REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

MQ-9 Reaper polują i zabijają. Oto najnowsze drony Wojska Polskiego

Takich dronów Wojsko Polskie jeszcze nie miało. MQ-9 Reaper są już w naszym kraju i wkrótce rozpoczną patrolowanie naszych granic. Te maszyny mogą zarówno obserwować przeciwnika, jak i zadać mu niszczycielski cios.

13.02.2023
15:42
MQ-9 Reaper
REKLAMA

General Atomics MQ-9 Reaper to bezzałogowy statek powietrzny (UAV). Jest on zdolny do autonomicznego działania, jednak maszyna jest monitorowana i może być kontrolowana przez załogę w Naziemnej Stacji Kontroli (GCS).

Bezzałogowiec MQ-9 to dron typu MALE (Medium Altitude – Long Endurance) czyli może przebywać w powietrzu na dużej wysokości przed ponad 24 godziny.

MQ-9 to dron typu hunter - killer co oznacza, że na pokładzie ma zarówno głowice obserwujące teren i wyszukujące cele, jak i pociski zdolne ich zniszczenia. System polega na lokalizowaniu i identyfikacji celu przez dowódcę i przekazywaniu uchwyconego celu na wyświetlacz operatora uzbrojenia, który niszczy go.

REKLAMA

MQ-9B Reaper ma silnik turbośmigłowy o mocy 950 KM. Prędkość maksymalna to 480 km/h, a prędkość przelotowa to 310 km/h. Reaper ma zasięg 1800 km, osiąga pułap 15 km i może przebywać w powietrzu 30 godzin.

 class="wp-image-3320852"
Tak wygląda stacja kontroli drona MQ-9 Reaper

Maszyna ma rozpiętość skrzydeł 24 m i zabiera aż 1700 kg uzbrojenia i aparatury. Dla porównania słynny turecki TB2 Bayraktar może mieć podwieszony sprzęt o masie 55 kg.

Uzbrojenie amerykańskiego Reapera pozwala użyć go do dowolnej akcji szturmowej. Dron przenosi między innymi naprowadzane laserowo bomby GBU-12 Paveway II, pociski powietrze-ziemia AGM-114 Hellfire II, rakiety przeciwlotnicze AIM-9 Sidewinder czy bomby GBU-38 JDAM.

Poza uzbrojeniem, MQ-9 przenosi także liczną aparaturę rozpoznawczą. Na pokładzie znajduje się między innymi radar z syntetyczną aperturą AN/APY-8 Lynx posiadający zdolność mapowania obszaru ziemi o maksymalnej rozdzielczości wynoszącej 0,1 m oraz śledzenia poruszających się celów na dystansie do 23 km.

Drony MQ-9 Reaper w Wojsku Polskim

W Wojsku Polskim drony MQ-9 Reaper mają być wykorzystywane do patrolowania i obserwacji oraz do rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT), czyli nasłuchu obcych wojskowych radiostacji i radarów.

 class="wp-image-3320870"
MQ-9B Sea Guardian
REKLAMA

Polskie drony MQ-9 Reaper stacjonują w Mirosławcu (zachodniopomorskie) gdzie znajduje się 12 Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych. Na tym samym lotnisku, od 1 marca 2019 r., działa część 52. Skrzydła Lotnictwa Myśliwskiego USA, które wykorzystuje te same bezzałogowce.

Polska wyleasingowała od producenta jeden bezzałogowy system rozpoznawczy. W skład jednego zestawu wchodzi kilka dronów. Ile? Tego niestety nie wiadomo, ale zapewne są to trzy lub cztery sztuki.

Według Agencji Uzbrojenia, która koordynuje zakupy dla polskiej armii, maszyny są to maszyny w najnowszej wersji MQ-9B Sea Guardian. Jest to najnowsza wersja Reapera, wyposażona w najnowszą elektronikę i zdolna do niszczenia okrętów podwodnych.

Amerykańskie Siły Powietrzne mają ponad 300 dronów MQ-9. Mają być używane do 2035 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA