, które są dziś wskazywane jako źródło alienacji, niskiej samooceny użytkowników i - nazywając rzecz zupełnie bez ogródek - wielu problemów psychicznych, słyszeliśmy to samo, co mówi dziś Tim Cook. Można przytoczyć setki wypowiedzi Marka Zuckerberga, twórcy Facebooka i szefa Mety, w których "łączenie ludzi" ma być profitem płynącym z korzystania z takich mediów jak Facebook czy Instagram.

Zuckeberg nie lubi mówić jednak o wymienionych wyżej problemach, ale także o bańkach informacyjnych, dla których social media stały się idealną przestrzenią. Nie wspomni też, że stoimy wręcz w obliczu epidemii samotności, która dotyka głównie młodych ludzi. Najnowsze badania przeprowadzone w Polsce wskazują, że aż 60 proc. ludzi urodzonych po 1995 r. boryka się z tym problemem. Ponad połowa twierdzi, że doświadcza go bardzo często.

Co martwiące, młodzi urodzeni po 1995 r. w Polsce nie czują się częścią wspólnoty, a o poczuciu wykluczenia wprost mówi co trzeci pytany. 

- pisze Barbara Erling w omówieniu badania.

Jakie źródła samotności wskazują Polacy? Na topie jest negatywny wpływ internetu.

Osobno badany jest też wpływ internetu i mediów społecznościowych na poczucie samotności.

Tim Cook oferuje światu gogle, które odetną ludzi od rzeczywistości.

Szef Apple'a stosuje narrację, w której produkty big techów - zarówno sprzęt jak i oprogramowanie - mają dobroczynny wpływ na ludzi. Tymczasem oferuje światu urządzenie, którego celem jest immersja w świecie wirtualnym.

Na klipie wideo widzimy kobietę siedzącą goglach i rozmawiającą z drugą osobą w realu. Pokazano też ojca, który w hełmie na głowie obserwuje (i nagrywa) bawiące się dzieci. Śmiało można założyć, że powyższe ujęcia pojawiły się na prezentacji nieprzypadkowo, a Apple doskonale zdaje sobie sprawę z oczywistych zagrożeń. Dlatego oprócz scen w samotności, pokazał również, że w Vision Pro na głowie można integrować się z innymi. Te obrazy nie zachwycają, ale przerażają.

REKLAMA

Filozofowie i psycholodzy od dawna ostrzegają, że w bogatych społeczeństwach Zachodu, wraz z indywidualizmem rośnie alienacja. Może to i dobrze zatem, że próg wejścia do nowego świata Apple'a jest bardzo wysoki, a 3499 dol. to potężna kwota za gogle Vision Pro. Widzi to chyba nawet sam Tim Cook, skoro w tym samym programie wykręcał się od odpowiedzi na pytanie, czy cena urządzenia nie jest zbyt wysoka i niemal przyznał, że jest to sprzęt tylko dla bogatych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA