REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Potężna rakieta Elona Muska z pozwoleniem na start. SpaceX może wyciągać Starshipa z hangaru

Tego chyba nikt się nie spodziewał. Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) poinformowała właśnie, że zakończyła właśnie przegląd środowiskowy działalności SpaceX w kompleksie Boca Chica w Teksasie. Po miesiącach opóźnienia firma Elona Muska może w końcu zabrać się za przygotowania do pierwszego testowego lotu Starshipa na orbitę.

14.06.2022
7:55
SpaceX może wyciągać Starshipa z hangaru. Jest decyzja FAA
REKLAMA
  • Od ponad roku SpaceX oczekuje na decyzję Federalnej Administracji Lotnictwa zezwalającą na rozpoczęcie przygotowań do pierwszego orbitalnego lotu Starshipa.
  • Wydanie decyzji było wielokrotnie przekładane na kilka dni przed terminem.
  • 13 czerwca 2022 r. FAA poinformowało o wydaniu warunkowej decyzji środowiskowej. Dzięki temu SpaceX może złożyć wniosek o zezwolenie na start, jak tylko spełni 75 dodatkowych wymagań określonych w decyzji środowiskowej.
REKLAMA

Starship to największa rakieta wyprodukowana kiedykolwiek przez Elona Muska. Na początku 2021 roku rakieta wielokrotnie była testowana w serii krótkich lotów na wysokość 10-12 kilometrów nad powierzchnię Ziemi. Po serii nieudanych lądowań, 6 maja 2021 r. rakieta wystartowała, wzbiła się na wysokość 12 km, a następnie miękko wylądowała w miejscu startu.

W tym momencie firma postanowiła skupić się na budowie i testach dodatkowego pierwszego członu rakiety, nazwanego Super Heavy, który miałby wynieść Starshipa bezpośrednio na orbitę. FAA miało jednak inne plany. Administracja lotnictwa postanowiła przeprowadzić przegląd środowiskowy działalności SpaceX w Boca Chica zanim zdecyduje się wydać zezwolenie na pierwszy orbitalny lot Starshipa. Przegląd miał zakończyć się wydaniem decyzji środowiskowej do końca 2021 roku.

super heavy class="wp-image-1840447"
Starship stawiany na szczycie pierwszego stopnia rakiety Super Heavy

SpaceX w tym czasie zbudował Super Heavy, zbudował także Mechazillę, potężną wieżę, przy której 50-metrowy Starship będzie instalowany na szczycie 70-metrowego Super Heavy i nawet dwukrotnie złożył rakietę w całość. Pod koniec roku FAA poinformowało, że decyzja środowiskowa zostanie wydana z miesięcznym opóźnieniem, do końca stycznia 2022 r. Od tego czasu przedstawiciele FAA regularnie co miesiąc... przesuwali termin publikacji decyzji o kolejny miesiąc. Starship w tym czasie przechodził mniejsze i większe testy, ale nie miał prawa wzbić się w powietrze, nie mówiąc już o locie orbitalnym.

W końcu jest decyzja FAA!

Nieco z zaskoczenia, 13 czerwca FAA poinformowało o wydaniu decyzji środowiskowej dla SpaceX. Zgodnie z decyzją firma Elona Muska może wrócić do prac nad Starshipem i przygotowań do historycznego pierwszego lotu rakiety na orbitę okołoziemską. Warto jednak zauważyć, że aby otrzymać zezwolenie na start, firma musi podjąć siedemdziesiąt pięć różnych działań, które będą miały na celu minimalizację wpływu firmy na środowisko naturalne. Wśród działań tych pojawia się konieczność ograniczenia startów w weekendy do maksymalnie pięciu rocznie, konieczność zatrudnienia biologa, który będzie monitorować populacje zwierząt w rejonie, informowanie lokalnej społeczności o działaniach, które będą źródłem huku, szybkie usuwanie szczątków rakiet z środowiska naturalnego po nieudanych startach czy też zmiana oświetlenia kompleksu tak, aby nie zakłócało życia lokalnie występujących zwierząt aktywnych nocą.

Informacją o otrzymaniu decyzji środowiskowej Elon Musk podzielił się z niemal 100 milionami swoich obserwujących na Twitterze pisząc "Jesteśmy o krok bliżej do pierwszego orbitalnego lotu Starshipa".

Czas najwyższy wysłać Starshipa na orbitę

REKLAMA

Wydanie decyzji środowiskowej przez FAA otwiera firmie Elona Muska wrota do rozpoczęcia niezwykle intensywnego okresu testów i nowych osiągnięć. Jeżeli firmie uda się wysłać rakietę na orbitę, a następnie odzyskać jej oba człony, SpaceX będzie w stanie zrewolucjonizować swoją działalność, a my będziemy świadkami kolejnych przełomowych osiągnięć.

Zarówno pierwszy człon Super Heavy, jak i Starship mają być komponentami wielokrotnego użytku wracającymi w sposób kontrolowany na Ziemię po zakończeniu swojego lotu w kosmos. Sam Starship aktualnie przygotowywany jest w kilku wersjach, które będą pełniły bardzo różne funkcje. W stosunkowo krótkim czasie zaledwie kilku lat powinniśmy być świadkami pierwszych lotów Starshipa, który będzie działał jak cysterna dla innych Starshipów na orbicie, Starshipa przystosowanego do wysyłania satelitów Starlink drugiej generacji, Starshipa załogowego i w końcu Starshipa, który będzie woził astronautów ze stacji Gateway na orbicie wokół Księżyca, na powierzchnię Księżyca i z powrotem. Będzie się działo!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA