REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Przy tych dronach Bayraktary się chowają. Polska ma MQ-9B Reaper

MQ-9B Reaper w biało - czerwonych barwach! Wojsko Polskie ma wreszcie drony uderzeniowe z prawdziwego zdarzenia. Choć szczegóły umowy są owiane tajemnicą, a sam komunikat w tej sprawie jest niezwykle lakoniczny, pewne jest, że Wojsko Polskie ma wreszcie drony uderzeniowe. I jest to sprzęt z górnej półki.

20.10.2022
17:24
Przy tych dronach Bayraktary się chowają. Polska ma MQ-9B Reaper
REKLAMA

MQ-9B Reaper, bezzałogowce produkcji amerykańskiej, pojawią się wkrótce na naszym niebie. Agencja Uzbrojenia, która koordynuje zakupy broni dla naszego kraju, podała, że Polska wyleasingowała bezzałogowy system rozpoznawczy. W skład jednego zestawu wchodzi kilka dronów. Ile? Tego niestety nie wiadomo, ale zapewne są to trzy lub cztery sztuki.

REKLAMA
 class="wp-image-2511576"
General Atomics MQ-9 Reaper w polskich barwach

Drony stacjonować będą w Mirosławcu gdzie znajduje się 12 Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych. Także w Mirosławcu, od 1 marca 2019 r., w pełnej gotowości operacyjnej znajduje się baza Reaperów z wydzielonej jednostki 52. Operacyjnej Grupy Ekspedycyjnej stanowiącej część 52. Skrzydła Lotnictwa Myśliwskiego USA.

Polska armia nie posiadała do tej pory dużych dronów typu MALE (Medium Altitude – Long Endurance). Poza tymi właśnie wyleasingowanymi dronami MQ-9B Reaper Polska kupiła kilka dodatkowych zestawów MQ-9B Reaper, na które jeszcze oczekujemy. Wkrótce też w naszej armii powinny pojawić się drony uderzeniowe TB2 Bayraktar, produkcji tureckiej.

 class="wp-image-2511570"
General Atomics MQ-9 Reaper

General Atomics MQ-9 Reaper

General Atomics MQ-9 Reaper to bezzałogowy statek powietrzny (UAV) zdolny autonomicznych operacji lotniczych. MQ-9 jest większym, cięższym i bardziej wydajnym samolotem niż wcześniejszy General Atomics MQ-1 Predator. 

MQ-9 Reaper ma silnik turbośmigłowy o mocy 950 KM (w porównaniu z silnikiem tłokowym Predatora o mocy 115 KM). Większa moc pozwala przenosić 15 razy więcej uzbrojenia i poruszać się z prędkością około trzykrotnie większą niż MQ-1.

Prędkość maksymalna drona to 480 km/h, a prędkość przelotowa to 310 km/h. Reaper ma zasięg 1800 km, osiąga pułap 15 km i. może przebywać w powietrzu 28 godzin.

MQ-9 Reaper zabiera mnóstwo uzbrojenia.

Dzięki rozpiętości skrzydeł wynoszącej 20 m i udźwigowi rzędu 1700 kg (dla porównania TB2 Bayraktar zabiera 55 kg), MQ-9 może być uzbrojony w szereg różnorodnych pocisków. MQ-9 jest wyposażony w sześć pylonów do podwieszenia uzbrojenia i przenosi między innymi naprowadzane laserowo bomby GBU-12 Paveway II, pociski powietrze-ziemia AGM-114 Hellfire II, rakiety przeciwlotnicze AIM-9 Sidewinder czy bomby GBU-38 JDAM.

Poza uzbrojeniem, MQ-9 przenosi także liczną aparaturę rozpoznawczą. Na pokładzie znajduje się między innymi radar z syntetyczną aperturą AN/APY-8 Lynx posiadający zdolność mapowania obszaru ziemi o maksymalnej rozdzielczości wynoszącej 0,1 m oraz śledzenia poruszających się celów na dystansie do 23 km.

REKLAMA
Centrum sterowania dronami MQ-9B Reaper

MQ-9 ma też głowicę z systemem elektrooptycznym AN/DAS-1 MTS-B (Multi-spectral Targeting System), w którym zintegrowane są kamery pracujące w świetle dziennym (z czterokrotnym zoomem cyfrowym) i podczerwieni (z dwukrotnym zoomem cyfrowym), dalmierz laserowy i laserowy wskaźnik celów z systemem śledzenia. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA