REKLAMA

Co to znaczy „refurbished” i czy warto kupować elektronikę z tym oznaczeniem?

Elektronika cały czas drożeje, ale są sposoby na to, by zdobyć ją w atrakcyjniejszej cenie niż sklepowa. Jednym z nich jest zakup urządzeń oznaczonych jako „refurbished”. Tylko co to w ogóle znaczy, że sprzęt jest „refurbem”? Wyjaśniamy, skąd one się biorą i podpowiadamy, czy warto kupować smartfony, tablety i komputery oznaczone jako odnowione.

25.03.2023 07.11
co-to-znaczy-refurbished-smartfon-tablet-laptop-odnowiony
REKLAMA

Elektronika od zawsze była droga, a ostatnio w wyniku inflacji i niestabilnego kursu złotówki sytuacja klientów się pogorszyła. Dochodzi do absurdalnych sytuacji, gdy iPhone’y 13 po roku od premiery po pojawieniu się ich następców zrobiły się droższe, a nie tańsze, tak jak to było do tej pory. To samo było zresztą z tabletami i komputerami Apple’a, a u innych firm również nie wygląda to zbyt różowo. Nie dziwi, że konsumenci zaczynają kombinować.

Czytaj też: Co dzieje się, gdy oddajesz telefon do naprawy? Szef polskiej firmy pokazuje nam kulisy serwisu elektroniki

Jednym ze sposobów na zakup elektroniki w niższej cenie niż katalogowa jest polowanie na promocje. Niestety często akurat ten model, który konsumenta interesuje, jest przeceniany rzadko albo wcale. Część osób decyduje się na sprzęt używany, ale używki to zawsze loteria - nigdy nie ma pewności, czy nie będzie on po czasie sprawiał problemów. Jest jednak jeszcze inna droga: sprzęty oznaczone jako refurbished.

REKLAMA

Co to znaczy refurbished w kontekście elektroniki użytkowej?

Urządzenia takie jak telefony, tablety i komputery oznaczone refurished to sprzęty odnowione. Oznacza to, że to urządzenia używane, które zostały wyczyszczone, odświeżone, a w razie potrzeby naprawione przez sprzedawcę przed wprowadzeniem ich ponownie do sprzedaży. Mogą pochodzić one np. ze zwrotów lub z wystawy sklepowej.

Takie urządzenia mogą mieć widoczne ślady użytkowania, ale sprzedawcy sprzętów refurbished sprawdzają je pod kątem technicznym, a w razie potrzeby wymieniają zużyte komponenty na nowe. Dbają o to, by nie miały one wad technicznych. Zwykle udzielają też gwarancji na taki sprzęt, która może być identyczna jak w przypadku modeli nowych prosto z fabryki.

Co istotne, sprzęty typu refurbished mogą oferować zarówno niezależni handlarze, dystrybutorzy i autoryzowani partnerzy producentów, jak i sami producenci. W przypadku firmy z Cupertino w Polsce dostępne są odnowione iPady i odnowione komputery Mac, które można kupić bezpośrednio od przedsiębiorstwa Tima Cooka. Można kupić je taniej niż wynosi ich katalogowa cena.

Czy warto kupować odnowioną elektronikę?

Tak, pod warunkiem że wybieramy sprzęt od renomowanego sprzedawcy o dobrej opinii. Największą zaletą sprzętów typu refurbished jest ich niższa cena niż w przypadku nowych urządzeń ze sklepu, ale z mniejszym ryzykiem wystąpienia problemów niż w przypadku zakupu sprzętów używanych z rynku wtórnego.

REKLAMA

Przy zakupie urządzeń odnowionych trzeba liczyć się jednak z tym, że często nie mają one oryginalnego opakowania. Warto też dokładnie czytać opis oferty i wziąć pod uwagę to, że wraz z urządzeniem możemy nie otrzymać wszystkich akcesoriów, z którymi sprzedawane są nowe sprzęty.

Mimo to telefony, tablety i notebooki oznaczone refurbished mogą okazać się dla wielu osób lepszym wyborem niż fabrycznie nowy sprzęt. Dodatkową zaletą urządzeń odnowionych jest to, że wybór takiego sprzętu jest bardziej przyjazny środowisku niż zakup urządzenia zupełnie nowego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA