REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Te planetoidy są warte 12 bln dolarów. Wystarczy je tylko spieniężyć

Idea wydobywania cennych surowców z planetoid zbliżających się do Ziemi nie jest niczym nowym. Temat górnictwa kosmicznego niczym bumerang regularnie powraca w rozmowach ekspertów od eksploracji przestrzeni kosmicznej. Nic dziwnego, w tym biznesie drzemią olbrzymie pokłady pieniędzy.

06.10.2021
16:58
planetoida metalowa
REKLAMA

W najnowszym artykule naukowym opublikowanym w periodyku The Planetary Science Journal naukowcy podjęli próbę oszacowania wartości metali zawartych w dwóch planetoidach zbliżających się do Ziemi, o których wiadomo, że są bogate w metale.

REKLAMA

Planetoidy 1986 DA i 2016 ED85 mają metali za prawie 12 bilionów dolarów

Analizie poddano planetoidy 1986 DA oraz 2016 ED85. Dzięki relatywnie niewielkiej odległości ich orbity od Ziemi teoretycznie mogłyby stać się one celami pierwszych misji wydobywczych, kiedy już poradzimy sobie z opracowaniem technologii wydobycia metali i dostarczania ich na Ziemię.

Analiza budowy planetoid 1986 DA i 2016 ED85 wskazuje, że znajduje się w nich więcej żelaza, niklu czy kobaltu niż na Ziemi. W efekcie ich wartość oszacowano na 11,65 biliona dolarów. Taka wartość zdaje się wspierać pojawiające się od lat prognozy, że to właśnie górnictwo kosmiczne sprawi, że na świecie pojawią się pierwsi bilionerzy. Nic dziwnego zatem, że zainteresowanie rozwojem technologii „spieniężania planetoid” jest spore.

REKLAMA

Jeżeli myślicie, że powyższe wartości są w jakiś sposób wyjątkowe, to jesteście jednak w błędzie. Planetoida 16 Psyche, do której już w 2022 r. poleci sonda o tej samej nazwie, potencjalnie może mieć w swoim wnętrzu metale o wartości 700 trylionów dolarów.

Dawno nie słyszeliście takiej nazwy? Trylion to miliard miliardów. A więc przedsiębiorstwo, które opracuje technologię wydobycia i spieniężenia tych surowców naprawdę nie będzie narzekało na brak zasobów finansowych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA