Logitech dozbroił nowego iPada 10: rysik i trzy klawiatury do wyboru
W ofercie marki Logitech pojawiły się akcesoria opracowane z myślą o nowym tablecie Apple’a, którym jest iPad 10. generacji. Do wyboru są aż trzy klawiatury o nazwach Logitech Combo Touch, Logitech Slim Folio i Logitech Rugged Folio, które uzupełnia rysik Logitech Crayon. Jak wypadają na tle Magic Keyboard Folio i Apple Pencila rodem z Cupertino? Sprawdzamy.
Logitech produkuje wiele różnych akcesoriów do komputerów osobistych oraz innych urządzeń elektronicznych. W swojej ofercie ma również takie opracowane z myślą o sprzętach Apple’a. Najnowszymi z nich są rysik i trzy klawiatury projektowane z myślą o posiadaczach nowego „taniego” tabletu, czyli iPada 10. generacji.
Czytaj też:
Wbrew pozorom iPad 10 ma inną obudowę niż iPady Air i Pro z ostatnich lat. Na pierwszy rzut oka wygląda podobnie do nich, ale w praktyce ma innaczej rozmieszczone podzespoły oraz inne gabaryty, a Smart Connector umieszczono w nim na krawędzi, a nie na pleckach. Z tego powodu trzeba było opracować nowe akcesoria.
Logitech i trzy klawiatury do iPada 10: Combo Touch, Slim Folio i Rugged Folio.
Jeśli chodzi o etui z klawiaturą, Apple ma tylko jedną propozycję dla swoich klientów w postaci Magic Keyboard Folio. Składają się na nie doczepiane na magnes plecki z regulowaną nóżką oraz doczepiana do boku tabletu poprzez Smart Connector klawiatura. Logitech do kwestii klawiatur do nowego tabletu z Cupertino podszedł nieco inaczej.
W ofercie są trzy modele etui z klawiaturą, a każdy z nich jest „wciskany”, a nie doczepiany na magnes. Dzięki temu Combo Touch, Slim Folio i Rugged Folio chronią zarówno plecki, jak i krawędzie urządzenia (a po złożeniu oczywiście również jego front). Każda z trzech klawiatur przeznaczona jest przy tym dla odbiorców docelowych o innych potrzebach.
- iPad 10. generacji i klawiatura Logitech Combo Touch (179,99 euro) składa się z etui z podstawką oraz klawiatury doczepianej do krawędzi, która nie wymaga ładowania ani parowania. Dzięki temu z iPada można korzystać jak z laptopa, a po odczepieniu klawiatury zmienia się znowu w tablet. Klawisze są podświetlane i mają rząd przycisków funkcyjnych do obsługi iPadOS-a. Pod nimi znalazło się miejsce na gładzik;
- iPad 10. generacji i klawiatura Logitech Slim Folio (119,99 euro) to kompaktowe etui z klawiaturą. Tablet można ustawić w dwóch pozycjach, a nad klawiszami jest rząd przycisków funkcyjnych. Interfejs systemu iPadOS można obsługiwać dotykowo, jak i z użyciem myszki lub zewnętrznego gładzika. Akcesorium paruje się poprzez Bluetooth, a za zasilanie odpowiadają baterie, które mają wystarczyć na do 3 lat pracy;
- iPad 10. generacji i klawiatura Logitech Rugged Folio (149,99 euro), czyli etui z regulowaną podstawką, jest zintegrowane z klawiaturą - nie da się jej odpiąć. Ze względu na Smart Connector nie wymaga jednak parowania i ładowania. Konstrukcja została wzmocniona i absorbuje wstrząsy, a klawisze uszczelniono. Spodoba się to osobom, które chcą zabierać tablet w miejsca, gdzie łatwo o uszkodzenie elektroniki.
Z klawiatury Rugged Folio miałem korzystać przez ostatnie dwa tygodnie (wymiennie z Magic Keyboard Folio). Nie narzekałem w tym czasie na jakość wykonania produktu Logitecha. Dla osób, które planują na stałe zmienić tablet w namiastkę laptopa, nie potrzebują gładzika, a do tego potrzebują dodatkowej ochrony, będzie ona bardzo dobrym wyborem.
Logitech Crayon, czyli nowy rysik z USB-C
Apple ma w swojej ofercie dwie generacje rysika Apple Pencil, a do iPada 10. generacji pasuje ten straszy ze złączem Lightning. Niestety samo urządzenie ma port USB-C, więc do parowania i ładowania trzeba korzystać z mało eleganckiej przejściówki. Logitech Crayon w nowej wersji rozwiązuje ten problem.
Crayon został wyposażony w złącze pasujące do portu, który znajduje się w nowym tanim tablecie firmy z Cupertino oraz iPadach Pro z ostatnich kilku lat. Warto jedynie pamiętać, że stylus od Logitecha zarówno w wersji Lightning, jak i USB-C, nie ma dokładnie tych samych możliwości, co Apple Pencil.
Główna różnica to brak czujnika do wykrywania siły nacisku, co może rozczarować artystów. Crayon jest jednak od Apple Pencila wyraźnie tańszy, więc jeśli ktoś potrzebuje rysika wyłącznie do np. robienia okazjonalnie odręcznych notatek, to akcesorium marki Logitech może okazać się znacznie lepszym wyborem.
W obudowie stylusa o płaskich krawędziach, dzięki którym rysik nie turla się na powierzchni stołu albo biurka, znalazło się miejsce na trzy diody wskazujące stan naładowania akumulatora oraz fizyczny włącznik/wyłącznik. Logitech Crayon ze złączem USB-C na jednym ładowaniu może pracować nawet do 7 godzin.