REKLAMA

Polacy stworzyli latającą artylerię. Oto system Gladius dla naszego wojska

Wojsko Polskie ćwiczy już użycie najnowszych dronów - kamikadze dalekiego zasięgu. W całości Polski system Gladius to szybkość i precyzja uderzenia.

Polacy stworzyli latającą artylerię. Oto system Gladius dla naszego wojska
REKLAMA

System Gladius składa się z dwóch elementów - dronów uderzeniowych Gladius i rozpoznawczych FT5.

REKLAMA

System Gladius ma kilka poważnych atutów. Przede wszystkim zasięg. Drony uderzeniowe będą mogły dolecieć na odległość 100 km. To naprawdę dużo, więcej niż standardowe pociski GMLRS wystrzeliwane z wyrzutni HIMARS, które mają zasięg około 80 km.

Kolejna sprawa to czas reakcji. Drony uderzeniowe Gladius krążą w powietrzu w oczekiwaniu na cel, gotowe do natychmiastowego skierowania się w rejon uderzenia i ataku. To skraca czas od wykrycia do zniszczenia przeciwnika do minimum.

Drony uderzeniowe Gladius

Niestety, o samych dronach Gladius wiadomo niewiele. Z pewnością będą to drony - kamikadze, fachowo nazywane amunicją krążącą. Rozpiętość skrzydeł wyniesie około 1,5 m, głowica wybuchowa ważyć będzie ponad 5 kg, a prędkość wyniesie około 200 km/h.

 class="wp-image-3072678"
Dron Gladius

WB Electronics pracuje też nad udoskonaloną wersją drona Gladius 2. Sądząc po kształtach zaprezentowanych na wizualizacjach, bezzałogowce powstaną w technologii obniżonej wykrywalności.

 class="wp-image-3072672"
Gladius 2 (wizualizacja)

Drony FT5

FT5 to nowatorska konstrukcja cechująca się prostotą logistyki i obsługi a jednocześnie długotrwałością lotu. Zastosowana technologia zapewnia w pełni autonomiczny start oraz lądowanie.

 class="wp-image-2167713"
Dron FT5

Dwie kamery Bezzałogowego Systemu Powietrznego FT5 w głowicy (kamera światła dziennego oraz termowizyjna) umożliwiają obserwację terenu o każdej porze dobry.

Dane techniczne:

  • Rozpiętość skrzydeł 6,4 m,
  • długość 3,1 m,
  • masa własna 55 kg,
  • masa startowa 85 kg,
  • pułap lotu 5000 m,
  • czas lotu10 godzin,
  • prędkość maksymalna 180 km/h,
  • długotrwałość lotu do 18 h,
  • zasięg 300 km.

Gladius w Wojsku Polskim

W Wojsku Polskim jednostki wyposażone w systemy Gladius są zorganizowane w Bateryjne moduły bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius.

W skład bateryjnego modułu wchodzą wyrzutnie dronów, wozy dowodzenia, wozy do przewozu dronów i wozy obsługi technicznej oraz zapas uderzeniowych bezzałogowych statków powietrznych Gladius.

15 grudnia pierwsze elementy wchodzące w skład bezzałogowego systemu poszukiwawczo-uderzeniowego Gladius trafiły do 18 Pułku Artylerii z Nowej Dęby.

Artylerzyści z Żelaznej Dywizji odebrali dwie wyrzutnie bezzałogowych statków powietrznych oraz dwa treningowe drony Gladius. Umożliwi to rozpoczęcie szkolenia zespołów operatorskich przed kolejnymi dostawami elementów tego systemu.

REKLAMA

Wojsko Polskie będzie miało w sumie cztery bateryjne moduły Gladius. Umowa na zakup bezzałogowców warta jest 2 mld zł.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-04-21T07:43:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-20T07:33:00+02:00
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA