REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Nauka
  5. Kosmos

Elon Musk zabierze japońskiego miliardera w podróż dookoła Księżyca

Elon Musk ogłosił, że japoński miliarder odbędzie podróż wokół Księżyca zbudowaną przez SpaceX rakietą BFR.

Elon Musk zabierze japońskiego miliardera w podróż dookoła Księżyca
REKLAMA
REKLAMA

Yusaku Maezawa to potentat japońskiego rynku odzieżowego. Miliarder nie tylko zamierza polecieć w kierunku Księżyca, ale chce uczynić z podróży rodzaj artystycznego manifestu pod hasłem #dearMoon. Do współpracy zaprosi od sześciu do ośmiu artystów, którzy mają dzielić jego doświadczenie.

Motywacje Maezawy są - by tak rzec - typowe dla każdego człowieka, który patrzy z tęsknotą w niebo. „To marzenie mojego życia” - stwierdził przedsiębiorca i dodał, że od dziecka wpatrywał się w Księżyc, a ten wypełniał jego wyobraźnię.

Skoro już wiemy, że Yusaku Maezawa nie jest wielkim poetą, powróćmy na chwilę na Ziemię.

W 2023 r. w kierunku Księżyca ma polecieć rakieta BFR, którą konstruuje SpaceX. Znamy ją już z zapowiedzi misji marsjańskiej. Plan podróży międzyplanetarnej został zaprezentowany światu w 2016 r. Rok później Musk przedstawił więcej konkretów.Cechą BFR miała być większa zdolność wynoszenia niż w przypadku rakiety Saturn V, która uczestniczyła w programie Apollo.

Podczas swojego dzisiejszego wystąpienia Elon Musk przedstawił aktualizację planów dotyczących BFR.

Zaktualizowany BFR ma mieć zdolność wynoszenia liczącą 100 ton. Część transportowa będzie nieco dłuższa niż wcześniej zakładano i ma wynosić 55 m. Całość również uległa wydłużeniu do 118 m (wcześniej 106 m). Zakłada się, że statek będzie mógł zabrać na pokład 100 osób, ale już wiadomo, że na Księżyc poleci jedynie kilku pasażerów.

Rakieta BFR

Sterowność mają zapewnić dwie chowane przednie i trzy tylne skrzydła, które Musk nazywał wymiennie płetwami.

Schemat BFR

Najnowsze założenia przewidują konstrukcję składającą się z siedmiu silników Raptor.

Musk nie poprzestaje na Marsie i Księżycu. Twierdzi, że zbiorniki paliwa na Czerwonej Planecoe dadzą możliwość organizowania lotów do planetoid, księżyców Jowisza i w dalsze rejony zewnętrznego Układu Słonecznego.

Schemat trajektorii lotu rakiety BFR na Księżyc.

Elon Musk zaprezentował także schemat trajektorii lotu na Księżyc, w którym ma uczestniczyć japoński miliarder. Zanim Musk zabierze ludzi na Srebrny Glob, przeprowadzone zostaną bezzałogowe loty testowe. Będą one obejmować zarówno próby wyniesienia BFR na kolejne wysokości, jak i testy lądowania. Pamiętajmy bowiem, że wzorem komercyjnych lotów rakiet Falcon, SpaceX chce wykorzystywać ponownie poszczególne komponenty systemu i oszczędzić w ten sposób znaczne środki. Musk wielokrotnie powtarzał w przeszłości, że kluczem do podboju kosmosu jest znaczące obniżenie kosztów.

Rakiety Falcon 9 nie tylko latają na niską orbitę z misjami zaopatrzeniowymi, ale SpaceX odzyskuje ich pierwszy stopień. O tym, że opracowanie takiego schematu nie było łatwym zadaniem świadczy zaprezentowany rok temu film, w którym możemy zobaczyć nieudane lądowania Falconów.

Nie wiemy ile Japończyk zapłacił za lot wokół Księżyca.

Yusaku Maezawa ma polecieć na początku 2023 r. Nie wiadomo ile zapłacił SpaceX za podróż w kosmos. Mówi się jedynie o „znaczącej kwocie”, która miała zasilić projekt szacowany na 5 mld dol.

REKLAMA

Nie jest wykluczone również, że w locie weźmie udział Elon Musk. Ten ostatni rzecz jasna podkreśla zagrożenia misji załogowej tego typu dla jej uczestników. „To nie jest spacer do parku” - stwierdził.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA