1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Na taki raport czekali Polacy - kto ma najlepszy internet mobilny, czyli jak UKE zrobił egzamin operatorom

Lokowanie produktu

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował raport z badania jakości telefonii mobilnej. UKE badał m.in prędkość pobierania danych czy odtwarzania wideo na YouTube. Spośród czterech głównych operatorów najlepiej wypadł Plus, dzięki najlepszemu zasięgowi LTE.

25.02.2016
21:33
Orange ma najlepszą ofertę na kartę dostępną na rynku.
304 interakcji
dołącz do dyskusji

Smartfony z roku na rok są coraz potężniejsze – robią „cięższe” zdjęcia, odtwarzają filmy w FullHD i uruchamiają gry z coraz lepszą oprawą. Wszystko to bardzo często trzeba pobrać lub wysłać po sieci wprost z urządzenia mobilnego, a że nie zawsze mamy dostęp do Wi-Fi, to radzić trzeba sobie z transmisją danych od operatorów, która staje się najważniejszym elementem całej oferty.

Właśnie transmisję danych, jak i jakość połączeń głosowych postanowił przebadać Urząd Komunikacji Elektronicznej. Podsumowanie raportu, jak i najważniejsze ustalenia, znajdziecie poniżej.

Transmisja danych: Plus na czele, Play w tyle

Wyniki dla każdej z sieci w Mb/s (download/upload)

  • Plus - 25,19 / 17,71
  • T-Mobile - 20,64 / 16,87
  • Orange 19,66 / 15,85
  • Play 12,43 / 12,60
internet mobilny

Plus znacząco, bo o ok. 5 Mb/s, wyprzedził najbliższą konkurencję w przypadku prędkości pobierania danych. Operator miał również najwyższy wskaźnik prędkości wysyłanych danych, a kolejne miejsca na podium zajęły T-Mobile i Orange.

W obu przypadkach na ostatnim miejscu znalazł się Play z wynikiem dwa razy niższym niż Plus, jeśli chodzi o prędkość pobierania danych.

Wskaźnik nieudanych sesji

Liczba nieudanych prób pobrania strony internetowej albo pliku. Wskaźnik procentowy oznacza część żądań połączenia się ze stroną, które zakończyły się fiaskiem. Im mniej, tym lepiej.

internet mobilny

W Playu niemal co 20 połączenie było nieudane, podczas gdy w Plusie zdarzało się to rzadziej niż raz na 200 żądań.

Współczynnik utraty pakietów

Oznacza udział utraconych pakietów w całej ich liczbie.

internet mobilny

Znowu najbardziej do wyobraźni przemawia porównanie Playa i Plusa. W tym pierwszym tracono przeciętnie co 12 pakiet, natomiast w tym drugim mniej niż co pięćdziesiąty.

YouTube - wskaźnik czasu do pierwszej ramki wideo

Ile czasu trzeba czekać od połączenia się z serwerem do odtworzenia wideo. Im mniej, tym lepiej.

internet mobilny

W tym przypadku stawka jest bardziej wyrównana i wszyscy operatorzy mieszczą się w przedziale 1,3-2 sekundy.

Wskaźnik zatrzymań odtwarzania wideo

Pokazuje, ile razy wideo zatrzymało się na dłużej niż 500 ms. Wynik ten można więc interpretować jako prawdopodobieństwo, że wideo z YouTube'a zatrzyma się podczas odtwarzania.

internet mobilny

Play odstaje od stawki, ale tym razem Orange i T-Mobile wysuwają się na prowadzenie schodząc poniżej 2 proc.

Z Internetem najczęściej łączono się przez LTE

internet mobilny

Powyższe zestawienie dotyczy całego kraju i podobnie ma się w przypadku wydzielonych aglomeracji i dużych miast – stawka jest względnie wyrównana. Zupełnie inaczej jest zaś w przypadku prowincji, czyli jeżdżenia po drogach poza dużymi ośrodkami.

Tu Plus nie daje szans konkurencji ze względu na największy zasięg LTE, bowiem czas połączenia w danej technologii jasno łączy się zasięgiem na terenie całego kraju.

internet mobilny

Jak UKE przeprowadzało testy?

Łączna długość tras pomiarowych to 20 150 km. Jeżdżono prawie po całej Polsce – na poniższej mapie możecie przeanalizować komplet tras.

Jakość usług telekomunikacyjny badano w sumie przez 518 godzin i 40 minut. 84 proc. pomiarów wykonywano w ruchu, a 16 proc. w punkcie stacjonarnym.

internet mobilny.png

Pewny internet mobilny w Plusie

Plus jest obecnie liderem bezprzewodowego internetu w Polsce. Do wyobraźni przeciętnego klienta najmocniej powinien przemówić wykres obrazujący prędkość pobierania i wysyłania danych – oba procesy w przypadku tej samej wielkości plików najszybciej zakończymy właśnie u „Zielonych”.

Z tą przewagą nie ma co dyskutować, zwłaszcza, że pomiary wykonane zostały przez niezależnych specjalistów na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Wcześniejsza inwestycja w rozwój infrastruktury LTE zaczyna więc przynosić wymierne korzyści.

Lokowanie produktu
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze