REKLAMA

Nowe świetne funkcje w systemach Apple'a. Pomogą dbać o wzrok i zdrowie psychiczne

Tętno, natlenienie krwi, czas snu, przebyte kroki... do kolekcji danych zbieranych przez urządzenia Apple dołącza samopoczucie i czas spędzony na świeżym powietrzu. Nowymi funkcjami koncern z Cupertino chce wesprzeć wszystkich, którzy troszczą się o swoje zdrowie psychiczne i dosłownie wszystkich, którzy codziennie wchodzą w interakcje z ekranem.

06.06.2023 12.56
Nowe świetne funkcje w systemach Apple'a. Pomogą dbać o wzrok i zdrowie psychiczne
REKLAMA

Koncern z Cupertino posiada naprawdę dobrą aplikację Zdrowie, która po brzegi wypełniona jest różnymi monitorami aktywności i podsumowaniem zebranych danych. Jednak od początku istnienia była w niej też dziura, a konkretnie brak dedykowanych funkcji dla zdrowia psychicznego. Lukę wypełniają aplikacje firm trzecich, takie jak opisywany przez nas Stoic autorstwa polskiego programisty, Macieja Łobudzińskiego, jednak w dobie świadomości na temat zdrowia psychicznego i społecznej wrażliwości, brak natywnych funkcji po prostu budził niedosyt.

Sprawdziły się jednak kwietniowe plotki - Apple dorzucił nawet nie pięć groszy, a kilka złoty do inicjatywy, wzbogacając najnowsze wydania systemów operacyjnych iPhone i Apple Watcha o monitory zdrowia psychicznego, a sama aplikacja zdrowie trafi na iPady. Było też zaskoczenie, bo Tim Cook chce również dbać o nasz wzrok.

REKLAMA

Aplikacja Zdrowie dla zdrowia psychicznego. Apple dodaje nową funkcję do urządzeń mobilnych

Część prezentacji WWDC poświęconej zdrowiu w ekosystemie Apple'a otworzono cytatami amerykańskich ekspertów z dziedzin psychologii i psychiatrii, według których samoświadomość na temat własnych problemów i umiejętność nazywania emocji ma kluczowe znaczenie nie tylko w terapii, ale przede wszystkim w samym utrzymaniu dobrostanu psychicznego.

Z nowymi funkcjami aplikacji Zdrowie na iOS 17 i iPadOS 17 oraz aplikacji Uważność na watchOS 10 użytkownicy mogą lepiej poznać swój stan emocjonalny. Zyskają też możliwość określenia nastroju w skali od bardzo dobrego do bardzo złego. Następnie mogą wybrać czynniki wpływające na ich emocje, takie jak praca czy hobby, i opisać swoje uczucia, używając słów precyzyjnie opisujących odczuwane przez nich emocje, na przykład radość czy smutek.

Nowe funkcje w aplikacji Zdrowie w iOS 17.

Aplikacja zapisze informacje i udostępni je w formie podsumowania z ostatnich kilku dni lub miesiąca. Połączy nie tylko informacje dotyczące zdrowia psychicznego, ale także inne zbierane przez pozostałe funkcje aplikacji Zdrowie.

Jak podaje Apple, podsumowanie można wygenerować w formie dokumentu PDF gotowego do druku i przekazać lekarzowi lub terapeucie.

Czy ekran może dbać o twój wzrok? Apple twierdzi, że tak

Apple pochylił się również nad problemami ze wzrokiem, które w ostatnich latach dotykają coraz większy odsetek społeczeństwa. Zgodnie z wytycznymi International Myopia Institute, organizacji non-profit zajmującej się badaniem i edukacją w zakresie krótkowzroczności, dzieci powinny przebywać w naturalnym świetle dziennym co najmniej 80–120 minut dziennie, by zachować zdrowy wzrok.

Apple Watch z nowo zapowiedzianym watchOS 10 pozwala na monitorowanie czasu ekspozycji na światło dziennie za pomocą czujnika oświetlenia zewnętrznego. Dane o czasie spędzonym na zewnątrz można sprawdzić w aplikacji Zdrowie w systemie iOS 17 i iPadOS 17. Dzieci, które nie mają własnych smartfonów Apple, mogą połączyć swój Apple Watch z iPhonem rodzica za pomocą Konfiguracji rodzinnej i udostępniać dorosłym informacje o tym, ile czasu spędzają na dworze, za pomocą funkcji udostępniania danych o zdrowiu.

REKLAMA

Ponadto Apple poświęciło pięć minut na dodanie małej, lecz przydatnej funkcji, która ma przeciwdziałać degradacji wzroku przy użyciu urządzeń Apple. Bowiem patrzenie na obiekt znajdujący się zbyt blisko oczu, taki jak urządzenie czy książka, jest również uznane naukowo za czynnik ryzyka krótkowzroczności.

Nowa funkcja Odległość od ekranu wykorzystuje aparat TrueDepth, który za pomocą Face ID umożliwia na iPhonie i iPadzie, aby wysyłać użytkownikom powiadomienia sugerujące odsunięcie urządzenia trzymanego przez dłuższy okres czasu na odległości mniejszej niż 30 centymetrów od twarzy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA