REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

NASA zbiera pomysły na reaktor jądrowy na Księżyc i na Marsa. Bierz ołówek i projektuj

Nie oszukujmy się, istnieje niezerowa szansa na to, że za kilka, może kilkanaście lat ludzie będą mieli do dyspozycji załogową bazę na Księżycu. W dalszej perspektywie być może za kilkadziesiąt lat możliwe, że taka sama baza powstanie także na Marsie. Co będzie jej najważniejszym elementem? Zapewne energia elektryczna.

21.11.2021
18:57
NASA zbiera pomysły na reaktor jądrowy na Księżyc i na Marsa. Bierz ołówek i projektuj
REKLAMA

Z tego też powodu NASA zaczyna powoli myśleć na poważnie skąd wziąć energię elektryczną w tych miejscach, w których infrastruktura jakakolwiek w ogóle nie istnieje. Owszem, powstają pomysły na przykład stworzenia farmy słonecznej na Księżycu. Wszak baza powstanie tam w okolicach bieguna, czyli tam, gdzie Słońce w ciągu miesiąca będzie jedynie przesuwało się po horyzoncie, ale nigdy nie będzie zachodziło. Problem jednak w tym, że farma słoneczna może nie generować wystarczającej ilości energii dla rozbudowanej stacji badawczej.

REKLAMA

Energia jądrowa na Księżycu

Najbardziej wiarygodnym źródłem energii elektrycznej w tak nieprzyjaznym dla życia miejscu musi zatem być reaktor jądrowy. NASA właśnie ogłosiła, że poszukuje wstępnych projektów takiego reaktora, który można byłoby wysłać z Ziemi na powierzchnię Księżyca. Z założenia reaktor ma kilka ograniczeń. Urządzenie musiałoby być złożone na Ziemi, a następnie przetransportowane na powierzchnię Księżyca. Tym samym wąskim gardłem są tutaj rozmiary i masa reaktora, który musi się zmieścić w osłonie górnego stopnia rakiety, która będzie służyła do transportu.

 class="wp-image-1547414"

Zważając na powyższe przygotowano nawet pewne wytyczne dla wszystkich podmiotów zainteresowanych próbą zbudowania takiego urządzenia. NASA wymaga, aby był to reaktor zasilany uranem zdolny przetwarzać energię jądrową na elektryczną, wyposażony w system utrzymywania prawidłowej temperatury rdzenia zarówno podczas księżycowego dnia jak i nocy, oraz zdolny generować bezustannie 40 kW przez co najmniej dziesięć lat w warunkach księżycowych.

Cały reaktor z osprzętem musi się zmieścić w cylindrze o średnicy 4 metrów i wysokości 6 metrów, a jego masa nie może przekroczyć 6 ton. Wszystkie propozycje można przedstawiać w NASA do 19 lutego 2021 r.

REKLAMA

Teoretycznie reaktor, który w przyszłości powstanie na Księżycu powinien także spełnić warunki dla reaktorów planowanych w przyszłości dla załogowych misji marsjańskich. Gdyby człowiek faktycznie miał za kilka dekad stanąć na Czerwonej Planecie, reaktor byłby mu absolutnie niezbędny. Warto tutaj wspomnieć, że farmy słoneczne na Marsie sprawdziłyby się dużo gorzej niż na Ziemi. Jakby nie patrzeć Mars znajduje się 60 mln km dalej od Słońca niż Ziemia, a więc otrzymuje mniej promieniowania słonecznego, a ponadto od czasu do czasu Czerwoną planetę nawiedzają globalne burze piaskowe trwające całymi miesiącami. W tych okresach farmy słoneczne za dużo promieni słonecznych by nie nazbierały.

Jeżeli zatem nie macie nic innego do roboty w długie jesienne i zimowe wieczory, sami spróbujcie zaprojektować własny reaktor. To nie może być takie trudne. Jak mawiają influencerzy na Instagramie: wystarczy tylko chcieć.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA