REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Polska kupuje czołgi i samoloty w Korei Południowej. Zobacz nową broń Wojska Polskiego

Wielkie zakupy Polski po drugiej stronie globu. Nasz kraj kupuje w Korei Południowej 48 lekkich samolotów bojowych FA-50 i co najmniej 180 czołgów K2 Black Panther. Czołgi mają być docelowo produkowane w Polsce.

22.07.2022
12:28
Polska kupuje czołgi K2 i samoloty szturmowe FA-50 w Korei Południowej
REKLAMA

Polska prowadzi obecnie negocjacje z Koreą Południową w sprawie zakupu 180 czołgów K2 Black Panther i 48 lekkich samolotów bojowych FA-50 Fighting Eagle. Informacje te potwierdził minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

Według jego oświadczenia, pierwsze egzemplarze czołgów K2 firmy Hyundai Rotem zostaną dostarczone już w tym roku. Minister dodaje, że 180 czołgów to tylko pierwsza partia, a następne pojazdy produkowane mają być w Polsce.

Błaszczak dodał też, że negocjacje w sprawie FA-50 są już na ukończeniu, a polskie Siły Powietrzne planują pozyskać trzy eskadry tych lekkich samolotów bojowych.

FA-50 zastąpi myśliwce MiG-29 wyprodukowane jeszcze w czasach Związku Radzieckiego. Błaszczak powiedział, że Polska jest zainteresowana zakupem trzech eskadr, czyli 48 maszyn. Pierwsze egzemplarze trafią do Polski w przyszłym roku. Negocjacje w tej sprawie mają być na finiszu.

Czołg K2 Black Panther

K2 Black Panther to południowokoreański czołg podstawowy. Pojazd został opracowany przez Południowokoreańską Agencję Rozwoju Obrony oraz firmę Hyundai Rotem. Czołg jest uzbrojony w działo gładkolufowe L55 kal. 120 mm. 

Czołg charakteryzuje szereg ciekawych rozwiązań technicznych. Amunicja pierwszego stopnia (7 pocisków) umieszczona jest w taśmowym mechanizmie ładowania, który zapewnia niewiarygodną wręcz szybkostrzelność 20 strzałów na minutę.

Koreański czołg K2 Black Panther

Pancerz składa się z pancerza kompozytowego i reaktywnego. Grubość pancerza jest zbliżona do pancerza M1A2 Abrams, ale w porównaniu do prawie 62 ton amerykańskiego czołgu, K2 jest lżejszy i waży 55 ton. 

Pancerz reaktywny jest stosowany na dość słabo opancerzonych bokach i dachu, natomiast pancerz kompozytowy jest najgrubszy na przodzie pojazdu. Zwiększa to między innymi mobilność na polu bitwy i zmniejsza zużycie paliwa.

Czołg K2 jest wyposażony w środki obrony aktywnej. Obrona aktywna obejmuje systemy zamontowane w czołgu, które starają się zmylić lub zniszczyć pociski przeciwnika lecące w kierunku pojazdu.

Systemy obrony aktywnej można podzielić na dwie zasadnicze grupy - "miękką" (soft kill), w której system stara się zmylić nadlatujący pocisk kierowany (ppk), oraz "twardą" (hard kill), która bezpośrednio zwalcza wrogi pocisk przy użyciu własnego antypocisku.

Czołg K2 posiada radarowy i laserowy system ostrzegania (EloSM) ostrzegający załogę o wykryciu i oświetleniu wiązką lasera oraz promieniowaniem radarowym oraz system zagłuszający (ECM). 

 class="wp-image-2272011"
Czołg K2 Black Panther

Ponadto K2 ma dookólny 360 stopni radar działający na fali milimetrowej, który może wykrywać nadlatujące pociski oraz znajdujące się w pobliżu śmigłowce i drony, a nawet samoloty. Uzyskane w ten sposób dane o celu można przekazać bezpośrednio do systemu kierowania ogniem w celu szybkiego zniszczenia przeciwnika.

K2 posiada również nowoczesny system kierowania ogniem, który umożliwia mu walkę z nisko latającymi śmigłowcami. Ponadto system umożliwia automatyczne wykrywanie i śledzenie celów wielkości pojazdu bez interwencji strzelca. 

Czołg K2 może strzelać z KSTAM (koreańska amunicja Smart Top Attack). to pocisk opracowany przez Agencję Rozwoju Obrony na bazie amunicji SMArt-155. Pocisk wystrzeliwany jest z armaty, rozkłada skrzydła stabilizacyjne i leci po trajektorii balistycznej do miejsca docelowego. Na miejscu rozkłada spadochron dając czas systemowi na skanowanie obszaru docelowego za pomocą radaru fal milimetrowych i czujników podczerwieni.

Gdy cel zostanie znaleziony, penetrator uformowany wybuchowo strzela z góry w cel. Dzięki temu K2 może atakować cele, które znajdują się poza linią wzroku np. za wzniesieniem. Jest to amunicja typu odpal i zapomnij, ale istnieje też łącze danych umożliwiające transfer danych z pojazdu. 

Minimalna odległość do celu to dwa kilometry, maksymalna odległość to osiem kilometrów. Dane dotyczące lokalizacji celu mogą być przesyłane do czołgu poprzez transmisję danych z innych jednostek.

 class="wp-image-2272020"

Czołg K2 dla Wojska Polskiego ma zostać dostosowany do potrzeb i wymagań naszej armii. Polski model K2 byłby wydłużony o jedną parę kół nośnych z 6 do 7, co umożliwiłoby wzmocnienie opancerzenia wieży i kadłuba. W związku z tym zwiększyłaby się także masa pojazdu.

Samolot FA-50 

FA-50 to dwuosobowa, bojowa wersja samolotu T-50 używana do misji szturmowych i rozpoznawczych produkowana przez przez Korea Aerospace Industries (KAI). 

KAI T-50 Golden Eagle to rodzina południowokoreańskich naddźwiękowych samolotów szkoleniowych i lekkich samolotów bojowych opracowana przez Korea Aerospace Industries (KAI) we współpracy z Lockheed Martin.

 class="wp-image-2272008"
Samolot FA-50 

Konstrukcja T-50 Golden Eagle wywodzi się w dużej mierze z F-16 Fighting Falcon i ma pewne podobieństwa do tej maszyny. Zebrane przez KAI doświadczenia w produkcji licencyjnej KF-16 były punktem wyjścia do rozwoju T-50.

System operacyjny NEOS awioniki T-50 jest pierwszym i jedynym systemem operacyjnym czasu rzeczywistego opracowanym przez azjatycką firmę. Samolot naszpikowany jest elektroniką wyprodukowaną w dużej mierze przez Samsung. Wersja TA-50 jest wyposażona w radar kontroli ognia ELTA EL/M-2032.

Koreański samolot szturmowy FA-50
REKLAMA

Wersja TA-50 ma trzylufową wersję działka 20 mm M61 Vulcan zamontowaną wewnątrz za kokpitem. Na końcówkach skrzydeł można zamontować pociski AIM-9 Sidewinder, a do podskrzydłowych punktów uzbrojenia można podwiesić różne dodatkowe uzbrojenie, które obejmuje pocisk AGM-65 Maverick, wyrzutnie rakiet Hydra 70 i LOGIR, bomby kasetowe CBU-58 i Mk-20 oraz bomby ogólnego przeznaczenia Mk-82, -83 i -84 oraz zaawansowaną broń kierowaną taką jak Textron CBU-97/105 Sensor Fuzed Weapon, JDAM , JDAM-ER oraz rakiety powietrze - powietrze AIM -120. 

FA-50 może być wyposażony w zasobniki celownicze Sniper lub LITENING oraz zasobniki rozpoznawcze Condor 2. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA