REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka /
  3. Technologie
  4. Kosmos /

Elon Musk zabierze japońskiego miliardera w podróż dookoła Księżyca

Elon Musk ogłosił, że japoński miliarder odbędzie podróż wokół Księżyca zbudowaną przez SpaceX rakietą BFR.

18.09.2018
8:07
Elon Musk zabierze japońskiego miliardera w podróż dookoła Księżyca
REKLAMA
REKLAMA

Yusaku Maezawa to potentat japońskiego rynku odzieżowego. Miliarder nie tylko zamierza polecieć w kierunku Księżyca, ale chce uczynić z podróży rodzaj artystycznego manifestu pod hasłem #dearMoon. Do współpracy zaprosi od sześciu do ośmiu artystów, którzy mają dzielić jego doświadczenie.

Motywacje Maezawy są - by tak rzec - typowe dla każdego człowieka, który patrzy z tęsknotą w niebo. „To marzenie mojego życia” - stwierdził przedsiębiorca i dodał, że od dziecka wpatrywał się w Księżyc, a ten wypełniał jego wyobraźnię.

Skoro już wiemy, że Yusaku Maezawa nie jest wielkim poetą, powróćmy na chwilę na Ziemię.

W 2023 r. w kierunku Księżyca ma polecieć rakieta BFR, którą konstruuje SpaceX. Znamy ją już z zapowiedzi misji marsjańskiej. Plan podróży międzyplanetarnej został zaprezentowany światu w 2016 r. Rok później Musk przedstawił więcej konkretów.Cechą BFR miała być większa zdolność wynoszenia niż w przypadku rakiety Saturn V, która uczestniczyła w programie Apollo.

Podczas swojego dzisiejszego wystąpienia Elon Musk przedstawił aktualizację planów dotyczących BFR.

Zaktualizowany BFR ma mieć zdolność wynoszenia liczącą 100 ton. Część transportowa będzie nieco dłuższa niż wcześniej zakładano i ma wynosić 55 m. Całość również uległa wydłużeniu do 118 m (wcześniej 106 m). Zakłada się, że statek będzie mógł zabrać na pokład 100 osób, ale już wiadomo, że na Księżyc poleci jedynie kilku pasażerów.

Rakieta BFR class="wp-image-805261"

Sterowność mają zapewnić dwie chowane przednie i trzy tylne skrzydła, które Musk nazywał wymiennie płetwami.

Schemat BFR class="wp-image-805264"
 class="wp-image-805270"

Najnowsze założenia przewidują konstrukcję składającą się z siedmiu silników Raptor.

Musk nie poprzestaje na Marsie i Księżycu. Twierdzi, że zbiorniki paliwa na Czerwonej Planecoe dadzą możliwość organizowania lotów do planetoid, księżyców Jowisza i w dalsze rejony zewnętrznego Układu Słonecznego.

Schemat trajektorii lotu rakiety BFR na Księżyc. class="wp-image-805273"

Elon Musk zaprezentował także schemat trajektorii lotu na Księżyc, w którym ma uczestniczyć japoński miliarder. Zanim Musk zabierze ludzi na Srebrny Glob, przeprowadzone zostaną bezzałogowe loty testowe. Będą one obejmować zarówno próby wyniesienia BFR na kolejne wysokości, jak i testy lądowania. Pamiętajmy bowiem, że wzorem komercyjnych lotów rakiet Falcon, SpaceX chce wykorzystywać ponownie poszczególne komponenty systemu i oszczędzić w ten sposób znaczne środki. Musk wielokrotnie powtarzał w przeszłości, że kluczem do podboju kosmosu jest znaczące obniżenie kosztów.

Rakiety Falcon 9 nie tylko latają na niską orbitę z misjami zaopatrzeniowymi, ale SpaceX odzyskuje ich pierwszy stopień. O tym, że opracowanie takiego schematu nie było łatwym zadaniem świadczy zaprezentowany rok temu film, w którym możemy zobaczyć nieudane lądowania Falconów.

Nie wiemy ile Japończyk zapłacił za lot wokół Księżyca.

Yusaku Maezawa ma polecieć na początku 2023 r. Nie wiadomo ile zapłacił SpaceX za podróż w kosmos. Mówi się jedynie o „znaczącej kwocie”, która miała zasilić projekt szacowany na 5 mld dol.

REKLAMA

Nie jest wykluczone również, że w locie weźmie udział Elon Musk. Ten ostatni rzecz jasna podkreśla zagrożenia misji załogowej tego typu dla jej uczestników. „To nie jest spacer do parku” - stwierdził.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA