REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Wodociągi wyłączają wodę Polakom. Upały i susza powodują przerwy w dostawie wody

Daleko nam do bitew o wodę, jak już dzieje się to w Indiach, ale informacje - w odróżnieniu od wody płynące z wodociągów nie nastrajają optymistycznie. Wody zaczyna brakować, ale ludzie zamiast do celów bytowych wykorzystują ją np. do podlewania ogródków. Dlatego niektórzy nie będą mieć jej wcale przez jakiś czas.

30.06.2022
11:18
brak wody
REKLAMA

W moim mieście przez najbliższe dni od 22 do 5 nie będzie wody. Przyczyna to ciągnące się upały i susza. Tak właśnie wygląda kryzys klimatyczny - napisał na Twitterze Michał Grzywa.

REKLAMA

Jak czytamy na stronie Łańcuckiego Zakładu Komunalnego, taka decyzja dotyczy mieszkańców określonych lokalizacji i została podjęta "dla zapewnienia dostaw wody dla wszystkich odbiorców".

Skąd wiemy, że chodzi o suszę, a nie awarię?

Gdy jakiś wodociąg wymaga naprawy, zwykle podaje się tę informację wprost. Tymczasem łatwo dodać dwa do dwóch, tym bardziej że problemy występują również w innych rejonach kraju.

"Od godzin rannych obserwujemy wzmożone zużycie wody nie występujące normalnie o tej porze, więc apelujemy o natychmiastowe zaprzestanie napełniania basenów oraz podlewania trawników" - apelowało Pilchowickie Przedsiębiorstwo Komunalne.

Z kolei mieszkańcy okolic gminy Baranów otrzymali SMS-y z prośbą o ograniczenie poboru wody i nie podlewanie basenów, szczególnie w godzinach od 18 do 24. W tym czasie mogą wystąpić problemy z dostępem do wody.

Jak donosi bloger Świat Wody, już w 143 gminach w całym kraju ogłoszony został apel lub zakaz dotyczący użycia wody wodociągowej do celów innych niż bytowe.

U nas zużycie w ostatnich dniach jest czterokrotnie wyższe niż zwykle, biorąc pod uwagę nasze ujęcia wody - mówił lubelskiemu radiu wójt gminy Jastków Teresa Kot. - Podam jedno z ujęć, które ma pozwolenie wodnoprawne wydane na 56 metrów sześciennych na godzinę, a pobór przekracza 300-400 metrów sześciennych na godzinę. Powoduje to wyłączanie urządzeń, napełnianie zbiorników i wtedy jakaś grupa mieszkańców nie otrzymuje wody. Widzimy to naocznie, jeżdżąc po gminie, że stoją deszczownie, zraszacze, nawadnia się trawniki, rośliny, mimo bardzo ostrych komunikatów o tym, że jest niedobór wody 

Jak w takim razie podlewać kwiaty w okresie suszy?

Najlepszym rozwiązaniem jest deszczówka, ale o tę w ostatnich tygodniach bardzo trudno. Susza ciągnie się w zasadzie od lat, pamiętam, że ktoś już w kwietniu pisał o tym, że wyczerpał swoje zapasy na lato.

Niektóre miasta czy gminy wskazują, gdzie można udać się po wodę np. do podlewania roślin. Czerpać należy ją z studni publicznych, które w Łodzi pomalowane są na szaro lub zielono.

Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w poniedziałek informował, że w ciągu 10 dni z gleby wyparowało tyle wody, która starczyłaby na miesiąc.

Przechlapane (śmiech przez łzy) będą mieć kolejne pokolenia

REKLAMA

Już wcześniej dr Sebastian Szklarek na antenie RMF FM ostrzegał, że o ile nam wody wystarczy, to kolejnym pokoleniom lokalnie może jej zacząć brakować. Sytuacja wodna w kraju nie nastraja optymistycznie.

Między innymi Elon Musk straszył, że jeśli nie będą rodzić się dzieci, nasza cywilizacja upadnie. Problem w tym, że coraz więcej osób się waha, bo ma z tyłu głowy, że Ziemia będzie jeszcze mniej przyjaznym miejscem do życia.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA