REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Wideo dnia: Gdyby stacja kosmiczna krążyła wokół Ziemi tam, gdzie latają samoloty

Chyba nie ma wśród czytelników naszego portalu ani jednej osoby, która nigdy nie widziała na niebie samolotu pasażerskiego lecącego gdzieś na wysokości przelotowej, zostawiającego za sobą smugi kondensacyjne. Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałaby stacja kosmiczna lecąca na wysokości zazwyczaj zarezerwowanej dla niewielkich samolotów?

12.11.2022
12:12
ISS ucieka astronautom
REKLAMA

Ewidentnie ktoś zaczął się zastanawiać nad tym i postanowił stworzyć wizualizację, która przedstawia stację kosmiczną na wysokości typowej dla samolotów. Tym kimś jest miłośnik lotnictwa Benjamin Granville, a do stworzenia swojej wizualizacji wykorzystał po prostu symulator lotu Microsoft Flight Simulator. Wyniki jego pracy są zaskakujące na kilku poziomach.

REKLAMA

Gdzie latają samoloty?

 class="wp-image-1756419"
Boeing 737

Samoloty pasażerskie realizujący trasy międzynarodowe przez większą część trasy przebywają na wysokości 10-12 kilometrów. Konkretna wysokość zależy od wielu czynników takich jak ograniczenia narzucone przez kontrolerów ruchu lotniczego, warunki pogodowe, silne wiatry strumieniowe w wyższych warstwach atmosfery itd. Samolot wyposażony w silniki turbowentylatorowy na takiej wysokości porusza się z prędkością rzędu 800-1000 km/h względem powierzchni (co także zależne jest od wiejących wiatrów, bowiem samolot przemieszcza się względem otaczającej go masy powietrza). Jak duży jest samolot? Najpopularniejszy samolot pasażerski na świecie, Boeing 737 ma długość ok. 40 metrów. Najnowszy szerokokadłubowy Boeing 787 Dreamliner ma natomiast długość rzędu 63 metrów.

Gdzie lata stacja kosmiczna?

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna uniknęła zderzenia. Rosyjskie śmieci kosmiczne wciąż niebezpieczne class="wp-image-2521599"
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to jednak zupełnie inna bestia. Otóż wraz ze wszystkimi panelami słonecznymi stacja kosmiczna (ISS) ma rozmiary 73 na 109 metrów. Co ważne, stacja krąży wokół Ziemi na wysokości 413-422 kilometrów czyli kilkadziesiąt razy dalej niż samoloty pasażerskie.

Warto zauważyć, że stacja kosmiczna, aby pozostać na orbicie musi utrzymywać odpowiednią prędkość, która także znacząco różni się od prędkości samolotu pasażerskiego. Aby pozostać na orbicie na wysokości 400 km, stacja musi poruszać się z prędkością 27 600 km/h. To sprawia, że stacja potrzebuje niecałych 93 minut na pełne okrążenie Ziemi.

Umieśćmy stację na wysokości 3 km

Wzmiankowany wcześniej Benjamin Granville postanowił sprawdzić jak z powierzchni Ziemi wyglądałaby stacja kosmiczna przelatująca na wysokości 3 km jednocześnie ze swoją prędkością orbitalną. Warto jednak tutaj zaznaczyć, że jest to czysta teoria. Na wysokości 3 km atmosfera jest na tyle gęsta, że stacja przemieszczająca się z taką prędkością natychmiast ulegałaby zniszczeniu. Ale od czego są symulacje komputerowe? Sami zobaczcie.

REKLAMA

Dopiero taka symulacja pokazuje najlepiej z jak dużą prędkością przemieszczają się astronauci, którzy zazwyczaj na pokładzie stacji kosmicznej spędzają na raz po sześć miesięcy. Wyobraźcie sobie próbę wykonania zdjęcia stacji kosmicznej przelatującej nad waszymi głowami z taką prędkością?

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA