REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

YouTuber poleci w prawdziwą podróż wokół Księżyca. Japoński miliarder ujawnia załogę

Yusaku Maezawa, japoński miliarder i miłośnik przestrzeni kosmicznej za lot Starshipem wokół Księżyca zapłacił już kilka lat temu. Wtedy też zapewniał, że w podróż zamierza zabrać twórców i artystów z całego świata, którzy przez sztukę opowiedzą potem o swoich wrażeniach z lotu. Właśnie poznaliśmy osiem osób, które zostały wybrane do załogi misji dearMoon.

09.12.2022
18:49
dearmoon
REKLAMA

Maezawa nigdy nie przesadza, kiedy chodzi o kosmos. Kiedy dowiedział się, że jego lot do Księżyca może się opóźnić ze względu na opóźnienia w testach Starshipa, wykupił u konkurencji lot statkiem Sojuz na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dzięki temu już pod koniec 2021 roku mógł zakosztować pobytu w stanie mikrograwitacji.

REKLAMA

Czytaj więcej:

Jak się teraz okazuje, Maezawa nie zapomniał o swoim locie Starshipem wokół Księżyca. Choć niewiele było o nim słychać, przez ostatnie kilkanaście miesięcy zespół Maezawy pieczołowicie przeglądał wszystkie zgłoszenia artystów i twórców, którzy chcieliby polecieć z nim w podróż wokół Księżyca. Cały proces wyboru składał się z wielu etapów, rozmów kwalifikacyjnych i testów medycznych. Ostatecznie jednak udało się wybrać osiem osób, które już teraz mogą rozpocząć proces szkolenia w nadziei, że gdy Starship uzyska certyfikację do lotów załogowych, polecą nie tylko w przestrzeń kosmiczną, ale zbliżą się do Księżyca, okrążą go i wrócą na Ziemię.

YouTuber wśród uczestników lotu

Wśród członków załogi znajdziemy faktycznie fotografów, choreografów, muzyków (np. Steve Aoki, czy T.O.P.) czy aktorów z całego świata. Warto jednak zwrócić uwagę, że w załodze znalazł się także człowiek, którego zna większość miłośników eksploracji przestrzeni kosmicznej. To Tim Dodd, twórca internetowy znany jako Everyday Astronaut. Dodd od lat uważnie śledzi rozwój SpaceX, prowadzi relację ze startów czy testów kolejnych rakiet. Na jego kanale możemy znaleźć liczne rozmowy z samym Elonem Muskiem. Można zatem powiedzieć, że lot wokół Księżyca będzie ukoronowaniem działalności popularyzatorskiem Dodda. Co ważne, śmiało można założyć, że Dodd w najbliższych miesiącach i latach będzie szczegółowo opowiadał o przygotowaniach do lotu, a na końcu uraczy nas fantastyczną relacją z samego lotu.

W krótkim filmie opublikowanym na kanale Everyday Astronaut w kilka godzin po ogłoszeniu składu załogi misji dearMoon Dodd przyznał, że jego działalność na YouTubie rozpoczęła się od filmu, w którym komentuje rozpoczęcie naboru chętnych do misji dearMoon. Z pewnością nie mógł wtedy przypuszczać, że ekscentryczny Japończyk wybierze właśnie jego do swojej załogi.

Tutaj natomiast można zobaczyć wywiad przeprowadzony przez Dodda z Elonem Muskiem.

To gdzie ten Starship?

To jest wciąż największa niewiadoma dotycząca całej misji. Rozwój Starshipa został zatrzymany w 2021 roku kiedy Federalna Administracja Lotnictwa postanowiła przeprowadzić szczegółowy przegląd wpływu należącego do SpaceX kompleksu Boca Chica w Teksasie na środowisko. Pierwotnie planowany na sierpień 2021 roku pierwszy testowy lot Starshipa musiał zostać przełożony do czasu zakończenia przeglądu. Termin zakończenia procedury był następnie wielokrotnie przekładany. Choć sam przegląd się już zakończył, SpaceX wciąż nie otrzymał zielonego światła na przeprowadzenie startu rakiety. Jeszcze kilka miesięcy temu Elon Musk wskazywał na początek grudnia jako potencjalną datę startu. Tymczasem początek grudnia już minął, a informacji o Starshipie lub nawet o przygotowaniach do startu nie ma.

Czytaj więcej:

REKLAMA

Warto tutaj podkreślić, że istnieje duże ryzyko, że pierwszy lot testowy zestawu Starship i Super Heavy zakończy się przed osiągnięciem orbity. Więcej, nawet jeżeli lot zakończy się sukcesem, to przed SpaceX jeszcze długa droga od pierwszego lotu orbitalnego do pierwszego załogowego lotu orbitalnego rakiety. Można zatem założyć, że Tim Dodd, Yusaku Maezawa i reszta ekipy będą musieli poczekać na swoją wycieczkę jeszcze kilka dobrych lat. Z drugiej strony na taką wycieczkę to można czekać. Z pewnością się opłaci.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA