REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Oprogramowanie
  3. Technologie
  4. Tech

Smartfony Huawei mogą nie dostać już żadnej aktualizacji Androida

Na branżę mobilną jak grom spadła decyzja Trumpa o zakazie współpracy amerykańskich firm z Huaweiem. Na mocy tego postanowienia Google odetnie Huaweia od Androida.

Smartfony Huawei mogą nie dostać już żadnej aktualizacji Androida
REKLAMA
257 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Aktualizacja: Według informacji podanych przez Reutersa, rząd Stanów Zjednoczonych wstrzymał na 90 dni zakaz współpracy amerykańskich firm z Huawei. Chińska firma ma czas do 19 sierpnia na zakończenie rozpoczętych procesów, w tym m.in. dostawy towarów, rozwój sieci 5G i inne. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj.

O szczegółach problemów na linii Google - Huawei poinformował Reuters, a my na Spider’s Web pisaliśmy o tym tutaj.

Odpowiedzmy sobie jeszcze na jedno pytanie:

Co stanie się ze smartfonami Huaweia?

To posunięcie może zachwiać smartfonowym biznesem Huawei poza Chinami, ponieważ gigant technologiczny natychmiast straci dostęp do aktualizacji systemu operacyjnego Google na Androida.

Oznacza to, że poza Chinami Google będzie musiał zablokować współpracę z Huaweiem i odciąć chińskiego giganta od nowych wersji Androida wyposażonego w pakiet aplikacji i usług Google. W praktyce Huawei będzie mógł korzystać tylko z tzw czystego Androida (AOSP), czyli takiego bez Gmaila, Wyszukiwarki Google, Map Google i bez sklepu Google Play.

Brak dostępu do nowych wersji Androida z usługami Google - a z takiego do tej pory korzystał Huawei - oznacza brak możliwości aktualizowania smartfonów do nowszych wersji systemu.

Nawet najnowszy i najlepszy w ofercie Huaweia model P30 Pro, który działa na Androidzie 9.0 Pie nie dostałby nigdy Androida Q, którego Google już testuje.

Oczywiście brak aktualizacji Androida do nowszej wersji nie oznacza zupełnego braku aktualizacji dla smartfonów Huawei.

Chiński producent bardzo mocno modyfikuje Androida, którego wypuszcza Google. Modyfikacja ta nosi nazwę EMUI i zmienia wygląd oraz sposób działania wielu elementów systemu mobilnego. Huawei nadal będzie mógł wprowadzać zmiany do EMUI i w ten sposób dostarczać użytkownikom nowe funkcje i przydatne aktualizacje.

Trzeba jednak pamiętać, że decyzja Trumpa jest bardzo świeża. Niewykluczone, że działy prawne obu gigantów analizują dogłębnie, w jaki sposób dotknie ich decyzja z Białego Domu.

Stosujemy się do tego zarządzenia i analizujemy jego implikacje. Dla użytkowników naszych usług na istniejących urządzeniach Huawei, Sklep Play i zabezpieczenia Google Play Protect dalej będą działać - powiedział w rozmowie ze Spider's Web Adam Malczak z Google.

Niewykluczone, że na dniach poznamy nowe fakty oraz oficjalne decyzje obu firm. Wtedy albo wszystko się wyjaśni i zły sen się skończy, albo… skończy się chińska ofensywa na rynku smartfonów.

Co z Gmailem i innymi usługami Google'a w smartfonach Huawei?

Reuters podał również:

Następna wersja jego [Huaweia - przyp. aut.] smartfonów z Androidem straci również dostęp do popularnych usług, takich jak Google Play Store i aplikacje Gmail i YouTube.

REKLAMA

Według tej informacji nie pojawią się nowe smartfony Huaweia z Androidem zawierającym usługi i aplikacje Google. A to oznaczałoby, że nowe Huawei Mate 30 Pro, składany Mate X oraz cała masa innych modeli, nad którymi pracowali Chińczycy, nie opuszczą Chin. W Chinach nadal Huawei będzie mógł korzystać z takiego Androida jak do tej pory.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA