REKLAMA

Jak rozmawiać z ChatGPT i Bing? Podpowiadamy, jak tworzyć prompty

Zadałeś sztucznej inteligencji proste pytanie, na które udzieliła ci kompletnie niesatysfakcjonującej odpowiedzi? Nie oznacza to, ze SI jest mało pojętna - może po prostu się nie rozumiecie. Podpowiadamy, w jaki sposób tworzyć prompty i rozmawiać z ChatGPT tak, by "wiedział", czego tak naprawdę od niego chcesz.

20.05.2023 06.02
Jak rozmawiać z ChatGPT i Bing? Podpowiadamy, jak tworzyć prompty
REKLAMA

Zarówno ChatGPT, jak i Bing to dwa, niezwykle potężne modele językowe sztucznej inteligencji, których potencjał można liczyć w miliardach parametrów i tysiącach książek, z których modele pozyskały swą wiedzę. Jednak mimo to niekiedy treści generowane przez sztuczną inteligencję są co najmniej wątpliwej jakości, o ile nie po prostu błędne, zbyt ogólne lub źle sformułowane.

REKLAMA

Kluczem do otrzymania tego, o co prosisz jest umiejętne formułowanie samych zapytań - promptów. Wobec sztucznej inteligencji, która ma zrewolucjonizować nie tylko rynek pracy, ale i świat jako taki powstała nawet nowa dziedzina: inżynieria promptów (prompt engineering, zwana także inżynierią podpowiedzi), której głównym obszarem zainteresowania jest opracowywanie i optymalizacja zapytań wysyłanych do modeli sztucznej inteligencji.

Czytaj także:
- Polscy naukowcy mówią, jak będzie wyglądało studiowanie i zaliczenia w dobie ChataGPT. Wydali rekomendacje
- Sztuczna inteligencja napisała maturę 2023. Jak GPT-4 poradził sobie z językiem polskim?

Jeżeli jest ktoś, kto wie "jak rozmawiać" z generatywną sztuczną inteligencją, są to właśnie inżynierowie promptów. Proces stania się jednym z nich jest całkiem długi, jednak aby otrzymać idealnie to czego oczekujesz od generatywnej SI nie potrzeba spędzić kilku lat na studiach i mieć kilka lat doświadczenia zawodowego powiązanego z uczeniem maszynowym - wystarczy w praktyce zastosować kilka wskazówek.

Jak tworzyć dobre prompty dla ChatGPT i innych językowych modeli sztucznej inteligencji?

Nadaj swojej wypowiedzi kontekst

Pomimo, że generatywna sztuczna inteligencja halucynuje i nadal daleko jej potencjałem do człowieka, to dzieli z nami jedną wspólną cechę: nie cierpi ogólnych pytań. Dla przykładu wyobraź sobie, że pracujesz w kwiaciarni. Do kwiaciarni przychodzi klient i pyta "Chcę bukiet". Jaki bukiet? Duży, mały? Na jaką okazję? Z jakich kwiatów ma się składać? Bukiet może być równie dobrze do postawienia na stole, jak i do podarowania pani prezes w ramach gratulacji za 20 lat pracy. Teraz pomyśl, że ten sam klient przychodzi i mówi "Chcę zamówić bukiet dla mojej żony z okazji piątej rocznicy ślubu. Żona lubi białe kwiaty, lecz nie lubi róż. Chcę, by bukiet był duży, lecz możliwy do utrzymania w jednej ręce." Łatwiejsze do zrealizowania, prawda?

Podobnie jest ze sztuczną inteligencją: im więcej szczegółów dotyczących zapytania podasz, tym bardziej satysfakcjonująca treść zostanie wygenerowana. Pytając ChatGPT "Chcę kupić psa, jaką rasę polecasz" model poda standardową formułkę "Nie ma jednej rasy, która byłaby najlepsza dla wszystkich ludzi..." i wymienia najpopularniejsze rasy, o których można przeczytać na pierwszej stronie wyników wyszukiwania Google - m.in. Labrador Retriever, Golden Retriever czy Border Collie. Jednak gdy sprecyzowałam moje warunki mieszkaniowe i oczekiwania wobec psa, ChatGPT zmienił ton na "Na podstawie twoich preferencji, stylu życia i warunków mieszkaniowych, mogę polecić kilka ras psów, które mogą pasować do waszej sytuacji." i wymienił mniej oczywiste, lecz bardziej odpowiednie dla mnie rasy takie jak Boston Terrier czy Cairn Terrier.

Bądź precyzyjny

Precyzja wypowiedzi jest związana bezpośrednio z kontekstem. Im więcej szczegółów sztuczna inteligencja będzie znać, tym lepiej będzie w stanie wygenerować odpowiedź i dopasować ją do twoich oczekiwań. Jako przykład ilustrujący precyzję wypowiedzi, ponownie posłużę się wyborem rasy psów.

Chcę kupić psa. Mieszkam w mieszkaniu w bloku z żoną i dwójką dzieci. Chcemy psa energicznego, lecz małego. Jesteśmy gotowi poświęcić czas na pielęgnacje. Jaką rasę polecasz?

- oryginalny prompt użyty w poprzednim zapytaniu

Jednak ten prompt można doprecyzować, bowiem:

  • Mieszkanie może znajdować się w sercu dużego miasta lub na obrzeżach małego, co wpływa na możliwości dostarczenia psu ruchu
  • Istnieje duża różnica pomiędzy - na przykład - dwójką dzieci w wieku 2 i 6 lat, a dwójką dzieci w wieku 16 i 17 lat

Chcę kupić psa. Mieszkam w mieszkaniu w bloku na obrzeżach miasta, blisko terenów zielonych, z żoną i dwójką dzieci w wieku 16 i 17 lat. Chcemy psa energicznego, lecz małego. Jesteśmy gotowi poświęcić czas na pielęgnacje. Jaką rasę polecasz?

- nowy, doprecyzowany prompt

Po doprecyzowaniu promptu ChatGPT zaproponował cztery nowe rasy, o których wcześniej nie wspomniał, a wpasowują się w podane wcześniej wymogi lepiej niż rasy podane przy niedoprecyzowanym promptcie.

Używaj prostego, zrozumiałego języka

Język polski - ale i każdy inny język - jest niezwykle barwny, posiadając wiele regionalizmów, naleciałości z innych języków, gwar czy neologizmów oraz niespójnych językowo form z języka potocznego. Rozmawiając z ChatGPT, Bingiem czy jakąkolwiek inną sztuczną inteligencją upraszczaj język, wystrzegaj się złożonych form artystycznych i słownictwa, które potencjalnie może być niezrozumiałe dla sztucznej inteligencji. ChatGPT może (ale nie musi) wiedzieć, że Łodzianin, mówiąc "angielka" ma na myśli bułkę paryską, że w polskim slangu "petarda" jest wieloznaczna lub że "śpiulkolot" to łóżko.

Odtwarzaj role ze sztuczną inteligencją

Ta wskazówka tyczy się bardziej wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji jako kreatywnego generatora tekstu, ale z powodzeniem można ją zastosować do uzyskania interesującej konwersacji. Modele takie jaki ChatGPT są naładowane po brzegi informacjami pochodzącymi z różnych źródeł i sformułowanymi w różny sposób. Począwszy od publikacji naukowych pisanych przez ekspertów z danej dziedziny, poprzez napisane prostym językiem wytłumaczenia, dlaczego jajko musi zostać poddane obróbce termicznej przed jedzeniem ściągnięte z forum o gotowaniu.

Biorąc pod uwagę mnogość tematów, narracji i treści, pisząc prompt można nakierować sztuczną inteligencję na pożądany ton i sposób wypowiedzi. Na przykład zupełnie inne odpowiedzi otrzymasz po wpisaniu promptu "Wytłumacz jak powstaje zorza polarna" i po wpisaniu "Wytłumacz pięcioletniemu dziecku jak powstaje zorza polarna". Odtwarzać role można też w drugą stronę, na przykład zmieniając prompt "Wytłumacz, dlaczego warto jest kupić smartwatch" na "Mówiąc z perspektywy osoby aktywnie uprawiającej sport, wytłumacz, dlaczego warto jest kupić smartwatch".

Nakreśl sztucznej inteligencji wymogi techniczne tekstu

Nie raz i nie dwa zdarzy się, że sztuczna inteligencja napisze zbyt długi lub zbyt krótki tekst. O ile w przypadku Bing w Edge opcja dostosowania długości tekstu w narzędziu Redagowanie załatwia sprawę, o tyle w ChatGPT i innych popularnych generatywnych modelach sztucznej inteligencji długość wygenerowanego tekstu to loteria - loteria, którą można z góry wygrać.

Pisząc tekst promptu, pamiętaj o uwzględnieniu właściwości pożądanej treści. Możesz to zrobić poprzez dodanie do treści promptów takich zastrzeżeń jak np. "Napisany tekst ma być nie dłuższy niż 10 zdań", "Tekst ma mieć dokładnie 200 wyrazów", "Wytłumacz w 5 zdaniach...", "Napisz opis zdjęcia na Instagram, który ma pomiędzy 300 a 400 znaków. Uwzględnij hashtagi...". Można eksperymentować nie tylko z długością, ale i z formą, wspominając np. "Wymień powody, dla których [...]. Pisz ciągiem, nie używaj listy punktowanej, nie numeruj swoich argumentów."

Delikatnie zmień pytanie, próbuj ponownie i wykorzystuj konwersację

REKLAMA

Nawet jeżeli po zastosowaniu się do wszystkich wskazówek sztuczna inteligencja wygenerowała niesatysfakcjonujący tekst, warto się nie poddawać i dalej pracować z jednym promptem. Może sformułowałeś swój problem w sposób niezrozumiały dla SI? Zamiana kilku słów może zmienić cuda. Często jednak nawet nie trzeba zmieniać promptu - wystarczy poprosić o ponowne wygenerowanie odpowiedzi.

Warto także pamiętać, że ChatGPT, ale i inne popularne modele (w tym GPT-4 czy chatbot Bing) posiadają swego rodzaju "pamięć krótkotrwałą". Tak długo jak nie zamkniesz okna lub nie przejdziesz do nowej konwersacji, możesz w kolejnych promptach nawiązywać do poprzednich odpowiedzi, np. "Napisz ponownie poprzednią odpowiedź, bez użycia słowa "urządzenie"" czy "Streść poprzednią odpowiedź do trzech zdań".

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA