REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Elon Musk wyświetli w kosmosie reklamę, której nie będzie widać z Ziemi. SpaceX wysyła billboard na orbitę

Firma Elona Muska we współpracy z kanadyjskim startupem chce umożliwić umieszczanie reklam na orbicie. To nie brzmi zbyt dobrze.

10.08.2021
13:00
cubesat
REKLAMA

Na błyskotliwy pomysł umieszczenia reklam na orbicie wpadła firma Geometric Energy Corporation. Jeżeli macie jednak przed oczami wizję wielkiego billboardu przesuwającego się po nocnym lub dziennym nieboskłonie, spokojnie, to nie o to chodzi.

REKLAMA

Czytaj także: Trevor Milton swoją Nikolą chciał pokonać Teslę Muska. Teraz czeka go proces za oszustwa i gwałty

Według pomysłu GEC i SpaceX przestrzeń reklamowana będzie ograniczona do ekranu umieszczonego na niewielkim satelicie, tzw. cubesacie, o masie do 300 kg. Satelita budowany przez GEC zostanie wyniesiony na orbitę okołoziemską na szczycie rakiety Falcon 9, która na początku 2022 r. poleci w kierunku Księżyca.

O jakim satelicie mowa? Kilka miesięcy temu GEC podpisał z SpaceX umowę na wyniesienie na orbitę wokół Księżyca 40-kilogramowego satelity DOGE-1. Jak sama nazwa wskazuje, misja została opłacona przez firmę w całości za pomocą kryptowaluty Dogecoin. DOGE-1 oraz cubesat z wyświetlaczem reklamowym zostaną wyniesione na orbitę w ramach programu RideShare, w którym SpaceX oferuje wysyłanie niewielkich satelitów na orbitę okołoziemską.

Jak kosmos, to kryptowaluty

REKLAMA

Biorąc pod uwagę zmienny stosunek Elona Muska do kryptowalut, to może się to wydawać ryzykowna inwestycja. Jak na razie jednak firma GEC zaoferuje możliwość wykupienia specjalnych tokenów, za pomocą których będzie można wybrać położenie, kolor, jasność i czas wyświetlania własnego piksela na ekranie. Tokeny można natomiast zakupić za pomocą kryptowalut takich jak, chociażby Ethereum.

Oczywiście satelita nie będzie zanieczyszczał nocnego nieba i z Ziemi po prostu będzie niewidoczny. Zamiast tego do satelity będzie dołączony specjalny wysięgnik, na którego końcu zostanie zainstalowana kamera, która będzie rejestrowała wyświetlacz i streamowała obraz z przestrzeni kosmicznej bezpośrednio na YouTubie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA