REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Operatorzy

Dużo rozmawiasz i lubisz oglądać telewizję - szukamy najlepszej oferty dla ciebie

W zeszłym roku sprawdzaliśmy, jak internet LTE radzi sobie w najpopularniejszych turystycznych destynacjach - w górach, na Mazurach i nad morzem. Jest szybko, a jak jest z jego ceną?

22.03.2017
20:42
smartDOM od Plusa i Orange Love - co jest lepsze?
REKLAMA
REKLAMA

Zwykle najmocniej i najbardziej żywiołowo reagujemy na wyśrubowane prędkości internetu, idące w setki megabitów na sekundę. Niestety nie zawsze jesteśmy w domu, aby móc korzystać z internetu po kablu. Ponadto, jest wiele miejsc, również w dużych miastach, gdzie zamiast światłowodu w mieszkaniu możemy liczyć jedynie na internet dostarczany jednym miedzianym kablem do kilku mieszkań jednocześnie. Również podróżując służbowo albo na wczasy, musimy zupełnie inaczej patrzeć na oferty telekomów.

plus-lte-modem class="wp-image-518021"

Sprawdziliśmy to na własnej skórze, podróżując po Mazurach, do Polanicy-ZdrójKrynicy i Juraty. Mogliśmy pobierać gry nad Jeziorem Śniardwy, wrzucać albumy zdjęć z plaży nad Bałtykiem czy cieszyć się możliwością sprawdzania, co dzieje się na świecie, podczas przemierzania górskich szlaków. Wiadomo - czasami trzeba odpocząć od natłoku powiadomień, ale zawsze warto mieć pod ręką dostęp do szybkiego internetu.

Na dowód: lewy ekran znad Jeziora Mikołajskiego, a prawy ze stacji benzynowej przy drodze (daleko od miasta albo wsi).

[gallery columns="2" ids="520852,520843"]

Za sprawdzenie szybkości internetu poza największymi ośrodkami wziął się w zeszłym roku Urząd Komunikacji Elektronicznej, który opublikował raport z badania jakości telefonii mobilnej. Pracownicy Urzędu jeździli po całej Polsce sprawdzając, czy nawet z małych osiedli i wiosek da się komfortowo rozmawiać i łączyć z internetem:

internet mobilny.png class="wp-image-475831"

Oto jak przedstawiała się klasyfikacja ich badań względem operatorów - wyniki dla każdej z sieci w Mb/s (download/upload):

 • Plus/Cyfrowy Polsat – 25,19 / 17,71
 • T-Mobile – 20,64 / 16,87
 • Orange 19,66 / 15,85
 • Play 12,43 / 12,60

Podobnie internet Plusa i Cyfrowego Polsatu wypadł najlepiej w kategorii liczby utraconych pakietów oraz wskaźnika nieudanych sesji. Choć te liczby może być trudno w pierwszej chwili przełożyć na rzeczywistość, mają kolosalny wpływ na komfort korzystania z sieci. Szybkie pobieranie sprawia, że prędzej możemy odtworzyć film na YouTube, a dzięki mniejszej liczbie utraconych pakietów rzadziej się on zacina.

plus-lte-zasieg-polanica-zdroj-1 class="wp-image-523575"

Nie zawsze podróżujemy tylko drogami asfaltowymi - bardzo popularne są w Polsce również trasy kolejowe i dlatego kilka miesięcy później UKE sprawdziło jak z usługami telekomunikacyjnymi operatorzy radzą sobie w pociągach.

Podobnie jak wcześniej, na pierwszym miejscu zameldował się Plus i Cyfrowy Polsat:

 • Plus/Cyfrowy Polsat – 12,4 / 6,97,
 • Orange - 11,34 / 5,87,
 • Play 11,10 / 5,23,
 • T-Mobile 10,43 / 5,53.

Sprawdziliśmy, jak prezentują się osiągi poszczególnych operatorów, ale równie ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji zakupowych są również oferty i ceny jakie przyjdzie nam zapłacić. Dlatego poniżej znajdziecie porównanie oferty smartDOM Plusa i Cyfrowego Polsatu z nowością od Orange w postaci Orange Love 4 w 1 (TV, telefon komórkowy i stacjonarny, a także internet).

Operator sieci Plus i Cyfrowy Polsat wchodzą w skład jednej Grupy, więc sprzedając usługi w ramach jednej paczki mogą udzielać klientom atrakcyjnych rabatów. Właśnie tę zaletę pakietu smartDOM doceni klienci, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy licznie wybierali zintegrowane usługi. W 2016 roku liczba klientów smartDOMu zwiększyła się z 1,021 mln do 1,306 mln. Sprawdźmy, jak prezentuje się porównanie oferty w dwóch wariantach.

Najtańszy pakiet z nielimitowanymi rozmowami:

.tg {border-collapse:collapse;border-spacing:0;}
.tg td{font-family:Arial, sans-serif;font-size:14px;padding:10px 5px;border-style:solid;border-width:1px;overflow:hidden;word-break:normal;}
.tg th{font-family:Arial, sans-serif;font-size:14px;font-weight:normal;padding:10px 5px;border-style:solid;border-width:1px;overflow:hidden;word-break:normal;}
.tg .tg-s6z2{text-align:center}
.tg .tg-hgcj{font-weight:bold;text-align:center}
smartDOMOrange
Telewizja81 (19 HD)97 kanałów (w tym 35 HD)
Internet40 GB (+ internet LTE bez limitu)do 80 Mb/s
TelefonNielimitowane rozmowy do wszystkich
sieci komórkowych i stacjonarnych w Polsce. Nielimitowane SMS-y do wszystkich sieci komórkowych w Polsce.
Pakiet danych5 GB (+ internet LTE bez limitu przez 3 mc)3 GB
Abonament miesięczny75,99 zł89 zł

Jeśli chodzi o ofertę telewizyjną, to stoi ona na podobnym poziomie. W obu ofertach możemy liczyć na podstawowe kanały z multipleksów, takie rodzynki jak Net Geo Wild, Kino Polska czy Fokus TV, a w Cyfrowym Polsacie dodatkowo także na najchętniej oglądany kanał sportowy – Polsat Sport oraz Polsat Sport Extra. Tutaj szczegółowe listy dostępnych kanałów dla Cyfrowego Polsatu i dla Orange.

Porównanie pozostałych elementów oferty pokazuje wyraźnie, że oferta Plusa i Cyfrowego Polsatu jest skierowana do najbardziej mobilnych ludzi, którzy nie tylko dużo rozmawiają przez telefon i esemesują, ale również pracują przez internet, wykorzystując łączność bezprzewodową. Sprawdziłem to zresztą na własnej skórze, wybierając się na testy internetu mobilnego na Mazury. Prędkości, jakie łapałem w drodze nad jezioro Śniardwy, przebijały nierzadko to, na co mogę liczyć w Warszawie.

Internet LTE od Plusa i Cyfrowego Polsatu jest nielimitowany po wykorzystaniu podstawowego pakietu, z którego możemy korzystać w zasięgu wszystkich technologii. Patrząc jednak na poniższą mapkę, można stwierdzić, że zdecydowana większość Polaków nie powinna mieć problemów z zasięgiem LTE (znajdują się w nim praktycznie wszyscy mieszkańcy Polski). Z szybszego i bardziej stabilnego LTE Advanced może korzystać zaś 15 mln ludzi.

LTE Plus Advanced zasięg class="wp-image-540385"
Internet mobilny LTE – zasięg LTE Advanced w Plusie.

W smartDOM od Plusa i Cyfrowego Polsatu samodzielnie możemy komponować swój pakiet zależnie od tego, jakie mamy potrzeby. Możemy zdecydować się na zestaw z telefonem albo routerem, a także dokładać więcej pakietów telewizyjnych, m.in. HBO, Eleven Sports i Film:

Cyfrowy Polsat class="wp-image-552087"

Sprawdźmy, jak wyglądałaby oferta, gdybyśmy chcieli dodać nieco więcej kanałów telewizyjnych.

W Orange Love do umowy dodałem pakiet Bogaty, w którym możemy znaleźć m.in. AMC, Animal Planet, 4 kanały AXN, 5 kanałów BBC, 4 kanały Discovery, Extreme Sports Channel, Fox Comedy, SciFi, Universal, Sundance Channel.

Wszystkie te kanały znajdziemy również w Pakiecie Familijnym Max HD+FilmHD+Sport HD+Cinemax HD od Cyfrowego Polsatu, a do tego jeszcze: Cinemax, Cinemax 2, 5 kanałów FilmBox, które są dostępne dopiero w droższym pakiecie Maksymalnym w Orange, czy Polsat Sport Fight i Golf Channel Polska.

Cinemax to kanał należący do HBO, gdzie można oglądać nowe filmy i seriale z całego świata, a także oryginalne produkcje. FilmBox zaś, to przekrój wszystkiego ciekawego co obecnie dzieje się na świecie: od filmów familijnych, przez kino niezależne, po kino polskie i filmy sensacyjne.

.tg {border-collapse:collapse;border-spacing:0;}
.tg td{font-family:Arial, sans-serif;font-size:14px;padding:10px 5px;border-style:solid;border-width:1px;overflow:hidden;word-break:normal;}
.tg th{font-family:Arial, sans-serif;font-size:14px;font-weight:normal;padding:10px 5px;border-style:solid;border-width:1px;overflow:hidden;word-break:normal;}
.tg .tg-s6z2{text-align:center}
.tg .tg-hgcj{font-weight:bold;text-align:center}
smartDOMOrange
Telewizja173 kanały (70 HD)144 kanały
Interent40 GB (+ internet LTE bez limitu)do 80 Mb/s
TelefonNielimitowane rozmowy do wszystkich
sieci komórkowych i stacjonarnych w Polsce. Nielimitowane SMS-y do wszystkich sieci komórkowych w Polsce.
Pakiet danych5 GB (+ internet LTE bez limitu przez 3 mc)3 GB
Abonament miesięczny115,99128,9 zł

W praktyce internet mobilny Plusa i Cyfrowego Polsatu może się okazać szybszy, niż ten kablowy od Orange. LTE Advanced zapewnia prędkości do 300 Mb/s, podczas gdy „zwykłe” LTE oferuje przepustowość 150 Mb/s.

Wśród fanów telewizji zwycięska okazała się oferta smartDOM. Propozycja Plusa i Cyfrowego Polsatu jest co prawda pozbawiona usług telefonii stacjonarnej (z wiadomych względów), ale jest zauważalnie tańsza.

REKLAMA

W trakcie trwania dwuletniej umowy różnica w cenie urasta do ponad 200 zł.

Dodatkowo do oferty smartDOM można dołożyć jeszcze prąd, gaz, ubezpieczenie samochodu, monitoring (czyli tzw. bezpieczny dom) czy konto bankowe. Dzięki dołączaniu kolejnych usług możemy liczyć na kolejne rabaty, więc jest taniej niż przy kupowaniu usług oddzielnie. W skali roku może to przynieść nawet 1000 zł różnicy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA