REKLAMA

Bombowiec B-21 Raider wzbije się w powietrze. Będzie zdolny do przenoszenia broni jądrowej

B-21 Raider to nowoczesny samolot bombowy o obniżonej wykrywalności budowany dla sił powietrznych Stanów Zjednoczonych przez konsorcjum Northrop Grumman. Samolot docelowo będzie zdolny do przenoszenia broni konwencjonalnej, jak i jądrowej.

09.03.2022 16.15
Bombowiec B-21 Raider
REKLAMA

Jak donosi magazyn Air Force Magazine pierwszy egzemplarz bombowca B-21 Raider wyjechał właśnie z fabryki, sześć lat po tym jak jego wykonawca otrzymał kontrakt na budowę i zaledwie trzy lata po zatwierdzeniu krytycznego przeglądu projektu. Pięć kolejnych egzemplarzy znajduje się aktualnie na różnych etapach budowy.

REKLAMA

Czytaj więcej:

Bombowiec B-21 Raider czeka na pierwszy lot

Fakt, że B-21 Raider opuścił fabrykę oznacza, że budowa pierwszego egzemplarza dobiegła końca i wkrótce rozpocznie się faza kalibracji i testowania wszystkich instrumentów oraz wszystkich elementów płatowca. Na tym etapie inżynierowie przetestują między innymi silniki i system hydrauliczny. Potem niczym niemowlak samolot wykona najpierw wolne, a następnie szybkie kołowanie po pasie startowym. Po zakończeniu testów pierwszego egzemplarza B-21 Raider, dokładnie zostanie sprawdzony cały proces produkcji, aby upewnić się, czy wszystkie etapy powstawania samolotu były zgodne ze specyfikacją. Jeżeli wszystkie testy przebiegną pomyślnie, dopiero wtedy pierwszy egzemplarz samolotu wzbije się w powietrze.

B-21 Raider to nowy amerykański bombowiec o obniżonej wykrywalności przez radary
REKLAMA

Pierwszy lot B-21 Raider odbędzie się w kalifornijskiej bazie Edwards Air Force Base. Docelowo Siły Powietrzne USA planują wprowadzić do służby 100 samolotów tego typu. Zastąpią one przestarzałe już konstrukcje B-1 Lancer, B-2 Spirit oraz B-52 Stratofortress. Cena jednego bombowca B-21 Raider ma według producenta wynieść ok. 511 mln dol. Aktualnie szacuje się, że gotowość bojową samolot osiągnie w latach 2026-2027.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA