REKLAMA

Legendarne polskie MiG-29 będą walczyć z Rosją. Nasze myśliwce lecą na wojnę

Polska przekazuje Ukrainie pierwsze myśliwce MiG-29. Pierwsze cztery z 10 obiecanych przez Polskę myśliwców MiG-29 zostaną przekazane Ukrainie w najbliższych dniach. Poinformował o tym polski prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej ze swoim czeskim odpowiednikiem Petrem Pavlem w Warszawie. 

16.03.2023 18.53
MiG-29
REKLAMA

W najbliższych dniach przekażemy Ukrainie cztery samoloty, w pełni sprawne. Reszta samolotów jest serwisowana i przygotowywana. Będziemy je sukcesywnie przekazywać w ciągu roku. To są MiG-i, które otrzymaliśmy na początku lat 90.

- powiedział Andrzej Duda.
REKLAMA

Duda powiedział, że decyzja o przekazaniu samolotów zapadła na szczeblu władz państwowych. Podkreślił, że maszyny te zastąpione zostaną w polskie armii przez samoloty FA-50 z Korei Południowej, z których pierwsze spodziewane są do końca roku. Potem dołączyć mają do nich amerykańskie samoloty F-35.

Ponadto Słowacja rozważa przekazanie Ukrainie 10 samolotów MiG-29, które zostały wycofane z eksploatacji w ubiegłym roku.

Ile myśliwców MiG-29 posiada Polska?

Polska ma około 29 samolotów MiG-29, które wykorzystywane są w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego i 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego z Malborka. Warto dodać, że część z naszych MiG-ów została zmodernizowana do standardu 9.13, co pozwoliło na poprawienie ich parametrów oraz umożliwiło wykorzystanie nowszych wersji broni.

Polskie myśliwce MIG-29

Samolot MiG-29, nazywany w kodzie NATO "Fulcrum", to legendarna, jedna z najbardziej znanych maszyn wojskowych w historii. Ten myśliwiec był symbolem radzieckiej potęgi lotniczej i pozostaje na służbie w wielu krajach do dzisiaj.

Historia MiG-29 rozpoczęła się w latach 70. XX wieku, kiedy to radziecka armia powierzyła biuru konstrukcyjnemu Mikojana i Guriewicza zadanie stworzenia nowoczesnego myśliwca frontowego. Pierwszy prototyp MiG-29 został oblatany w 1977 r., a do produkcji seryjnej samolot wszedł w 1983 r.

W ciągu swojej kariery MiG-29 był wykorzystywany w wielu konfliktach na całym świecie, w tym w wojnie w Zatoce Perskiej, w konflikcie w Bośni i Hercegowinie oraz w wojnie rosyjsko-gruzińskiej. Samolot jest znany z wysokiej zwrotności i zdolności do wykonywania różnych zadań, w tym niszczenia celów powietrznych i naziemnych.

MiG-29 to wciąż groźna broń

W Polsce samoloty MiG-29 zostały wprowadzone na wyposażenie w latach 80. XX wieku i były jednym z filarów polskiej armii lotniczej. W ciągu swojej służby w Polsce samoloty te zostały poddane modernizacji, w ramach której zwiększono ich możliwości bojowe i przedłużono żywotność.

REKLAMA

Samolot MiG-29 ma długość około 17 m, rozpiętość skrzydeł wynosi 11 m, a masa startowa to około 18 ton. Maszyna jest napędzana dwoma silnikami RD-33, które pozwalają na osiągnięcie prędkości maksymalnej wynoszącej około 2400 km/h. Zasięg samolotu to około 1500 km, a pułap operacyjny wynosi około 18 km.

Warto zwrócić uwagę, że samolot MiG-29 nie jest już najnowocześniejszym myśliwcem na świecie. Mimo to pozostaje on ważnym elementem arsenału sił powietrznych wielu krajów.

Ukraińcy już przystosowali swoje MiG-29 do przenoszenia zachodniej broni w tym pocisków przeciwradarowych HARM i najprawdopodobniej bomb JDAM. Dzięki naszym samolotom będą mogli szybciej wyzwolić swoje ziemi i skuteczniej zwalczać wroga w trakcie nadchodzącej ofensywy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA