REKLAMA

Technologiczno-naukowe HITY 2021 roku

Jaki był hit 2021 r. w świecie nauki i technologii? Co podobało nam się najbardziej? Oto typy redaktorów Spider's Web.

28.12.2021 14.09
Technologiczno-naukowe HITY 2021 roku
REKLAMA

Przemysław Pająk - media digitalowe

REKLAMA

Dla mnie hitem tego roku były... media, ale nie te wszystkie, tylko digitalowe, internetowe mówiąc wprost. 2021 r. był rokiem niezwykłych turbulencji na rynku medialnym i nie chodzi li tylko o potężny zamach rządzących na niezależne (od siebie) media, lecz przede wszystkim o to, że po raz pierwszy to internet definiował naszą rzeczywistość bardziej niż telewizja. 

Nie twierdzę, że nagle internet zmiecie telewizję z rynku medialnego, ale to, co się stało w 2021 r., na długi czas ukształtuje rozkład sił w dziennikarstwie. To internet dziś przynosi na rynek większość najważniejszych informacji, to internet zwalnia nieetycznych ministrów, to internet rozlicza rządzących z kolejnych afer, to w internecie pracują dziś najlepsi dziennikarze w Polsce, tj. Szymon Jadczak, czy Janusz Schwertner. 

Rynek reklamy zdecydował o tym rok wcześniej, w 2020 r., po raz pierwszy wydając więcej pieniędzy w internecie niż w telewizji. Dziennikarsko internet wyprzedził telewizję w 2021 r. 

Piotr Grabiec - tryb aparatu słuchowego w AirPods Pro

Dla wielu osób hitem 2021 r. mogą być takie technologie jak NFT albo raczkujące Metaverse, ale moje życie zmieniła - i to już dziś, tak realnie - nowa funkcja słuchawek Apple’a. AirPods Pro otrzymały tryb quasi-aparatu słuchowego, co dla osoby cierpiącej na problemy ze słuchem jest prawdziwym game-changerem. Zestaw kupiony dwa lata temu potrafi teraz wzmacniać dźwięki otoczenia, w tym głos ludzi, z którymi rozmawiam, co znacząco poprawia mój komfort życia. Ustawienie tego jest w dodatku banalnie proste, o czym możecie przeczytać w moim materiale: Zamieniłem AirPodsy Pro w aparat słuchowy. Wreszcie dobrze słyszę

Szymon Radzewicz - sekwencja kwasu rybonukleinowego

Rozwijana przez dwie dekady technologia mRNA znalazła swoje masowe zastosowanie szybciej niż przypuszczaliśmy. Dzięki szczepionce mRNA lżej przeszedłem COVID-19, ale pandemia koronawirusa to tylko początek zastosowań skodowanego białka. Malaria, Zika, CMV, wścieklizna, nawet HIV - wszystkim tym chorobom w nieodległej przyszłości będziemy mogli pokazać środkowy palec, właśnie dzięki mRNA. Warto tylko zwrócić uwagę, by imponujące osiągnięcia firm bigfarm szły w parze z inicjatywą przeniesienia patentu, by nie tylko najbogatsze społeczeństwa zostawały beneficjentami mRNA.

Łukasz Kotkowski – procesory Apple M1 Pro i Apple M1 Max

W świecie technologii użytkowej, który interesuje mnie najbardziej, niepodważalnym hitem były nowe procesory Apple’a. M1 Pro i M1 Max to całkowita zmiana paradygmatu – można połączyć potężną wydajność z ogromną energooszczędnością. Można stworzyć SoC, które będą skalowalne i które już dziś prezentują się imponująco w MacBookach Pro, ale – prawdopodobnie – swój prawdziwy pazur pokażą dopiero w przyszłym roku, gdy zobaczymy komputery stacjonarne Apple’a wyposażone nie w jeden, a kilka takich układów. W świecie maszyn dla profesjonalistów to wywrócenie do góry nogami układu sił; dotąd to maszyny Apple’a były tymi, którym brakowało mocy. Dziś to konkurencja musi gonić Cupertino.

Marcin Połowianiuk - e-commerce w dobie pandemii

W tym roku po raz pierwszy 100 proc. moich zakupów świątecznych zrobiłem online. Wszystko doszło na czas, choć niektóre rzeczy zamawiałem na ostatnią chwilę. Widzę jak najwięksi gracze walczą o klienta i bardzo mi się to podoba. Amazon ma niewiarygodnie dobrze wycenionego Prime’a, a Allegro rozwija Smarta i kapitalne Allegro Pay. Do tego dochodzą coraz sprawniejsze Paczkomaty. Jeżeli pandemia zmieniła coś na lepsze, to właśnie zakupy. 

Maciej Gajewski - telewizory Mini LED sposobem na OLED-a i monopol LG

Przez ostatnie lata producenci telewizorów klasy premium byli niejako zaszachowani przez LG Display. Tylko ten producent jest w stanie dostarczać matryce OLED o telewizyjnych rozmiarach. Chcąc nie chcąc, wszyscy producenci muszą kupować matryce od LG, by móc mieć telewizory o idealnym kontraście w swojej ofercie. Kto by nie chciał? OLED ma swoje wady, ale sumarycznie, za sprawą wspomnianego kontrastu, a także błyskawicznego czasu reakcji pikseli wydają się najlepszym wyborem dla entuzjastów filmów i gier w najwyższej możliwej jakości.

Ten problem w końcu udało się częściowo obejść. Pierwszy telewizor Mini LED co prawda pojawił się już w 2020 r., ale dopiero w tym roku technika ta została zaoferowana przez większość producentów. Mini LED nie oferuje aż tak dobrego kontrastu, jak OLED. Można jednak dzięki niemu stworzyć telewizor, gdzie różnice te są już do pominięcia. A warto pamiętać, że OLED od LG Display ma z kolei problemy z pokryciem pełnego spektrum barwnego – co z kolei nie jest trudnością dla nowoczesnych wyświetlaczy LCD.

Adam Bednarek - szczepionki

Czy gdyby moi bliscy się nie zaszczepili, tegoroczne święta wyglądałyby tak samo? Patrzę na codziennie publikowaną listę zgonów, niemal dwa lata od początku pandemii, i nie mam wątpliwości: preparaty uratowały nam życie. Oczywiście to przykre, że antyszczepy czują się tak mocni – nie oszukujmy się, nie tylko w Polsce – ale jednak ważniejsze jest to, że całkiem szybko jako ludzkość byliśmy w stanie obronić się przed zabójczym koronawirusem. Nie skutecznie, bo wirus mutuje, ale szczepionka powstała i chroni tych, którzy z niej skorzystali. Na początku pandemii naiwnie sądzono, że teraz ludzie zaczną faktycznie słuchać naukowców i uwierzą nauce. Tak się ostatecznie nie stało, a przynajmniej nie do końca. Warto jednak spojrzeć na pozytyw, jakim są właśnie szczepionki.  

Radek Kosarzycki - lot w kosmos z Blue Origin

Zapowiedzi było dużo. W wyścigu o turystów kosmicznych wystartowało w tym roku kilka firm: Blue Origin, Virgin Galactic oraz SpaceX. Jednak to właśnie firma Jeffa Bezosa była w stanie dostarczyć bezpieczne, powtarzalne loty turystyczne. Dwunastominutowy lot na szczycie rakiety New Shepard gwarantuje pionowy lot na wysokość ponad 100 kilometrów (umowna granica kosmosu), kilka minut w stanie nieważkości w okolicach najwyższego punktu lotu, oraz opadanie w kapsule załogowej i lądowanie w pobliżu miejsca startu.

Mimo tego, że pierwszy lot załogowy New Sheparda odbył się 20 lipca, to do końca roku w taki sam lot poleciały jeszcze dwie inne załogi. W efekcie wygląda na to, że firma Jeffa Bezosa najlepiej dopracowała swój produkt i faktycznie osoby stojące w kolejce do rakiety mogą poczuć, że w końcu w kosmos polecą. Chyba o to, w tym wszystkim chodziło.

Dawid Kosiński - iPhone 13 Mini i jego bateria

Przez bardzo długi czas wydawało mi się, że mały smartfon nie może oferować bardzo długiego czasu pracy bez ładowania, a wydany w 2020 roku iPhone 12 Mini był tego najlepszym przykładem. Jednak rok później Apple dokonał niemożliwego i stworzył niemal identyczny wizualnie smartfon, który jednak znacznie różnił się od poprzednika podzespołami. Dzięki zastosowaniu bardziej energooszczędnego procesora i trochę większych ogniw udało się stworzyć mały smartfon, który wytrzymuje bez problemu cały dzień intensywnego użytkowania. I chociaż nie da się tej cechy łatwo pokazać na bannerach reklamowych, to właśnie ona sprawiła, że iPhone 13 Mini to jeden z najciekawszych i najbardziej praktycznych smartfonów na rynku. Flagowy sprzęt, który nie ma wymiarów małego tabletu.

REKLAMA

Piotr Barycki - tragiczna dostępność sprzętu

Wpadłem na pomysł, żeby kupić iPada - nie było nigdzie. Wpadłem na pomysł, żeby kupić MacBooka - nie było nigdzie. Wpadłem potem jeszcze na kilka pomysłów zakupów, których nie dało się zrealizować. Minęło kilka miesięcy i w żaden sposób nie odczuwam tego, że nie udało mi się kupić góry nowych gadżetów, które znudziłyby mi się po miesiącu czy dwóch. Czyli najwyraźniej w ogóle ich nie potrzebowałem, a rynek tylko pomógł mi się o tym przekonać - i zaoszczędzić pieniądze. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA