REKLAMA

Zamiast psychologowi, wygadasz się iPhone'owi. Apple pracuje nad cyfrowym pamiętnikiem

Apple prototypuję aplikację na iPhone’a, która ma wspierać użytkowników w kwestii dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego. Terapią ma być spisywanie codziennych aktywności.

21.04.2023 17.22
Apple pamiętnik iPhone
REKLAMA

Dziennikarze Wall Street Journal dotarli do informacji, z których wynika, że Apple, będąc zainspirowanym aplikacją Day One, planuje rozszerzyć swoją platformę zdrowotną o wsparcie psychologiczne. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Apple’a ma ponoć wynikać, że spisywanie codziennych aktywności wpływa korzystnie na zdrowie psychiczne i fizyczne.

REKLAMA

Nowa wersja systemu iOS ma to umożliwić, za sprawą wbudowanej w system aplikacji, która na dziś nosi tymczasową nazwę Jurassic. Ta ma ponoć bardzo przypominać Day One, a wręcz znacząco przewyższać ją funkcjonalnością za sprawą dodatkowych uprawnień, których aplikacje z App Store mieć nie mogą - w tym dostęp do historii połączeń i do wiadomości tekstowych.

Apple Pamiętnik pomoże się odprężyć. I zadba o prywatność użytkownika.

Aplikacja ma analizować zachowanie użytkownika i w ten sposób szacować, jak wygląda jego typowy dzień - w tym jak często spędza czas w domu czy poza nim i czy któreś dni przełamują codzienną rutynę. Aplikacja ma też wykrywać kontakty z innymi jej użytkownikami, rozpoznając przy tym znajome użytkownikowi osoby - tym samym zgadując, że w danym momencie zachodzi interakcja towarzyska.

REKLAMA

Wszystkie informacje mają być przy tym przetwarzane lokalnie, na iPhonie użytkownika, a nie w chmurze Apple’a, co powinno choć częściowo rozwiać obawy o ochronę prywatności. Według dokumentacji, do której dotarł Wall Street Journal, aplikacja ma duże szanse na pojawienie się już w systemie iOS 17 zaplanowanym na bieżący rok.

Los Day One i podobnych aplikacji, które Jurassic naśladuje, wydaje się przesądzony. Nie będą w stanie rywalizować z Apple’em na równych zasadach, więc prawdopodobnie z czasem niektóre znikną z App Store’a. Nie byłby to zresztą pierwszy raz, wręcz powstał idiom sherlocked na określenie aplikacji zabitych przez Apple’a. Niektóre przykłady takich aplikacji to 1 Camo (pozwalała używać iPhone'a jako kamery internetowej), Klarna i Clearpay (zostały wykoszone przez Apple Pay Later) czy Konfabulator, który stracił sens z uwagi na wprowadzenie widżetów do iOS-a.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA