REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Oprogramowanie

Czy warto instalować macOS 12 Monterey? Przegląd najciekawszych nowości

Apple udostępnił już nową wersję swojego systemu operacyjnego do komputerów Mac. Sprawdzamy nowości i oceniamy, co w macOS 12 Monterey się udało, a co wręcz przeciwnie.

27.10.2021
20:13
macos-12-monterey-aktualizacja-opinie-czy-warto-nowosci
REKLAMA

W tym roku na nową wersję desktopowego oprogramowania do komputerów Mac musieliśmy czekać znowu nieco dłużej niż na kolejne wersje pozostałych systemów Apple'a, ale czas oczekiwania wreszcie dobiegł końca i zgodnie z obietnicą Apple udostępnił macOS 12 Monterey tydzień po prezentacji nowych MacBooków Pro.

REKLAMA

Sam zdecydowałem się już we wrześniu na instalację macOS 12 Monterey w wersji beta 6, która okazała się wyjątkowo stabilna i dotrwałem aż do wydania Releaserskiej Candidate. Od tygodnia pracuję już na stabilnej wersji i zdążyłem sprawdzić wszystkie istotne nowości. A co się konkretnie zmieniło?

macOS 12 Monterey - design i nowa tapeta

Jeśli chodzi o wygląd systemu operacyjnego, to tym razem obyło się bez rewolucji. Już kilka lat temu Apple zunifikował design interfejsu pomiędzy swoim desktopowych oprogramowaniem, a iOS-em i jego forkami, w tym wygląd ikon i wprowadzono jedynie kosmetyczne poprawki.

macOS 12 Monterey tapeta class="wp-image-1913402"
macOS 12 Monterey dodaje tylko jedną nową dynamiczną tapetę

Jeśli chodzi o tapety, które dostajemy z systemem - zarówno te statyczne, jak i dynamiczne - to zwykle firma z Cupertino stawiała na zdjęcia. Tym razem jest jednak inaczej - zamiast fotografii dostaliśmy grafiki. Ta główna ma fioletową barwę, a jej odcień się zmienia wraz z upływem dnia.

macOS 12 Monterey - Safari w pokoju

Po oficjalnej zapowiedzi macOS 12 Monterey na WWDC 2021 na użytkowników przeglądarki internetowej Apple'a padł blady strach - firma z Cupertino wywróciła do góry nogami interfejs Safari. Na szczęście deweloperzy wycofali się z tych najbardziej kontrowersyjnych zmian dosłownie na ostatniej prostej.

Nowa wersja Safari w domyślnym trybie wygląda teraz mniej-więcej tak, jak do tej pory - karty nadal przypominają w nim karty, a nie jakieś dziwne bąble, a podlanie interfejsu kolorem można wyłączyć. Po gruntowym redesignie pozostał jednak ślad w postaci alternatywnego wyglądu przeglądarki.

Nowy tryb interfejsu w Safari pozwala zyskać nieco przestrzeni w pionie, ale trudno się w nim pracuje na więcej niż kilku kartach naraz

W nowym trybie pasek kart połączony został z paskiem adresu i zdążyłem się do tego minimalistycznego widoku przyzwyczaić. Ma on niestety kilka wad i nie sprawdza się, jeśli otworzymy więcej niż tuzin kart naraz. Pomóc tutaj może mechanizm grupowania kart i łatwego przełączania się między nimi.

macOS 12 Monterey - Tryb Skupienia

Moją ulubiona nowością w macOS 12 Monterey jest nowy Tryb Skupienia, który rozbudowuje dostępne od lat Nie przeszkadzać. W nowej wersji systemu utworzone w jego ramach profile synchronizują się on pomiędzy różnymi urządzeniami Apple'a (chodzi zarówno o ich włączenie i wyłączenie, jak i listę wyjątków).

Nowa funkcja działa dokładnie tak, jak można byłoby tego oczekiwać, a poszczególne tryby mogą być aktywowane automatycznie (np. po rozpoczęciu treningu, powrocie do domu itp.) Więcej o Trybie Skupienia w macOS 12 Monterey, iOS 15, iPadOS 15 i watchOS 8 przeczytacie w osobnym materiale.

macOS 12 Monterey 2 tryb skupienia class="wp-image-1913375"
Tryb Skupienia to moja ulubiona nowość w macOS 12 Monterey

macOS 12 Monterey - Tekst na żywo

Tak jak w iOS 15 i iPadOS 15, tak i w nowym systemie do komputerów Apple'a pojawiła się opcja automatycznego wykrywania tekstu na grafikach. Działa to m.in. w aplikacjach Zdjęcia, Safari i Podgląd i nie wymaga procesora Apple M1, a znaki można zaznaczać kursorem i wyświetlić dla nich menu kontekstowe.

Niestety funkcja Tekst na żywo nie obsługuje w pełni naszego języka i polskich znaków diakrytycznych. Na szczęście i tak można ją włączyć w menu Ustawienia | Język i region. Możliwe jednak, że aby się stosowne pole się pojawiło, trzeba będzie, jak ma urządzeniach mobilnych, wybrać dodatkowy język (np. angielski).

Mimo ograniczeń związanych z polskimi znakami funkcja nazywana w oryginale Live Text niezwykle przypadła mi do gustu i już wielokrotnie się przydała podczas pracy. Wcześniej zdarzało mi się mozolnie przepisywać tekst z grafik oraz zdjęć, a teraz robi to za mnie komputer. Takie nowości lubię!

macOS 12 Monterey 3 live text class="wp-image-1913378"
Niezmiernie żałuję, że Tekst na Żywo (Live Text) od Apple'a nie obsługuje w pełni języka polskiego

macOS 12 Monterey - Skróty

Kolejną świetną nowością w nowej wersji macOS-a jest aplikacja Skróty, która synchronizuje się ze swoimi odpowiednikami z iOS-a i iPadOS-a. Ze względu na unifikację API pomiędzy obiema platformami automatyzacje, których używałem na iPhonie i iPadzie, działają od razu na moim Maku mini. Jak dla mnie bomba!

Obecność aplikacji Skróty w macOS 12 Monterey to przy tym nie tylko opcja na prostą automatyzację komputera, ale świetna wiadomość dla osób, które tworzą skróty dla platform mobilnych. Edytowanie ich z poziomu komputera może być łatwiejsze niż robienie tego samego na telefonie i tablecie.

Niestety tak jak to zwykle ma miejsce z pierwszymi wersjami aplikacji, Shortcuts trapi kilka chorób wieku dziecięcego. Nie wszystkie funkcje działają jeszcze zgodnie z oczekiwaniami, a program potrafi się zawiesić. Pozostaje trzymać kciuki, by usterki zostały jak najszybciej załatane, bo potencjał jest spory.

macOS 12 Monterey 4 shortcuts class="wp-image-1913381"
Edytor w aplikacji Skróty jest wygodniejszy niż na urządzeniach mobilnych

macOS 12 Monterey - AirPlay to Mac

Do tej pory komputery Apple'a mogły być jedynie źródłem multimediów dla innych urządzeń, w tym przede wszystkim Apple TV, ale to się właśnie zmienia. Od teraz na komputer można przesyłać obraz i dźwięk z innych sprzętów Apple'a, w tym np. telefonów iPhone i tabletów iPadów.

Co prawda nie odkryłem jeszcze scenariusza, w którym ta funkcja faktycznie by mi się przydała, ale w ramach testów przesyłałem obraz z iPhone'a na swoją stacjonarkę i działało to bez zarzutu. Niestety, aby skorzystać z tej funkcji, należy mieć odpowiednio nowy komputer:

 • iMac (2019 lub nowszy);
 • iMac Pro (2017);
 • Mac mini (2020 lub nowszy);
 • Mac Pro (2019);
 • MacBook Air (2018 lub nowszy);
 • MacBook Pro (2018 lub nowszy).
macOS 12 Monterey 5 airplay to mac class="wp-image-1913384"
Z komputera Mac można zrobić odbiornik AirPlay

macOS 12 Monterey - dźwięk przestrzenny

Jedną z najciekawszych nowości wprowadzonych przez Apple'a w ostatnich latach jest obsługa dźwięku przestrzennego, która poprawia wrażenia podczas słuchania muzyki oraz oglądania filmów. Teraz można skorzystać z niej nie tylko na słuchawkach, ale również bezpośrednio na komputerach z Apple M1, które wyposażone zostały w głośniki stereo.

macOS 12 Monterey - szybkie notatki

Podobnie jak w przypadku iPadów, również w macOS 12 można robić Szybkie notatki. W celu można zagospodarować jeden z aktywnych rogów ekranu, ale sam wolę w narożnikach wolę mieć Launchpada, Centrum Powiadomień, Mission Control i Expose. Na szczęście dostęp do tej funkcji mamy również z poziomu menu kontekstowego po zaznaczeniu tekstu np. na stronie internetowej.

macOS 12 Monterey 6 szybkie notatki class="wp-image-1913387"
Szybkie notatki są dostępne pod menu kontekstowym

macOS 12 Monterey - wszystko inne

Kilka nowości pojawiło się w komunikatorach Apple'a. Ten do wideorozmów, czyli FaceTime, pozwala wysyłać zaproszenia do osób, które nie posiadają sprzętów Apple'a. Do tego podczas rozmowy można rozmyć teraz tło oraz odpalić SharePlay. iMessage z kolei może wykrywać różne treści, które potem są eksponowane w takich aplikacjach jak Safari, Podcasty, Wideo, Zdjęcia itp.

Mapy doczekały się nowego trybu 3D (co w naszym regionie jest jedynie ciekawostką), a w Przypomnieniach i Notatkach są dostępne teraz tagi oraz odpowiednio listy i foldery inteligentne. Oprócz tego w macOS 12 Monterey pojawił się menedżer haseł w Preferencjach obok tego w Safari, opcja łatwego przywracania komputera do ustawień fabrycznych oraz kilka nowości w ramach iCloud+.

macOS 12 Monterey 7 icloud plus class="wp-image-1913390"
macOS 12 Monterey dzięki iCloud+ chroni naszą prywatność

Warto przy tym jednak zauważyć, że Apple nie dowiózł wszystkich zapowiadanych na WWDC 2021 nowości na czas. Wielkim nieobecnym w macOS 12 Monterey jest mechanizm Universal Control, który pozwala obsługiwać za pomocą tych samych peryferiów, czyli myszki, trackpada i klawiatury kilka sprzętów postawionych obok siebie. Liczymy na to, że ta funkcja pojawi się niedługo.

A czy warto instalować macOS 12 Monterey? Jeśli tylko nie macie niszowego oprogramowania, które po przesiadce na nową wersję może przestać działać, to odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak! Rewolucji nie stwierdzono, ale nowy system desktopowy Apple'a do komputerów Mac działa stabilnie, a macOS 12 Monterey to bardzo udana ewolucja macOS 11 Big Sur.

macOS 12 Monterey 8 aktualizacja kompatybilnosc class="wp-image-1913393"
macOS 12 Monterey - obsługiwane komputery

macOS 12 Monterey - Intel vs Apple Silicon

Nowe oprogramowanie Apple dostępne jest zarówno na komputerach z procesorami Intela w architekturze x86, jak i na układach ARM produkcji Apple'a. Nie oznacza to jednak, że posiadacze wszystkich maszyn będą cieszyć się tymi samymi funkcjami. Niektóre z nich zarezerwowane są dla chipów z rodziny Apple M1.

Posiadacze starszych komputerów z układami Intela mogą zapomnieć o takich nowościach jak Tryb portretowy podczas wideorozmów w FaceTime oraz nowych trybów Apple Maps. Nie da się też na nich tworzyć obiektów 3D ze zdjęć oraz korzystać z Siri Text-to-Speech z Neural Engine i lokalnego rozpoznania mowy.

macOS 12 Monterey - lista obsługiwanych komputerów Mac

Apple znany jest z tego, że wspiera swoje komputery przez długi czas, ale macOS 12 Monterey nie będzie dostępny na wszystkie maszyny, na których dało się zainstalować system macOS 11 Big Sur. Pełna lista wspieranych komputerów prezentuje się następująco:

REKLAMA
 • MacBook (z początku 2016 i nowsze);
 • ‌MacBook Air‌ (z początku 2015 i nowsze);
 • MacBook Pro (z początku 2015 i nowsze);
 • ‌iMac‌ (z końca 2015 i nowsze);
 • ‌iMac‌ Pro (2017);
 • Mac mini (z końca 2014 i nowsze);
 • Mac Pro (z końca 2013 i nowsze);

Notebooki od Apple'a, które tym razem podłączono do respiratora, to m.in. bazowy MacBook (2015), MacBook Air (2013-2014) oraz MacBook Pro (z końca 2013-2014). Oprócz tego na systemie w wersji macOS 11 Big Sur zatrzymały się stacjonarne komputery iMac z 2014 roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA