REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Podróże w czasie a gry wideo. TOP 7 najlepszych tytułów na konsole i pecety, które warto znać

Podróże w czasie są motywem wykorzystywanym od lat przez autorów książek i komiksów oraz twórców filmów i seriali. Udawanie się w przyszłość i cofanie się do przeszłości przewija się również w świecie gier wideo, gdzie bywa świetnym punktem wyjścia dla opowiadanej historii. Czasem manipulacja czasu wpisana jest też bezpośrednio mechanikę rozgrywki. A w które tytuły tego typu faktycznie warto zagrać? Przygotowaliśmy listę TOP 7 gier o podróżach w czasie.

10.10.2022
11:28
podroze-w-czasie-gry-wideo-pc-konsole-najlepsze-top
REKLAMA

podróżach w czasie fantazjowaliśmy już wiele wieków temu. Irlandzki pisarz Samuel Madden opublikował w 1733 r. zbiór listów angielskich ambasadorów, a niektóre datowane były na lata... 1997 i 1998. Jednymi z pierwszych głośnych dzieł, które wykorzystują ten motyw, były z kolei Opowieść wigilijna pióra Charlesa Dickensa oraz Wehikuł czasu autorstwa Herberta George’a Wellsa. Współcześnie temat co prawda spowszedniał za sprawą superbohaterów oraz filmów takich jak Powrót do przyszłości, ale nadal fascynuje ludzi. W tym graczy.

REKLAMA

Czytaj też:

Możliwość podejrzenia zdarzeń z przeszłości i poznania potencjalnej przyszłości brzmi kusząco. Kto nie chciałby zobaczyć na własne oczy Jezusa lub poznać wyników jutrzejszej loterii? Do tego dochodzą fantazje na temat wpływu podróży w czasie na teraźniejszość (aczkolwiek tutaj trzeba uwzględnić pętle czasu oraz słynny paradoks dziadka). Gry wideo są zaś bardzo wdzięcznym medium dla takiej tematyki. Odbiorca interaktywnej opowieści jest stroną czynną, a nie bierną i sam może coś zmienić i np. uratować świat. No, a przynajmniej może spróbować...

Podróże w czasie a gry wideo - TOP 7

Na przestrzeni lat ograłem dziesiątki tytułów, w których podróże w czasie są istotne albo z punktu widzenia fabuły, albo mechaniki (co zresztą zwykle idzie w parze). Przygotowałem subiektywną listę siedmiu gier o podróże w czasie lub takich, w których czasem się manipuluje. Tytuły dostępne na pecetach i/lub na konsolach do gier kilku ostatnich generacji.

Twelve Minutes - trailer

1. Twelve Minutes (PS4, PS5, X1, XSX|S, Switch, PC, Android, iOS)

W grze Twelve Minutes mamy do czynienia z motywem przywodzącym na myśl kultowy film Dzień Świstaka. Główny bohater wchodzi do swojego domu, w którym czeka na niego żona, ale po tytułowych 12 minutach pojawia się włamywacz. Wywiązuje się szamotanina, postać ginie i... trafia znów na prób mieszkania, ale uzbrojona w wiedzę, co powinna teraz zrobić (i czego robić nie powinna), żeby przeżyć. Zadaniem gracza jest odkrycie odpowiedniej ścieżki - metodą prób i błędów.

Eternal Threads - trailer

2. Eternal Threads (PC)

Dostępne (jak na razie) wyłącznie na pecetach Eternal Threads jest prawdziwą perełką. Gracz wciela się w agenta tajemniczej organizacji niczym z filmu 12 Małp, która z jakiegoś powodu próbuje uratować sześć ofiar pożaru i to w dość nieszablonowy sposób. Gracz trafia do tego lokum już po katastrofie i z pomocą specjalnego skanera odtwarza sobie urywki z życia bohaterów i może delikatnie wpływać na ich decyzje. Celem jest pokierowanie ich losami tak, aby wszyscy przeżyli.

Life is Strange - trailer

3. Life is Strange (PS3, PS4, X360, X1, Switch, PC, Mac, Linux, Android, iOS)

Life is Strange to seria gier, który opowiada o młodych ludziach obdarzonych niezwykłymi zdolnościami. W pierwszej produkcji z tego cyklu, wydawanej w odcinkach, gracze wcielają się w nastolatkę o imieniu Max, która potrafi cofać się w czasie. Dziewczyna zachowuje wspomnienia, dzięki czemu gracz może zmieniać swoje decyzje, gdy się okaże, że rezultat mu nie odpowiada. Nie zawsze jest jednak taka możliwość i nie wszystkie konsekwencje da się przewidzieć...

Quantum Break - trailer

4. Quantum Break (PC, X1)

Quantum Break to produkcja studia Remedy wydana przez Microsoft, w której istotną rolę odgrywają filmiki przerywnikowe zrealizowane z hollywoodzkim rozmachem. Gracze wcielają się w niej w młodego mężczyznę, Jacka Joyce'a, który zyskuje zdolność manipulacji czasem w wyniku wypadku. Bohater odkrywa, że ludzkości grozi apokalipsa - ale czy da się przerwać pętlę, by ją powstrzymać?

Back to the Future: The Game - trailer

5. Back to the Future: The Game (PS3, PS4, X360, X1, Wii, PC, Mac, iOS)

Powrót do przyszłości jest kultową serią filmów science-fiction, która doczekała się kilku adaptacji w formie gier wideo już w ubiegłym wieku. Jedną z nowszych produkcji na ich podstawie jest Back to the Future: The Game. To jedna z pierwszych przygodówek od studia Telltale Games pełna znanych twarzy, w której wybory podejmowane przez gracza mają brzemienne w skutkach konsekwencje.

BioShock: Infinite - trailer

6. BioShock: Infinite (PS3, X360, PC)

Tak jak miejscem akcji pierwszych dwóch części cyklu BioShock było upiorne podwodne miasto Rapture, tak trzecia zabrała nas w przestworza. Gracz wciela się w Bookera DeWitta, który trafia do podniebnej Columbii, a jego zadaniem jest wytropienie dziewczyny o imieniu Elizabeth. Szybko się jednak okazuje, że sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana, niż się detektywowi wydawało.

Dishonored 2 - trailer

7. Dishonored 2 (PS4, X1, PC)

Druga część cyklu skradanek studia Arkane nie jest produkcją o podróżach w czasie per se. Motyw ten jest jednak bardzo istotny w jednej konkretnej łamigłówkowej misji w Dishonored 2. Gracz zwiedza pewną posiadłość w dwóch liniach czasowych, a akcje, jakie wykonuje w przeszłości, mają wpływ na przyszłość, co pomaga np. otworzyć niedostępne wcześniej przejście.

W jakie inne gry o podróżach w czasie warto zagrać?

Poza wymienionymi powyżej tytułami warto wspomnieć o jeszcze kilku innych. Sam bardzo dobrze wspominam zarówno TimeShift, Singularity, czyli dwa FPS-y pozwalające na manipulację czasem podczas rozgrywki, wydane odpowiednio w latach 2007 i 2010 (które nie doczekały się jak dotąd remastera). Podróże w czasie są też kamieniem węgielnym uniwersum Half-Life, w tym w najnowszej odsłony cyklu wydanej tylko na gogle VR, czyli Half-Life: Alyx.

REKLAMA

Oprócz tego godnymi polecenia grami, w których w ten czy inny sposób wykorzystano podróże w czasie lub manipulację czasem, są seria Mortal Kombat, Prince of Persia: Sands of Time, Day of The Tentacle, Pokemon Legends Arceus, Titanfall 2, The Legends of Zelda: Ocarina of Time oraz legendarny Chrono Trigger. Motyw ten pojawia się również w naszym rodzimym... Wiedźminie.

Zobacz także: Najlepsze gry na 2 osoby

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA