REKLAMA

Na stronie Apple jest ukryta oferta z tanimi komputerami. Ile kosztują? O co tu chodzi?

Sprzęty marki Apple są kosztowne, ale da się je kupić taniej, niż wynosi ich cena katalogowa - i to bezpośrednio od producenta. Do oferty urządzeń odnowionych nazywanych „refurbami” dołączyły właśnie komputery Mac. Sprawdzamy, jakie modele są dostępne i ile trzeba za nie zapłacić.

01.12.2022 15.26
macbook pro air ktory wybrac 2022 apple m1 m2 m1 pro max-min
REKLAMA

Jeśli planowałeś zakup notebooka od Apple’a, ale ciągle się wstrzymujesz ze względu na wysokie ceny, a sprzęt używany z drugiej ręki nie wchodzi w grę, to przyjrzyj się ofercie firmy z Cupertino na odnowione MacBooki. Do tej pory dostępne były wyłącznie odnowione iPady, a teraz można zaoszczędzić kilkaset złotych przy zakupie takich modeli jak MacBook Air i MacBook Pro.

REKLAMA

Czytaj też:

Ile kosztują odnowione komputery Mac bezpośrednio od Apple’a i które modele MacBooków są dostępne?

Na start Apple oferuje dwa modele komputerów, czyli MacBook Air i MacBook Pro, w kilku różnych konfiguracjach. Mamy tutaj do czynienia z najnowszymi przedstawicielami obu linii produktowych, które są wyposażone w procesory z rodziny Apple M2.

W przypadku MacBooka Air dostępne są cztery oferty. Najtańszy jest 13-calowy MacBook Air z czipem Apple M2, 8‑rdzeniowym CPU, 8‑rdzeniowym GPU, 8 GB RAMU i SSD o pojemności 256 GB w kolorze srebrnym. Można go kupić w cenie 6299 zł zamiast 6999 zł, co oznacza 700 zł oszczędności względem nowego modelu. Termin bezpłatnej dostawy - 7 grudnia.

Odnowiony laptop MacBook Pro dostępny jest w trzech różnych wersjach. Najtańszy jest 13-calowy MacBook Pro z czipem Apple M2, 8‑rdzeniowym CPU, 10‑rdzeniowym GPU, 8 GB RAM-u i SSD o pojemności 256 GB w kolorze gwiezdna szarość, który wyceniono na 6749 zł zamiast 7499, co przekłada się na oszczędność 750 zł przy bezpłatnej dostawie na 16 grudnia.

Odnowiony sprzęt - co to właściwie znaczy?

Odnowione urządzenia nazywane są czasem refurbami, co jest makaronizmem pochodzącym od angielskiego słówka refubrished. W telegraficznym skrócie tym mianem określa się sprzęty używane, które pochodzą np. ze zwrotów. Firmy je odświeżają i przygotowują do ponownej sprzedaży w niższej cenie niż katalogowa.

Zazwyczaj sprzęty odnowione są czyszczone (zarówno pod kątem fizycznym, jak i programowym), a do tego wymienia się w nich zużyte podzespoły komputerów, takie jak np. akumulator i obudowy, a potem całość pakuje znów do pudełka. Odnawianiem sprzętów zajmują się przy tym zarówno zewnętrzne firmy, jak i sami producenci.

W przypadku Apple’a, który sprzedaje sprzęty odnowione i ze swoim certyfikatem bezpośrednio taniej nawet o 15 proc. niż nówki, klienci mogą liczyć zarówno na nowe pudełko, jak i takie same akcesoria (również nowe), z jakimi dany model jest normalnie sprzedawany. Przechodzą one „rygorystyczny proces regeneracji”.

A co z gwarancją na odnowione sprzęty?

REKLAMA

To, czy i w jakim wymiarze są oferowane świadczenia gwarancyjne, zależy od firmy, która zajmuje się odnawianiem sprzętu. W przypadku Apple’a, który sprzedaje odnowione iPady i komputery Mac, można liczyć na rok gwarancji - tak jak w przypadku nowych produktów tej marki.

Oferta urządzeń odnowionych przez producenta cały czas się zmienia, więc w przyszłości mogą pojawić się w niej inne modele. Warto przy tym dodać, że na stronie Apple’a z odnowionymi produktami można znaleźć oprócz zakładek iPad i Mac zakładkę Akcesoria. Niestety jest ona na tę chwilę pusta.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA