LG ma swój pomysł na telewizory Mini LED. Kto wie, czy nie najlepszy

Lokowanie produktu: LG

Największą tegoroczną innowacją na rynku telewizorów jest upowszechnienie się techniki podświetlania Mini LED. LG, jako jeden z liderów tego rynku, ma takie telewizory w swojej ofercie. To, co jednak wyróżnia koreańskiego producenta, to fakt, że implementuje w nich również szereg innych rozwiązań technicznych, dzięki czemu jego QNED TV są jednymi z najlepszych w swojej klasie.

22.12.2021 18.53
lg qned tv

Entuzjaści sztuki filmowej i gier wideo od lat darzą najwyższym szacunkiem firmę LG za jej przełomowe telewizory LG OLED, oferujące niedościgniony kontrast i odwzorowanie ruchu. Technika generowania obrazu za pomocą samoświecących diod organicznych jest tak dobra, że większość konkurentów niemalże się poddała: dziś każda licząca się na rynku marka kupuje od LG matryce OLED, by móc oferować w segmencie premium cokolwiek, co może się równać jakością obrazu z produktami tego koreańskiego producenta. Najlepszy nie oznacza jednak doskonały.

Choć ceny telewizorów OLED na przestrzeni ostatnich lat istotnie zmalały, odbiornik tego rodzaju o wysokiej przekątnej ekranu to nadal wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Ktoś mógłby stwierdzić, że najwyższa jakość musi swoje kosztować – i na tym zakończyć temat. LG zdecydowało się pójść inną drogą.

Producent ten zdecydował się doinwestować niemałe kwoty w rozwój i ewolucję dotychczasowej technologii, jaką są matryce LCD. Inżynierowie LG przyjrzeli się uważnie największemu problemowi tych matryc, jaką jest nieprecyzyjne podświetlenie pikseli – i wynikający z tego niedoskonały kontrast. Wybrali technologię MiniLED i znacząco ją dopracowali, czego efektem są telewizory LG QNED TV.

Co to jest Mini LED? Czym różnią się LG OLED od LG QNED od klasycznych telewizorów LCD?

 class="wp-image-1980413"
LG QNED TV

Telewizory LCD wymagają dodatkowego podświetlenia, by widz mógł dostrzec emitowany przez nie obraz. Problem w tym, że dotychczasowa technologia podświetlenia – a więc diody – są znacznie większe od elementów składowych obrazu, jakimi są piksele. Na jednego LED-a przypada, w zależności od modelu, setki czy nawet tysiące tych pikseli. Niemożliwym jest więc precyzyjne doświetlenie każdego z nich – tak, by cechował się idealnie dopasowaną luminancją do danej sceny.

Wyobraźmy sobie kadr, w którym na nocnym niebie widać jasne gwiazdy – a więc białe kropki na czarnym tle. Telewizor LCD klasycznej konstrukcji ma z taką sceną duży problem, bowiem LED za każdą grupą pikseli emituje więcej światła, niż jest to potrzebne – jest zbyt dużego rozmiaru. W efekcie wokół tejże wziętej za przykład gwiazdy widać niepożądaną białą łunę. Telewizory OLED eliminują ten problem, bo w nich nie ma podświetlenia LED. W LG OLED każdy z pikseli świeci własnym światłem, dzięki czemu uzyskiwany jest wspomniany kontrast idealny. Ma to jednak swoją cenę, na którą nie każdy jest gotowy. Ów problem w dużej mierze rozwiązują telewizory LG QNED TV wykorzystujące podświetlenie Mini LED.

 class="wp-image-1980416"
LG QNED TV

Tak na dobrą sprawę, to w swojej istocie telewizory z Mini LED w istocie swojego działania nie różnią się od modeli z ubiegłych lat, dlatego też nie tworzą – jak OLED TV – zupełnie nowej kategorii produktowej. To jednak nie oznacza, że nie są dla rynku przełomowe. Nazwa Mini LED zapewne części czytelników już podpowiedziała, na czym polega przełom.

 class="wp-image-1980434"
Podświetlenie Mini LED zapewnia dużo wyższą precyzję od klasycznych rozwiązań.

W telewizorach Mini LED – takich jak LG QNED TV – diody podświetlające matryce LCD są znacznie, znacznie mniejsze od klasycznych LED-ów. Dzięki temu w telewizorze można pomieścić znacznie większą ich liczbę – około 30 tys. – i utworzyć tym samym więcej stref wygaszania ekranu, których w telewizorach QNED TV jest niemal 2500 (w 86-calowym modelu). To wartości nieporównywalnie wyższe od tych z klasycznych telewizorów LCD. Nie jest to oczywiście poziom LG OLED, ale też efekt końcowy jest zaskakująco bliski wspomnianej doskonałości. No, ale na tym nie koniec.

Nie tylko kontrast – ale jasność i kolory. LG QNED TV oferują jedne z najlepszych parametrów obrazu na rynku.

W przeciwieństwie do technologii matryc OLED, technika Mini LED nie jest autorskim pomysłem LG. Producent ten nie wprowadził jej nawet na rynek jako pierwszy. Konkurencyjne marki mają od niedawna swoje własne telewizory Mini LED, co w teorii czyniłoby ofertę LG mało unikatową. Tymczasem nie ma nic dalszego od prawdy. Koreański producent zadbał, by innowacyjne podświetlenie, gwarantujące rewelacyjny kontrast, nie było jedynym atutem jego produktów. Zestaw technik wykorzystanych w telewizorach LG QNED TV jest co najmniej imponujący i sprawia, że sprzęty te, bez najmniejszej wątpliwości, można zaliczyć do wiodących technicznie produktów w swojej klasie.

 class="wp-image-1980419"
LG QNED TV gwarantują doskonałą reprodukcję kolorów

QNED TV są wzbogacone o dwie, bardzo istotne dla jakości obrazu rozwiązania. Pierwszym jest NanoCell, a więc przykrywająca ekran sterowalna powłoka, odpowiadająca za pochłanianie fal świetlnych o określonych długościach. Kto nie pamięta z lekcji fizyki: długość fali świetlnej odpowiada za kolor światła. NanoCell odpowiada więc za eliminowanie światła, które jest efektem ubocznym doświetlenia LED i wpływa na przekłamywanie kolorów. W efekcie QNED TV oferują obraz bez wspomnianych przekłamań. Ale i na tym nie koniec.

Ostatnim elementem technologii generowania obrazu przez QNED TV jest powłoka z nanokryształów, tak zwane kropki kwantowe (Quantum Dot). Co prawda z mechaniką kwantową mają one niewiele wspólnego, ale i tak są niezwykle ważne w telewizorach. Powłoka ta pochłania światło o określonej długości fali, konwertując ją na inną, pożądaną długość. To dodatkowo zwiększa precyzję odzwierciedlenia koloru.

Matryce QNED z podświetleniem Mini LED i powłokami NanoCell i Quantum dot zapewniają w efekcie obraz o niespotykanej w tej klasie telewizorów jakości.

Świetny kontrast, doskonałe kolory i wysoka jasność umożliwiają spełnienie przez QNED TV niemal wszystkich istotnych kryteriów jakości. Oferują one tryb działania Filmmaker Mode, a więc ustanowiony przez branżę standard, dzięki któremu telewizor emituje obraz o jakości bliskiej tej referencyjnej – a więc dokładnie w tej samej formie, w jakiej życzyliby sobie filmowcy. QNED TV oferują też stuprocentowe pokrycie palety barwnej DCI-P3, gwarantując absolutny brak przekłamań we wspomnianych kolorach. Obsługują też wszystkie najnowocześniejsze standardy HDR, w tym Dolby Vision IQ.

 class="wp-image-1980431"
Podświetlenie Mini LED zapewnia dużo wyższy kontrast

Jakby tego było mało, LG QNED TV wyposażone w są procesor obrazu najnowszej generacji, jakim jest LG α7 Gen4 AI 4K. Wykorzystuje on algorytmy sztucznej inteligencji do rekonstrukcji obrazu z tak zwanych stratnych źródeł. Większość usług VOD poddaje obraz i dźwięk stratnej kompresji, dzięki czemu możliwe jest jego sprawne przesyłanie przez Internet. Jakość ta niestety istotnie odbiega od tej gwarantowanej przez nośnik fizyczny – jak płyty Blu-ray UHD. Sztuczna inteligencja w układzie LG rozpoznaje otrzymaną treść i za sprawą ogromnej bazy danych wzorcowych rekonstruuje obraz tak, by ten niemalże nie odbiegał od sygnału z bezstratną kompresją. Co więcej, zapewnia też działanie mechanizmu HDR 10 Pro, dzięki czemu efekt HDR na tego rodzaju treściach jest bardziej przekonujący.

Telewizory LG QNED TV dbają też o jakość dźwięku. Zawierają wbudowany dekoder dźwięku przestrzennego w najnowocześniejszym standardzie, jakim jest Dolby Atmos. Jeżeli użytkownik zechce rozbudować telewizor o zewnętrzny system audio o wyższej mocy i precyzji, obsługa techniki HDMI-eARC gwarantuje przekazanie dalej sygnału z dźwiękiem w pełnej rozdzielczości i ze wszystkimi metadanymi.

Wygoda obsługi i niezrównane wrażenia w sporcie i e-sporcie dopełniają zbiór zalet LG QNED TV.

LG Magic Remote to w mojej ocenie jeden z najwygodniejszych i najbardziej ergonomicznych pilotów na rynku. Świetnie leży w dłoni z łatwym do wyczucia i zapamiętania układem przycisków. Zawiera też wbudowany mikrofon, dzięki czemu telewizor można obsługiwać za pomocą poleceń głosowych – również w języku polskim.

LG nie zapomniało też o graczach i kibicach. Funkcja Alertu Sportowego nie pozwoli im zapomnieć o spotkaniach ich ulubionej drużyny, przypominając o każdym jej meczu i wynikach tych meczów. Graczy ucieszy pełna obsługa standardu HDMI 2.1, w tym mechanizmu VRR (AMD FreeSync Premium), dzięki któremu matryca telewizora synchronizuje swoją pracę z układem graficznym konsoli do gier, zapewniając płynniejszą animację i wyższą responsywność gier wideo. Zresztą sam telewizor również może posłużyć za namiastkę konsoli do gier.

LG QNED TV zawiera bowiem wbudowaną obsługę usług strumieniowania gier. Konkretniej: Google Stadia i Nvidia GeForce Now. Wystarczy podłączyć kontroler do gier i dysponować wydajnym łączem internetowym, by móc kupować i cieszyć się grami na tych platformach, bez konieczności podłączania dodatkowego sprzętu.

Mini LED to nie wszystko. LQ QNED TV na szczęście wzorowo uzupełnia tę technikę najnowszymi rozwiązaniami, gwarantującymi wygodę i najwyższą jakość.

Bardzo wysoki kontrast, doskonałe kolory i wysoka jasność, w połączeniu z wygodą obsługi i realizowaniem wszystkich nowoczesnych standardów dla entuzjastów kina, telewizji i gier wideo sprawiają, że LG QNED TV trudno o realną rynkową konkurencję. To jedne z najlepszych sprzętów tego typu. Lepiej da się już tylko za pomocą OLED-ów – a przecież i takie sprzęty LG ma w swojej ofercie. Jest to co najmniej imponujące i trudno nie polecić ich zakupu. To bez wątpienia jedni z liderów stawki.

Lokowanie produktu: LG
Najnowsze