REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Psyche nie jest z metalu, może być nawet częściowo pusta. Naukowcy mają problem

Już na przyszły rok (2022) zaplanowany jest start sondy Psyche, której celem miałaby być planetoida o tej samej nazwie. Sonda miałaby dolecieć do planetoidy 16 Psyche cztery lata po starcie. Problem w tym, że naukowcy zaczęli się zastanawiać, czy planetoida jest tym, czym dotąd myśleliśmy.

10.06.2021
11:05
Planetoida Psyche może nie być taka jak nam się wydawało
REKLAMA

Mowa tutaj o obiekcie, który jest obiektem badań już od wielu lat. 16 Psyche przyciąga naukowców, bowiem w przeciwieństwie do wielu innych skalistych planetoid, ta wydaje się być metalowa. Co więcej, zawartość metali i gęstość planetoidy sprawiają, iż naukowcy podejrzewają, że jest to odsłonięte żelazne jądro małej planety, której nie udało się rozwinąć w pełnoprawną planetę ze cztery miliardy lat temu. Nic zatem dziwnego, że naukowcy chcą wysłać do niej sondę - byłaby to wyjątkowa okazja, aby z bliska i dokładnie przyjrzeć się jądru planetarnemu.

REKLAMA

A może jednak nie?

Klucz w szprychy całego projektu włożyli właśnie naukowcy z Uniwersytetu Arizony w Boulder. W najnowszym artykule opublikowanym w periodyku The Planetary Science Journal wskazują, że planetoida może nie być ani tak metaliczna, ani tak gęsta jak wcześniej uważano. Autorzy wskazują, że zawartość metali w Psyche to 82,5 proc metali, 7 proc. piroksenu i 10,5 proc. chondrytów węglowych pochodzących z innych planetoid. Co więcej, 35 proc. objętości planetoidy może być w rzeczywistości pustą przestrzenią. Dla porównania wcześniej naukowcy byli przekonani, że 16 Psyche składa się z metali aż w 95 proc.

Jaki z tego wniosek?

Możliwe zatem, że zamiast gęstego, stałego jądra planetarnego, w rzeczywistości mamy do czynienia ze zbitką gruzu podobną do planetoidy Bennu, której fragmenty zmierzają właśnie w kierunku Ziemi na pokładzie sondy OSIRIS-REx. Oczywiście oba te obiekty znacząco różnią się od siebie rozmiarami: o ile Bennu miało średnicę ok. 500 m, to Psyche jest jednym z największych obiektów w Pasie Planetoid. Średnica planetoidy szacowana jest na 280 km, a jej masa na aż 1 proc. całego Pasa Planetoid.

REKLAMA

Górnicy kosmiczni będą zawiedzeni?

O Psyche wielokrotnie mówiło się w kontekście górnictwa kosmicznego przyszłości. Naukowcy szacowali, że przy ultrawysokiej zawartości metali oraz gęstości, mogła być ona warta ok. 10 biliardów dol. (10 i piętnaście zer). Jeżeli jednak okaże się, że metalu w niej nie ma aż tak dużo, to jej czysto teoretyczna wartość mocno spadnie. Całe szczęście, że już górników do niej nie wysłaliśmy, bo część musiałaby wracać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA