REKLAMA

Tim Cook przyznaje: Vision Pro jest tylko dla bogatych

Apple pokazał 5 czerwca gogle Vision Pro. Cena zestawu jest tak wysoka, że sam Tim Cook stwierdził, że będzie on za drogi dla wielu osób.

06.06.2023 17.14
Tim Cook przyznaje: Vision Pro jest tylko dla bogatych
REKLAMA

Zestawy do wirtualnej rzeczywistości są na rynku od lat. Apple zatem tylko dołożył swoją cegiełkę, bo istnieje masa firm, które od dawna tworzą swoje zestawy VR/AR.

REKLAMA

Apple Vision Pro tylko dla bogatych. Tim Cook przyznaje.

Najnowsze gogle Apple zostały wycenione na 3499 dolarów. To bardzo zaawansowany kawałek technologii - m.in. przez wzgląd na czip, jaki zasila cały sprzęt, czyli Apple M2. Urządzenie jest ewidentnym krokiem do przodu w rozwoju sprzętu do rzeczywistości mieszanej, ale także wirtualnej.

Okulary czy też gogle nie znajdą raczej ogromnej rzeszy użytkowników, głównie przez wzgląd na ich cenę.  W programie „Good Morning America” dyrektor generalny firmy, Tim Cook, na pytanie „czy Apple naprawdę wierzy, że ludzie zapłacą 3500 dolarów za te gogle”, odpowiedział: „nie wiem”. Stwierdził, też że sprzęt tej klasy musi kosztować.

Zobacz także:

Co zamiast Apple Vision Pro?

Apple Vision Pro to w głównej mierze zestaw do mieszanej rzeczywistości, ale można korzystać z niego także w wirtualnej rzeczywistości. Na rynku istnieje kilka podobnych urządzeń, które kosztują znacznie mniej, ale nie oferują doznań rozszerzonej rzeczywistości - więc nie są bezpośrednią konkurencją. Wystarczy spojrzeć na ostatnio zaprezentowane gogle Meta Quest 3, które będą kosztowały w najtańszej wersji 569 euro (499 dolarów), czy PSVR2 kosztujący podobnie - 600 euro.

Oba zestawy to typowe sprzęty do VR-u. Są tańsze, ale zostały stworzone do zupełnie innych celów. Przykładowo PSVR2 to sprzęt głównie do gier. Na rynku istnieją również zaawansowane sprzęty. Przykładowo HTC VIVE XR Elite kosztuje 1449 euro. 

REKLAMA

Vision Pro, oprócz walorów rozrywkowych ma dawać również możliwość pracy. Dlatego prawdziwym konkurentem wydaje się tu zestaw do mieszanej rzeczywistości Microsoft HoloLens 2, którego cena startowa wynosiła 3500 dolarów (17,5 tysiąca złotych). Powstała też wersja profesjonalna HaloLens 2 Industrial Edition za 22 949 zł. Jak tłumaczy Microsoft jest to sprzęt "przetestowany do pracy w środowiskach regulowanych, takich jak pomieszczenia czyste czy lokalizacje niebezpieczne".

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA