Tech  / Artykuł

Czarny tydzień w historii Huaweia - kalendarium wydarzeń

282 interakcji
dołącz do dyskusji

16 maja br. Stany Zjednoczone wciągnęły Huaweia na czarną listę podmiotów, z którymi amerykańskie firmy nie mogą współpracować. Lawina ruszyła po tym, jak w 19 maja Google zawiesił współpracę z Huaweiem. W mediach zawrzało, a następnie okazało się, że Google był po prostu pierwszy. Chwilę później wiele firm zamroziło współpracę z Huaweiem. Dzisiaj już wiemy, że Huawei jest w bardzo trudnej sytuacji i nie jest pewne, czy firmie uda się zażegnać kryzys.
Przypomnijmy sobie w porządku chronologicznym wydarzenia z ostatnich dni.

(19 maja) NEWS: Google odcina Huaweia od Androida

Google w trybie natychmiastowym odcina Huaweia od nowych wersji Androida wyposażonego w pakiet aplikacji i usług Google, w tym sklep Google Play, bez którego, Android w zasadzie traci sens. Oznacza to, że żaden z obecnych na rynku smartfonów Huawei, w tym również nowe i topowe modele P30 Pro i P30, nie dostaną Androida Q.

Na tym jednak nie koniec. Huawei nie będzie mógł wypuścić na rynek kolejnych nowych smartfonów z Androidem zawierającym usługi Google takie jak Wyszukiwarka Google, Mapy Google, Asystent Google, Dysk Google oraz sklep Google Play.

Google skomentował wtedy sprawę dość lakonicznie:

Stosujemy się do tego zarządzenia i analizujemy jego implikacje. Dla użytkowników naszych usług na istniejących urządzeniach Huawei, Sklep Play i zabezpieczenia Google Play Protect dalej będą działać – powiedział w rozmowie ze Spider’s Web Adam Malczak z Google.

Czytaj więcej: Google odetnie Huaweia od Androida. To będzie koniec chińskiej ofensywy oraz Smartfony Huawei mogą nie dostać już żadnej aktualizacji Androida

OPINIA: Mało kto wytrzymuje taki cios

Agresywna i ksenofobiczna polityka administracji Trumpa właśnie doprowadziła do ogromnego wstrząsu na rynku mobilnym.

Możemy być pewni ostrej reakcji chińskiego rządu, co może mieć destrukcyjne konsekwencje dla całej branży, która polega na chińskich podwykonawcach przy produkcji swojego sprzętu. Na razie jednak Huawei znajduje się w sytuacji absolutnie dramatycznej, której ewentualne wsparcie chińskiej dyplomacji w niczym nie pomoże.

Ogromna szkoda. Patrzę z ogromnym podziwem na rozwój Huaweia, już teraz moim codziennym sprzętem jest bardzo dobry telefon tej marki i absolutnie genialny laptop. Część sympatii z pewnością wynika z subiektywnych upodobań i potrzeb, ale jestem przekonany, że nawet najwięksi fani Samsunga czy Apple’a mogą się zgodzić, że Huawei jest godnym rywalem dla producentów ich ulubionych produktów - komentował Maciej Gajewski.

Czytaj więcej: Mimo swojej potęgi Huawei jest bez szans w starciu z Amerykanami. Mało kto wytrzymuje taki cios poniżej pasa

(20 maja) NEWS: Intel, Qualcomm, Broadcom, Infineon Technologies, Micron Technology i Western Digital zawieszają współpracę z Huaweiem

W ten sposób Huawei stracił dostęp do układów scalonych od wiodących graczy na rynku, podobnie jak do związanych z nimi rozwiązań technicznych. Chiński gigant ponoć szykował się na taką ewentualność i zrobił zapasy. Starczą one jednak na krótko. Mówi się o 3 miesiącach.

Huawei projektuje i produkuje co prawda również własne procesory o nazwie Kirin, są to jednak relatywnie wyspecjalizowane jednostki dla telefonów komórkowych. Huawei nie dysponuje układami mogącymi zastąpić procesory Intela w jego laptopach i produktach serwerowych – to ostatnie jest bardzo bolesne, bo wpłynie również na dużo ważniejszy dla Huaweia sprzęt infrastruktury sieciowej. I nie zapominajmy o wskazanych w nagłówku wyżej producentach pamięci, na których Huawei polega - pisał wtedy Maciej Gajewski.

Czytaj więcej: Huawei ma problem nie tylko z Google’em. Na liście jest również Intel, Qualcomm i prawdopodobnie Microsoft

DYSKUSJA: Czy dla sprzętu Huaweia zrezygnowałbyś z Androida?

W ramach naszego poniedziałkowego cyklu „Pytanie na otwarcie tygodnia” zapytaliśmy czytelników Spider’s Web, czy kupiliby smartfon Huaweia bez Androida. Pod tekstem pojawiło się 200 komentarzy.

Dołącz do dyskusji: Pytanie na otwarcie tygodnia: czy dla sprzętu Huaweia zrezygnowałbyś z Androida?

(20 maja) NEWS: Pojawia się stanowisko Huaweia

Dostaliśmy oficjalne oświadczenie firmy:

Huawei znacząco przyczynił się do rozwoju i popularyzacji systemu Android na całym świecie. Jako jeden z kluczowych globalnych partnerów Androida, ściśle współpracujemy z ich platformą open-source w celu tworzenia ekosystemu, który przynosi korzyści zarówno użytkownikom końcowym, jak i całej branży. Huawei zapewni aktualizacje zabezpieczeń i będzie świadczył usługi posprzedażowe dla wszystkich smartfonów i tabletów marek Huawei oraz Honor – tych, które już zostały sprzedane i tych, które są obecnie dostępne w sprzedaży na całym świecie. Jednocześnie będziemy nadal budować bezpieczny i zrównoważony ekosystem oprogramowania, aby zapewnić jak najlepsze doświadczenia dla wszystkich użytkowników z całego świata.

Czytaj więcej: Huawei obiecuje, że będzie dostarczał aktualizacje zabezpieczeń i świadczył usługi posprzedażowe

OPINIA: Przemysław Pająk porównuje zbanowanie Huaweia do wybuchu bomby atomowej

To jest bomba atomowa. I jak w przypadku każdej bomby atomowej, dopiero reakcja łańcuchowa po jej wybuchu, pokaże prawdziwy obraz zniszczeń. Na rynku smartfonów nic już nie będzie takie samo - tymi słowami Przemysław Pająk zaczął swój tekst.

Czytaj cały felieton: Bomba atomowa, która rykoszetem uderzy w świat zachodni

SPEKULACJE: Którzy chińscy producenci mogą podzielić los Huaweia?

Jak grom z jasnego nieba gruchnęła wiadomość, którą żyje dziś cały świat, nie tylko jego część zainteresowana nowymi technologiami – Google zawiesił współpracę z Huawei. Co jednak, jeśli na Huawei się nie skończy? (…) Tutaj nakreślmy jednak najczarniejszy scenariusz dla rynku mobilnego. Co jeśli – czysto hipotetycznie – Huawei jako chłopiec do bicia dla administracji Donalda Trumpa nie wystarczy, a zakaz współpracy obejmie też inne chińskie marki, dostępne na międzynarodowym rynku? Co jeśli – czysto hipotetycznie – usługi Google’a znikną również ze smartfonów innych producentów?

Łukasz Kotkowski w swoim felietonie wymienia największych chińskich poducentów smartfonów i ocenia, jakie ich potencjalnie zniknięcie z naszego rynku, mogłoby mieć konsekwencje.

Czytaj więcej: Co jeśli Huawei to dopiero początek? Lista producentów smartfonów, którzy mogą zostać odcięci od Androida

(21 maja) NEWS: Huawei i amerykańskie firmy dostały 90 dni

Mimo wciągnięcia na czarną listę Huawei otrzymał licencję trwającą do 19 sierpnia, na mocy której nadal może w ograniczony sposób współpracować z amerykańskimi firmami. Google pozwoli Huaweiowi aktualizować istniejące smartfony do nowej wersji Androida, niewykluczone więc, że topowe modele firmy otrzymają Androida Q.

Huawei otrzymał też czas na to, by dokończyć rozpoczęte procesy. Dostawy towarów, które już wyjechały, nie zostaną wstrzymane. Rozpoczęte działania, np. te dotyczące rozwoju sieci 5G, będą mogły być kontynuowane. Amerykańskie firmy korzystające ze sprzętu Huawei (np. operatorzy telefonii komórkowej) otrzymały zaś czas na wymianę sprzętu.

Czytaj więcej: Koniec świata odroczono. Huawei ma 90 dni, by przeprowadzić aktualizacje Androida i pozałatwiać swoje sprawy

PORADNIK: Co zamiast Huaweia?

Wielu czytelników Spider’s Web zadawało nam pytania, czy warto teraz kupować smartfony Huawei oraz prosiło o wskazanie alternatyw dla poszczególnych modeli Huaweia. Przygotowaliśmy propozycje telefonów, które warto kupić zamiast: Huaweia P30 Pro, Mate 20 Pro, P30, P30 Lite, Mate 20 Lite i P Smart.

Czytaj więcej: Co zamiast Huaweia? Podpowiadamy, co wybrać zamiast smartfona z Chin oraz Co zamiast Huaweia? Ren Zhengfei, szef Huaweia, bez zająknięcia stawia na iPhone’y

NEWS: Huawei Mate 20 Pro traci dostęp do bety Androida Q

Po konferencji Google I/O twórcy systemu Android podzielili się listą smartfonów, na których będzie można oficjalnie testować nową wersję zielonego robota. Obok sprzętów z rodziny Google Pixel oraz wybranych modeli takich marek jak Asus, LG, Nokia, OnePlus, Oppo, Sony i Xiaomi widniał na niej Huawei Mate 20 Pro.

Niestety po ogłoszeniu zawieszenia współpracy pomiędzy Google i Huawei firma z Mountain View po cichu zaktualizowała listę. Mate 20 Pro został z niej usunięty. Klienci, a zwłaszcza deweloperzy, którzy kupili ten model z myślą o testowaniu najnowszej wersji systemu, mogą czuć się nabici w butelkę - pisał Piotr Grabiec.

Czytaj więcej: Złe wieści posiadaczy popularnego modelu Huaweia: Mate 20 Pro właśnie wyleciał z programu Android Q Beta

(22 maja) NEWS: ARM zawiesza współpracę z Huaweiem

ARM zawiesza współpracę z firmą Huawei, w zasadzie paraliżując jej dalsze możliwości funkcjonowania i rozwoju.

ARM to firma, która nic nie produkuje. Żyje z rozwijania procesorów i sprzedawania licencji na wiedzę, jaką zdobyła. Procesory takie jak Apple A, Qualcomm Snapdragon, Samsung Exynos i wiele, wiele innych zostały zbudowane na architekturze licencjonowanej od ARM-a. Na tej samej architekturze pracują również procesory Huawei Kirin. Ich rozwój został w zasadzie całkowicie uniemożliwiony.

Huawei stracił możliwość współpracy zarówno z Intelem, jak i możliwość dalszego rozwijania układów Kirin. ARM co prawda jest brytyjską firmą, ale wiele z jej rozwiązań zostało opracowanych na terytorium Stanów Zjednoczonych przez zatrudniony w tamtym kraju personel. A to oznacza, że podlega pod amerykańskie sankcje nałożone na Huaweia. Firma w zasadzie nie jest w stanie oferować żadnego bardziej złożonego produktu elektronicznego. Jeżeli w swoich hiper tajnych laboratoriach nie ma zaprojektowanego od podstaw procesora, to nie ma również skąd go pozyskać - wyjaśniał Maciej Gajewski.

Czytaj więcej: To jest gwóźdź do chińskiej trumny: ARM zawiesza współpracę z Huaweiem

NEWS: Chińskie drony marki DJI na celowniku USA

Departament Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych wyraził „silne obawy” wobec dronów firmy DJI. Urządzenia potencjalnie mogą wysyłać zebrane dane (filmy i zdjęcia) do producenta i istnieje ryzyko, że miałby do nich dostęp chiński rząd.

Departament uważa, że drony mogą być wyposażone w komponenty, które są w stanie wysyłać bez wiedzy użytkownika dane. Teoretycznie jest taka możliwość, bowiem stopień zaawansowania dronów DJI jest niezwykle wysoki. Mavic 2 Pro jest dosłownie naszpikowany kamerami i czujnikami, które analizują otoczenie drona z każdej strony - zaznaczył Marcin Połowianiuk.

Czytaj więcej: DJI może podzielić los Huaweia. Chińskie drony na celowniku Trumpa

OPINIA: Huawei ma bardzo niewiele opcji na przetrwanie

Huawei niezmiennie robi dobrą minę do złej gry. Prezes firmy, na łamach przeróżnych zachodnich mediów, utrzymuje, że jego firma szykowała się na kryzys związany ze współpracą z rynkiem amerykańskim i że to on w efekcie będzie bardziej stratny na całym zamieszaniu. Ren Zhengfei, bo o nim mowa, z pewnością jest wielkim autorytetem. Założył firmę, która stała się gigantem w niemal wszystkich branżach, do jakich się dotknęła. Lub jest na dobrej ku temu drodze.

Nie mogę jednak nie podchodzić do zapewnień pana Zhengfei z rezerwą. Kolejni zachodni partnerzy zawieszają relację biznesowe z Huaweiem, nie tylko odcinając firmę od dostawców sprzętu i oprogramowania, ale również uniemożliwiając jej dalszy rozwój własnych rozwiązań. Bo te, w mniejszej lub większej części, oparte są o własność intelektualną zachodnich firm - pisze w swoim felietonie Maciej Gajewski.

Czytaj więcej: Powiedzmy to otwarcie: Huawei ma bardzo niewiele opcji na przetrwanie

(23 maja) NEWS: Operatorzy nie chcą Huaweia Mate X

Składany Huawei Mate X nie doczekał się jeszcze premiery, ale już pojawiły się sygnały od operatorów komórkowych, że nie chcą oni sprzedawać tego modelu.

Mate X miał być sztandarowym urządzeniem w ofercie Vodafone UK (i należącej również do niej sieci EE) dla pierwszych klientów aktywujących dostęp do sieci 5G. Operator ten zdecydował się wycofać urządzenie z oferty, tłumacząc przy tym, że sieć ma zbyt duże wątpliwości względem wsparcia technicznego ze strony Huaweia w obliczu bieżącego kryzysu - wyjaśnia Maciej Gajewski.

Czytaj więcej: Kończy się chiński sen o składanym smartfonie. Operatorzy nie chcą sprzedawać Huaweia Mate X

NEWS: Huawei będzie miał gotowy własny system operacyjny

Pojawiły się nowe informacje o systemie Hongmeng OS, którym Huawei będzie próbował zastąpić Androida na swoich nowych smartfonach. Wiemy, że aplikacje na tę platformę mają pochodzić ze sklepu AppGallery.

(…) Rozwiązaniem ma być Hongmeng OS, system operacyjny budowany w tajemnicy przez Huawei od 2012 r. Richard Yu, szef działu konsumenckiego firmy, oświadczył na łamach CNBC, że system ten trafi do klientów w Chinach pod koniec bieżącego roku. Jego międzynarodowa wersja ma być wydana mniej więcej kwartał później - pisał Maciej Gajewski.

Czytaj więcej: Własny system Huawei, Hongmeng OS, ma być gotowy jeszcze w tym roku

(24 maja) NEWS: Trump chce się dogadać z Huaweiem?

Poproszony o komentarz w sprawie wydarzeń związanych z Huaweiem Trump odparł, powtarzając znaną nam już narrację, że to firma niebezpieczna. Ale dodał od razu, że Huawei „może stać się częścią umowy handlowej”. Zaraz, chwila moment, że co? Te dwie rzeczy całkowicie się wykluczają - zauważa Maciej Gajewski.

Czytaj więcej: Trump nie może się zdecydować, czy chce dogadać się z Huaweiem, czy uważa firmę za niebezpieczną

NEWS: Huawei traci wsparcie Wi-Fi Alliance i SD Association

Nowe smartfony Huaweia nie będą mogły wykorzystywać kart microSD. Dodatkowo nie uzyskają certyfikatów Wi-Fi. To jednak - na szczęście - nie oznacza braku łączności Wi-Fi.

Co oznacza brak wsparcia Wi-Fi Alliance? Sytuacja nie jest tak zła, jak może się wydawać. Brak współpracy będzie oznaczał brak logotypu Wi-Fi na pudełku i zasadniczo brak certyfikatu. Nie oznacza to jednak, że nowe Huaweie nie połączą się z siecią Wi-Fi. Historia zna przykłady urządzeń, które nie uzyskały certyfikatu, a jednak są w stanie korzystać z sieci Wi-Fi. Drobni producenci nie są w stanie ponieść kosztów związanych z procesem certyfikacji, ale nie jest ona niezbędna do korzystania z sieci. Gorzej wypada ban ze strony SD Association - zauważa Marcin Połowianiuk.

Czytaj również: To już oficjalne. Nowe smartfony Huaweia bez kart microSD i certyfikatów Wi-Fi

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst