REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Hellfire AGM-114 R9X - rakieta z ostrzami zabiła szefa Al-Kaidy. Ta straszliwa broń nazywana jest bombą ninja

Szef Al-Kaidy, Ajman al-Zawahiri, został zabity przez siły amerykańskie podczas ataku dronów w stolicy Afganistanu, Kabulu. Prezydent USA Joe Biden podkreślił, że podczas operacji przeprowadzonej w weekend nie było żadnych ofiar cywilnych. W ataku wykorzystano straszliwą broń, pocisk Hellfire AGM-114 R9X.

02.08.2022
11:59
Hellfire AGM-114 R9X - rakieta z ostrzami zabiła szefa Al-Kaidy. Ta straszliwa broń nazywana jest bombą ninja
REKLAMA

Wyższy urzędnik administracji Bidena, cytowany przez agencję informacyjną AFP powiedział, że Zawahiri był na balkonie swojego domu w Kabulu, kiedy został namierzony za pomocą dwóch rakiet Hellfire. Akcja miała miejsce godzinę po wschodzie słońca, w niedzielę 31 lipca.

Jednak zdjęcia domu w Kabulu, w którym mieszkał Zawahiri, nie noszą żadnych oznak eksplozji, co wskazuje na użycie przez USA pocisku Hellfire R9X.

Hellfire AGM-114 R9X to odmiana pocisku przeciwpancernego Hellfire, który w swojej standardowej wersji odpalany jest z śmigłowców Apache AH-64 i służy do niszczenia czołgów i innych pojazdów. Hellfire AGM-114 R9X nazywany również "bombą ninja", stał się główną bronią USA do zabijania przywódców grup ekstremistycznych. Główna cecha rakiety to brak ofiar cywilnych.

REKLAMA

Pocisk AGM-114 R9X jest wystrzeliwany z drona Predator. Nie ma wybuchowej głowicy bojowej, ale zamiast tego do jego korpusu przymocowanych jest sześć ostrzy, które lecą z dużą prędkością i tną namierzoną osobę. Pocisk jest niezwykle precyzyjny, trafi bez problemu w niewielkie okno czy poruszający się samochód.

To nie pierwszy przypadek wykorzystania Hellfire AGM-114 R9X. Podobno wykorzystywano je już m.in. w Syrii lecz Pentagon i CIA, dwie agencje, które mają w swoim arsenale Hellfire R9X, nigdy nie potwierdziły użycia pocisku.

Według Wall Street Journal, pomysł na powstanie pocisku narodził się za prezydentury Baracka Obamy, kiedy to amerykańskie drony szeroko wykorzystywano do nalotów w Afganistanie, Pakistanie, Iraku, Syrii, Somalii, Jemenie i innych krajach.

REKLAMA

Wariant AGM-114 R9X Hellfire jest używany tylko w określonych okolicznościach, zazwyczaj do zlikwidowania ważnej osoby. 

Hellfire AGM-114 R9X ma nieco ponad 1.5 m długości i waży ponad 45 kg.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA