REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Sony, o co kaman? PlayStation otwiera furtkę dla rosyjskich graczy

Sony PlayStation niezmiennie nie prowadzi dystrybucji fizycznych dóbr na terenie Rosji. Nie uznaje też rosyjskich systemów płatności, w tym systemu Mir. Cyfrowe PlayStation Store zaczęło jednak przyjmować środki z kart przedpłaconych, co w praktyce pozwala na kupowanie gier i usług.

01.04.2022
6:45
playstation store rosja
REKLAMA

PlayStation solidarnie z konkurencją oraz innymi zachodnimi firmami wycofało się z rosyjskiego rynku. Sony nie chce wspierać zbrodniczego reżimu Putina i w jakikolwiek sposób przyczyniać się do finansowania ludobójstwa w Ukrainie. Konsole PlayStation i akcesoria oraz pudełkowe wydania gier nie będą już dostarczane na rynek rosyjski do odwołania. PlayStation Store, a więc cyfrowy sklep z grami i usługami, również wstrzymał działalność do graczy zarejestrowanych w Rosji.

REKLAMA

Czytaj też:

Wygląda jednak na to, że PlayStation częściowo luzuje nałożone wcześniej ograniczenia. Cyfrowy sklep PlayStation Store zaczął w sposób niepełny działać na terenie Rosji, co potwierdzają co najmniej dwa źródła prasowe (tu oraz tu). Gracze za pośrednictwem PlayStation Store nadal nie mogą kupować gier i usług bezpośrednio, głównie za sprawą zablokowania systemów elektronicznej płatności przez ich operatorów. Sam sklep zaczął jednak honorować karty przedpłacone zasilające konta graczy o gotówkę, przywrócono też możliwość odbioru darmowych gier rozdawanych z tytułu subskrybcji PlayStation Plus.

Powrót PlayStation do Rosji? Firma milczy a specjaliści spekulują, że to nie celowe działanie - a zwykła usterka.

Amerykańskie media już poprosiły firmę Sony o komentarz, firma jednak nadal pracuje nad odpowiedzią. Łatwo przy tym rzucać oskarżeniami o rzekomą bezwstydność PlayStation, jednak dziennikarze i specjaliści spekulują, że przyczyna tego nibyotwarcia PlayStation Store na rosyjski rynek może leżeć w zwykłym błędzie programistycznym. Zwłaszcza że nibydziałające PlayStation Store w Rosji nadal informuje graczy, że usługa jest nieczynna (choć częściowo działa).

Jest jednak bardzo wysoce prawdopodobne, że to nie próba dorobienia sobie po cichu dodatkowych pieniędzy na rosyjskim rynku, a zwykła usterka techniczna. PlayStation niedawno wprowadziło nową wersję usługi PlayStation Plus, co wymagało uaktualnienia kodu źródłowego PlayStation Store. Na dodatek zbliża się wielka wiosenna wyprzedaż gier na PlayStation, co zapewne również wymagało poprawek w kodzie. Jest całkiem prawdopodobne, że rosyjscy gracze są tymczasowo dopuszczeni do zabawy z uwagi na zwykłe przeoczenie przy aktualizacji.

REKLAMA

Na marginesie, na wiosenną przecenę gier na PlayStation Store warto zwrócić uwagę.

PlayStation przeceniło ponad tysiąc gier i dodatków na konsole PlayStation 4 i PlayStation 5. Niektóre pozycje są przecenione nawet o 50 proc., w tym całkiem nowe gry. Lista wszystkich objętych promocją gier dostępna jest pod tym adresem.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA