REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

FA-50 to nowy samolot polskich Sił Powietrznych. Maszyny kupiliśmy w Korei Południowej

FA-50 to lekkie samoloty myśliwsko - szturmowe, które właśnie kupiła polska armia. Siły Powietrzne otrzymają w sumie 48 tych maszyn. Umowa warta jest 3 mld dolarów, a producentem jest firma z Korei Południowej.

16.09.2022
20:33
FA-50 - nowy samolot polskich Sił Powietrznych. Jest z Korei Płd.
REKLAMA

FA-50 zagoszczą na polskim niebie już niedługo. W ramach umowy, pierwsze 12 samolotów w seryjnej wersji FA-50 block 10 ma zostać dostarczonych na początku drugiej połowy 2023 r. 

REKLAMA

Kolejne 36 samolotów w wersji FA-50PL o określonych przez Polskę cechach technicznych i bojowych zostaną dostarczone w latach 2025-2028.

FA-50 z centrum serwisowym w Polsce

Kontrakty obejmują dostawę amunicji, szkolenia, logistykę oraz transfer niektórych technologii, które pozwolą na serwisowanie samolotów w Polsce. W Polsce powstanie centrum serwisowe samolotów FA-50PL, które ma zostać otwarte w 2026 r.

Umowa na zakup FA-50 została podpisana w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego koło Mińska Mazowieckiego.

W zeszłym miesiącu Polska kupiła w Korei Południowej czołgi K2 oraz haubice K9 o wartości około 5,8 mld dolarów.

FA-50 Fighting Eagle

FA-50 Fighting Eagle to południowokoreański, lekki dwuosobowy samolot bojowy wyposażony w zaawansowane systemy wyświetlania informacji dla załogi, a także nowoczesną awionikę i radar kierowania ogniem. Producentem jest Korean Aerospace Industries.

Uzbrojenie stanowi 20 mm działko oraz pociski rakietowe powietrze-powietrze AIM-9 Sidewinder (krótkiego zasięgu, ok. 10 km, naprowadzane na ciepło), pociski rakietowe powietrze-ziemia AGM-65 Maverick (potężne pociski powietrze - ziemie typu odpal i zapomnij, z kamerą TV, do niszczenia czołgów i bunkrów), a także kilka typów bomb lotniczych różnego typu.

REKLAMA

Napęd stanowi silnik turbowentylatorowy z dopalaczem. Prędkość maksymalna wynosi 1,5 Macha (1837,5 km/h). Zasięg operacyjny samolotu to 1800 km, a jego pułap maksymalny 14,6 km. Masa własna samolotu 6,47 t, przy maksymalnej masie startowej 12,3 tony, co pozwala na przenoszenie uzbrojenia o masie do 4,5 tony.

Zakup FA-50 budzi sporo kontrowersji. Zdaniem niektórych specjalistów, samolot ma zbyt małe osiągi (prędkość wznoszenia, niższa prędkość, wysokość, zasięg w porównaniu z F-16, skromny zestaw uzbrojenia) nie jest ani w pełni samolotem szturmowym, ani myśliwskim.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA