REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Mamy Bayraktary i umiemy je obsługiwać. Polskie wojsko wraca z Turcji

Bayraktar dla polskiej armii zbliża się wielkimi krokami. W piątek zakończył się jeden z najważniejszych etapów wprowadzenia dronów do polskiego wojska. Nasi operatorzy bezzałogowców zakończyli w Turcji szkolenie z obsługi Bayraktar TB2.

17.09.2022
12:38
Drony Bayraktar w polskiej armii
REKLAMA

Bezzałogowce Bayraktar TB2 trafią do Sił Zbrojnych RP jeszcze w tym roku. Polskie wojsko kupiło tureckie drony w maju tego roku. W sumie do naszych Sił Zbrojnych trafią cztery zestawy bezzałogowców, w każdym będzie sześć maszyn Bayraktar TB2, w sumie będą to więc 24 drony.

REKLAMA

Bayraktary to nie wszystko. W skład zestawów wchodzą także mobilne stacje kontroli, radary SAR, symulatory oraz zapas części zamiennych.

Umowa przewiduje także dostarczenie naprowadzanych laserowo kierowanych pocisków typu MAM-L (waga 22 kg, zasięg 15 km) i MAM–C (waga 8 kg, zasięg 6,5 km).

Podobnie jak w innych tego typu przypadkach, kontrakt z producentem, tureckim Baykar Makina, obejmuje także transfer technologii zapewniający możliwość serwisowania i naprawy w Polsce m.in. silników, naziemnych stacji kontroli oraz kamer.

Wartość zamówienia to około 270 mln dolarów. Pierwszy zestaw bezzałogowców trafi do Sił Zbrojnych RP do końca 2022 r. Całość zamówienia zostanie zrealizowana do końca 2024 r.

Polskie załogi Bayraktarów już gotowe

Tymczasem w Turcji zakończyło się w piątek szkolenie polskich załóg dla Bayraktarów. Pierwsza grupa polskich pilotów, operatorów i personelu technicznego z 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych z Mirosławca, obsługującego rozpoznawczo-bojowe bezzałogowe statki powietrzne Bayraktar TB2, zakończyła szkolenie w tureckim centrum treningowym koncernu produkującego maszyny.

Z okazji zakończenia kursu przygotowano aż trzy torty. Jeden w barwach Turcji, jeden z flagą Polski i jeden łączący symbole narodowe obu państw z dodatkowym wizerunkiem drona Bayraktar.

W uroczystości udział wziął Haluk Bayraktar, który jest dyrektorem generalnym Baykar Makina. Bayraktar powiedział, że jest dumny, że Bayraktar TB2 stał się jednym z symboli ukraińskiego oporu przeciwko Rosji. 

BSP Bayraktar TB2

Bayraktar TB2 zyskały sławę w ostatnich latach, odgrywając ważną rolę w różnych konfliktach, m.in. w Libii, Syrii, Górskim Karabachu oraz Ukrainie.

Bayraktar TB2 to tak zwany taktyczny bezzałogowy system powietrzny klasy MALE (z ang. dalekiego zasięgu średniej wysokości). Jest zdolny do prowadzenia zadań obserwacyjnych i rozpoznawczych oraz misji bojowych za pomocą kierowanych pocisków przenoszonych na czterech punktach podwieszeń pod skrzydłami.

Bayraktar TB2 został wyposażony w system awioniki umożliwiający w pełni autonomiczne kołowanie, start, lądowanie i przelot.

REKLAMA

Dron ma 6,5 m długości oraz 12 m rozpiętości. Osiąga długotrwałość lotu do 27 godzin. Masa startowa drona to 650 kg, a maksymalna prędkość to około 220 km/h.

Bayraktar TB2 produkowany jest w Turcji przez firmę Baykar Makina.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA