REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Legendarny duet jest teraz jeszcze skuteczniejszy. Przetestowano nową wersję pocisku Hellfire

Amerykańskie wojsko z sukcesem przeprowadziło test nowej wersji pocisku AGM-114 Hellfire. Ma on aż trzy razy większy zasięg.

11.10.2022
15:37
Legendarny duet jeszcze bardziej skuteczny. Przetestowano nową wersję  pocisku Hellfire
REKLAMA

Drony MQ-9 Reaper uzbrojone w pociski kierowane AGM-114 Hellfire zyskały ponurą sławę podczas wojny w Iraku i w Afganistanie. Krążąc godzinami wysoko nad polem bitwy, zapewniały celne uderzenia w najmniej spodziewanym przez wroga momencie. Stały się podstawową bronią globalnej wojny z terroryzmem. 

REKLAMA

Teraz ten morderczy duet będzie jeszcze bardziej skuteczny. Amerykańskie wojsko poinformowało właśnie o przeprowadzonym teście najnowszej wersji pocisku oznaczonej jako AGM-114 R-4.

Hellfire z trzy razy większym zasięgiem

Hellfire odpalony był z drona MQ-9 Reaper. Nowy model rakiety różni się od poprzednich wersji aż trzy razy większym zasięgiem. Standardowy zasięg AGM-114 to 11 km, a więc teraz powinien wynosić on aż 33 km.

Jak podano w komunikacie prasowym, w trakcie ćwiczeń Valiant Shield 2022 oddano najdłuższy strzał z Hellfire w historii. Szczegółów nie ujawniono, ograniczając się jedynie do stwierdzenia, że test wypadł pomyślnie.

Dzięki nowemu pociskowi drony MQ-9 Reaper będą mogły zwalczać cele przy zachowaniu większej odległości od zagrożenia, co ma kluczowe znaczenie dla przetrwania na współczesnym polu walki.

Pocisk AGM-114 Hellfire

AGM-114 Hellfire to amerykański kierowany pocisk rakietowy zaprojektowany do niszczenia czołgów. Producentem jest Lockheed Martin i Boeing. Jest to główny oręż śmigłowców szturmowych AH-64 Apacz.

Produkcja rozpoczęła się 40 lat temu, w 1982 r., ale przez dekady rakieta była wielokrotnie modernizowana i przechodziła wiele zmian konstrukcyjnych od wersji AGM-114A z 1982 r. do wersji AGM-114R Hellfire II z 2012 r. We wszystkich wersjach (poza jedną) pocisk jest naprowadzany na cel laserowo.

 class="wp-image-2492637"
Pociski AGM-114 Hellfire

Jedną z najdziwniejszych odmian pocisku Hellfire jest AGM-114 R9X. Służy ona do zabijania np. dowódców armii przeciwnika lub terrorystów. Nie posiada ona głowicy wybuchowej, dzięki czemu nie powoduje przypadkowych ofiar. Z rakiety wysuwa się natomiast sześć długich mieczy, które dosłownie tną cel na kawałki.

Prędkość pocisku Hellfire to 1530 km/h. Rakieta waży 45 kg w tym głowica wybuchowa to 8 kg. Szerokość Hellfire to 33 cm, średnica 17,8 cm a długość 163 cm.

Dron MQ-9 Reaper

MQ-9 Reaper to amerykański bezzałogowy bojowy aparat latający produkowany przez firmę General Atomics Aeronautical Systems i używany głównie przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych oraz RAF. Polska również zakupiła te drony. Aktualnie czekamy na ich dostawę.

 class="wp-image-2492625"
MQ-9 Reaper
REKLAMA

MQ-9 ma turbośmigłowy silnik o mocy 950 KM. MQ-9 Reaper może przebywać w powietrzu 28 godzin i lecieć na wysokości 15 km.

MQ-9 Reaper może przenosić maksymalnie 1360 kg uzbrojenia podwieszanego na sześciu węzłach podskrzydłowych. Samolot może być uzbrojony w bomby kierowane laserowo GBU-12 Paveway II, bomby GBU-38JDAM lub bomby z mieszanym układem naprowadzania laser/GPSGBU-49 oraz pociski AGM-114 Hellfire.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA