REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Oto najważniejsze nowości w Androidzie Q

Android Q to dziesiąta odsłona mobilnego systemu Google’a. Pełna dekada to doskonała okazja do wprowadzenia rewolucji, ale na taki krok się nie zanosi. Nowości pokazane na Google I/O 2019 to raczej ewolucja.

07.05.2019
20:38
android q beta
REKLAMA
REKLAMA

Konferencja Google I/O 2019 była okazją do podsumowania najważniejszych nowości, które znajdą się w Androidzie Q. Dużą część nowych funkcji poznaliśmy już wcześniej, ale prześledźmy, czym Google postanowił się pochwalić na najważniejszej konferencji tego roku.

Android Q ze wsparciem dla składanych smartfonów.

galaxy fold samsung class="wp-image-891208"

Google szykuje się na przyszłość, a widzi w niej składane smartfony. Android Q umożliwi obsługę rozkładanych ekranów na poziomie całego systemu. Jeżeli rozpoczniemy korzystanie z aplikacji na małym ekranie złożonego smartfona, po rozłożeniu urządzenia aplikacja będzie natychmiast przechodzić w tryb tabletu. Jako przykład pokazano grę Asphalt 9, która nie miała najmniejszego laga przy rozkładaniu smartfona.

Całość przypomina App Continuity z Samsunga Galaxy Fold, natomiast będzie wdrożona bezpośrednio do systemu. Jak zwykle implementacja tej funkcji będzie zależała od samych deweloperów aplikacji.

Android Q to także 5G.

Tak, Android Q będzie obsługiwał sieć 5G. Nie, nadal nie wiadomo kiedy taka sieć na dobre ruszy. Google chwali się jednak faktem, że Android będzie udostępniał aplikacjom informacje o jakości i szybkości sieci, dzięki czemu aplikacje będą wiedzieć, czy mogą wykorzystać w danej chwili potencjał 5G.

Komunikatory w Androidzie Q będą działać sprawniej.

 class="wp-image-933023"

Na poziomie systemu pojawi się funkcja Smart Reply, którą zobaczymy w powiadomieniach. Każde powiadomienie z komunikatora będzie miało zestaw przycisków z odpowiedziami podsuniętymi przez Google, więc będziemy mogli odpowiedzieć na wiadomość bez otwierania konwersacji. Ta funkcja ma działać we wszystkich komunikatorach.

Google pochwalił się też napisami tworzonymi na żywo podczas czatów wideo. Co więcej, oba systemy będą uczyły się naszych nawyków. Najważniejszy jest jednak fakt, że nauka będzie się odbywać tylko na naszym smartfonie, bez połączenia z bazą Google’a, co ma gwarantować prywatność.

Ciemny motyw w Androidzie Q! Nareszcie na poziomie całego systemu.

 class="wp-image-933026"
 class="wp-image-933029"

O tej nowości słyszeliśmy już wcześniej, ale jest na tyle ważna, że Google postanowił pochwalić się nią na scenie. Tryb ciemny będzie można włączyć z powodów estetycznych, ale i praktycznych, bowiem będzie on w mniejszym stopniu zużywał akumulator.

„Zawsze powinieneś wiedzieć czym i z kim się dzielisz”

 class="wp-image-933032"

Android Q ma poprawić kontrolę nad prywatnością. W ustawieniach zobaczymy nową sekcję poświęconą prywatności. Co więcej, Android Q sam będzie nas informował o niepokojących zachowaniach aplikacji, co pokazano na przykładzie wykorzystania informacji GPS przez aplikację, która działa w tle.

W końcu będziesz mógł poczytać książkę bez kakofonii powiadomień w tle.

 class="wp-image-933044"

Focus Mode to nowy tryb wbudowany w Andoida Q, który pozwoli wyłaczyć powiadomienia z wybranych aplikacji. Można będzie zdefiniować listę największych rozpraszaczy uwagi, po czym w trybie Focus nie dostaniemy żadnych powiadomień z tych aplikacji. Jednocześnie nie rezygnujemy z powiadomień w ogóle, a więc będzie można się do nas dodzwonić.

Nowe gesty, ale bez konkretów.

 class="wp-image-933050"

Android Q będzie też obsługiwał nowy zestaw gestów do obsługi aplikacji, ale z jakichś względów Google nie chciał pochwalić się nimi na scenie.

Poza tym zobaczyliśmy kilka mniejszych nowości: Family Link do kontroli rodzicielskiej, czy rozszerzenie sekcji Cyfrowej Równowagi (Digital Wellbeing).

REKLAMA

Android Q Beta 3 do pobrania już dziś.

Trzecią betę można pobrać na 21 smartfonów 12 producentów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA