15 polskich i nie tylko smartfonów Dual SIM, które warto kupić - zestawienie Spider's Web
Smartfony Dual SIM zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju, głównie za sprawą polskich producentów, takich jak Kruger&Matz i Goclever, wyposażających w dwa gniazda kolejne modele telefonów. Możliwość korzystania z dwóch kart SIM w jednym urządzeniu pojawia się też coraz częściej u międzynarodowych firm produkujących smartfony, a ich dystrybucja nie ogranicza się już tylko do rynków azjatyckich.
Telefony Dual SIM do tej pory leżały w kręgu zainteresowań ludzi posiadających dwa numery telefonu wykorzystywane do celów prywatnych i służbowych. Z doświadczenia wiem, że noszenie dwóch telefonów w kieszeniach spodni nie jest zbyt wygodnym rozwiązaniem, a możliwość korzystania z obu kart w jednym smartfonie to po prostu ogromna wygoda.
Czym jest Dual SIM?
Telefony komórkowe pracujące w standardzie GSM, do łączenia się z nadajnikami operatora potrzebują aktywnej karty SIM umieszczonej w odpowiednim slocie. W większości przypadków dostępne jest jedno takie miejsce, co umożliwia wykonywanie połączeń, wysyłanie wiadomości i korzystanie z internetu tylko za pomocą usług jednej sieci komórkowej. Coraz częściej można jednak spotkać urządzenia obsługujące dwie karty.
W zamierzchłych czasach można było oszukiwać zwykłe telefony za pomocą specjalnych adapterów Dual SIM, ale to rozwiązanie nie jest idealne, bo… aktywnie można korzystać tylko z jednej karty SIM. W celu korzystania jednocześnie z obu kart należy użyć urządzenia z podwójnym fizycznym slotem.
Nie tylko do dzwonienia
Osobą zainteresowaną telefonem Dual SIM nie jest jednak tylko biznesmen w garniturze, korzystający z prywatnej i służbowej komórki. Jeszcze jakiś czas temu, przed rewolucją no-limits, to nastolatki bardzo często miały po kilka SIM-ów służących do taniego SMS-owania ze znajomymi z różnych sieci. Możliwość włożenia ich w jeden telefon i brak żonglerki kartami był dla tej grupy docelowej bardzo pożądaną cechą telefonu
Dzisiaj, w czasach internetu mobilnego, druga karta SIM często nie służy już tylko do odbierania połączeń z drugiego numeru i wysyłania SMS-ów. Patrząc na mizerne rozmiary paczek danych w taryfach abonamentowych w porównaniu do taryf internetowych, rozsądnych wyjściem jest włożenie takiej karty z kilkunastoma gigabajtami transferu do głównego telefonu. Osoby mniej zamożne mogą zdecydować się na wykorzystanie w tym celu Aero2.
Jak Dual SIM, to na wolnym rynku
Oczywiście urządzenia typu Dual SIM są bardzo nie na rękę operatorom telefonii komórkowej, więc w ofercie telekomów ze świecą szukać takich sprzętów, a jeśli już, są to pojedyncze modele. Na szczęście sytuacja Dual SIM na wolnym rynku znacznie poprawiła się na przestrzeni ostatnich lat i nie jesteśmy już skazani wyłącznie na chińskie “biedafony”.
Ponieważ modeli Dual SIM jest już całe zatrzęsienie, postanowiłem przygotować zestawienie wybranych, najciekawszych telefonów ze slotami na dwa SIM-y na polskim rynku. Z pomocą przyszedł mi opublikowany kilka dni temu ranking serwisu okazje.info, ale nie ograniczałem się wyłącznie do danych z tego jednego źródła.
Jaki więc telefon Dual SIM wybrać?
Wśród telefonów Dual SIM obecnie najczęściej spotyka się nie tylko feature phone’y, ale też smartfony. Nie da się ukryć, że zwykle są to urządzenia z niższych półek cenowych, ale można spotkać też flagowe modele wyposażone w dwa gniazda.
Tego typu produkty widoczne są zwłaszcza w portfolio produktowym polskich firm takich jak Kruger&Matz i Goclever. Międzynarodowi producenci, w tym m.in. Samsung, Sony i Nokia, nie chcą jednak pozostawać w tyle. Największy wybór jest oczywiście w przypadku telefonów z Androidem, ale fani Windows Phone też znajdą coś dla siebie.
1. Kruger&Matz Live
Jednym polskich producentów, który ma w ofercie smartfony Dual SIM jest Kruger&Matz. We wspomnianym wyżej rankingu najwyższą lokatę zdobył model oznaczony Kruger&Matz Live KM403. Nie jest już to najnowszy telefon, ale cieszy się dużą popularnością wśród klientów.
Wyświetlacz: 4,5 cala, 960x540 pikseli
Procesor: Qualcomm MSM8225Q 4x1,2 GHz
RAM: 1 GB pamięci operacyjnej
Aparat: 8 megapikseli
Cena: poniżej 600 złotych
Kruger&Matz Live - recenzja Spider’s Web.
2. Kruger&Matz Soul
W ofercie polskiej firmy pojawił się jeszcze jeden telefon, jakim jest Kruger&Matz Soul, który dopiero teraz ma szansę zdobyć popularność wśród klientów. Jest cieńszy od poprzednika i ma znacznie lepszą rozdzielczość ekranu
Wyświetlacz: 4,7 cala, 1280x720 pikseli
Procesor: Qualcomm MSM8212 4x1,2 GHz
RAM: 1 GB pamięci operacyjnej
Aparat: 8 megapikseli
Cena: poniżej 650 złotych
Kruger&Matz Soul - recenzja Spider’s Web
3. Goclever Quantum 4
Inną polską firmą, która zdobywa coraz większe uznanie klientów i oferuje telefony typu Dual SIM jest Goclever. Pierwszym prawdziwie tanim urządzeniem tego typu był model Quantum 4. Od urządzenia tej klasy nie można się zbyt wiele spodziewać, ale spełnia ono swoje zadanie.
Wyświetlacz: 4 cale, 800x480 pikseli
Procesor: MediaTek MT6572 2x1,2 Ghz
RAM: 512 MB pamięci operacyjnej
Aparat: 2 megapiksele
Cena: poniżej 300 złotych
Goclever Quantum 4 - recenzja Spider’s Web
4. Goclever Insignia 5
Dla niektórych osób czterocalowy ekran może się okazać niewystarczający. Goclever przygotował też więszy model Insignia 5, który cechuje się przy okazji lepszą rozdzielczością ekranu i aparatem. Niestety, wyższa jest też jego cena.
Wyświetlacz: 5 cali, 1280x720 pikseli
Procesor: MediaTek MT6589T, 4x1,5 GHz
RAM: 1 GB pamięci operacyjnej
Aparat: 8 megapikseli
Cena: poniżej 700 złotych
Goclever Insignia 5 - wrażenia Spider’s Web
5. Lenovo P780
Swoich sił w segmencie Dual SIM na polskim rynku próbuje także Lenovo. Producent proponuje użytkownikom pięciocalowym model z procesorem MediaTeka, który można kupić nawet za mniej, niż 1000 złotych.
Wyświetlacz: 5 cali, 1280x720 pikseli
Procesor: MediaTek MT6589, 4x1,2 GHz
RAM: 1 GB pamięci operacyjnej
Aparat: 8 megapikseli
Cena: poniżej 1000 złotych
6. Sony Xperia M2
W tyle nie zostaje też japońskie Sony. W ofercie tego producenta dość dobrą propozycją pod względem specyfikacji jest Xperia M2.
Wyświetlacz: 4,8 cala, 960x540 pikseli
Procesor: Snapdragon 400 8226, 4x1,2 GHz
RAM: 1 GB pamięci operacyjnej
Aparat: 8 megapikseli
Cena: poniżej 1150 złotych
Sony Xperia M2 - wrażenia Spider’s Web
7. Sony Xperia E1
Dla mniej zamożnych osób japoński producent przygotował model o nazwie Sony Xperia E1. Pod względem specyfikacji jest to urządzenie z niższej półki, ale znajduje to odzwierciedlenie również w cenie.
Wyświetlacz: 4 cale, 800x480 pikseli
Procesor: Qualcomm MSM8210, 2x1,2 GHz
RAM: 512 MB pamieci operacyjnej
Aparat: 3,2 megapiksela
Cena: poniżej 600 złotych
8. Samsung Galaxy Grand Neo Duos
W ofercie koreańczyków można odnaleźć kilka modeli Dual SIM, a miłośnicy wielkich ekranów powinni zainteresować się telefonem Galaxy Grand Neo Duos. Nie jest to sprzęt z najwyższej półki wydajnościowej, ale dla większości użytkowników specyfikacja powinna być wystarczająca.
Wyświetlacz: 5 cali, 800 na 480 pikseli
Procesor: Broadcomm BCM23550, 4x1,2 GHz
RAM: 1 GB pamięci operacyjnej
Aparat: 5 megapikseli
Cena: poniżej 900 złotych
9. Samsung Galaxy S4 Mini Duos
Telefon Dual SIM ze średniej półki również znajduje się w ofercie koreańskiego Samsunga. Co prawda nadal nie pojawiła się mniejsza wersja flagowego modelu, ale można zakupić edycję ”mini” zeszłorocznego Galaxy S4, która nadal sprawdzi się do codziennych czynności.
Wyświetlacz: 4,3 cala, 960x540 pikseli
Procesor: Qualcomm MSM8930, 2x1,7 Ghz
RAM: 1,5 GB pamięci operacyjnej
Aparat: 8 megapikseli
Cena: poniżej 1200 złotych
10. HTC One
Jednym z niewielu flagowych modeli występujących w wersji Dual SIM jest zeszłoroczny flagowiec od HTC. Chociaż pojawił się już nowy HTC One M8, to nie jest on dostępny w naszym kraju w wersji ze slotem na dwie karty.
Wyświetlacz: 4,7 cala, 1920x1080 pikseli
Procesor: Snapdragon 600, 4x1,7 GHz
RAM: 2 GB pamięci operacyjnej
Aparat: 4 Ultrapiksele
Cena: poniżej 1900 złotych
HTC One - recenzja Spider’s Web
11. Alcatel One Touch Idol
Jedną z pierwszych firm, które wprowadziły na polski rynek smartfony Dual SIM, był Alcatel. Dzisiaj modele tego producenta giną w natłoku sprzętów od pozostałych firm, ale Alcatel One Touch Idol w swojej klasie cenowej nie jest złą propozycją.
Wyświetlacz: 4,7 cala, 960x540 pikseli
Procesor: Mediatek MT6577, 2x1 Ghz
RAM: 1 GB pamięci operacyjnej
Aparat: 8 megapikseli
Cena: poniżej 900 złotych
12. Huawei Ascend P7
Jeśli chodzi o telefony z najwyższej półki, to z tegorocznym modelem gniazdem na gwie karty SIM może pochwalić się Huawei Ascend P7. Trzeba tylko pamiętać, że druga karta musi być w standardzie nanoSIM i zajmuje miejsce karty pamięci.
Wyświetlacz: 5 cali, 1920x1080 pikseli
Procesor: HiSilicon Kirin 910T, 4x1,8 GHz
RAM: 2 GB pamięci operacyjnej
Aparat: 13 megapikseli
Cena: poniżej 1500 złotych
Huawei Ascend P7 - wrażenia Spider’s Web
13. Nokia X
W ofercie Nokii na polskim rynku oprócz feature phone’ów z linii Asha można nabyć pierwszy fiński smartfon z Androidem. Telefon ten pracuje co prawda pod kontrolą zielonego robota, ale pozbawiony jest usług Google.
Wyświetlacz: 4 cale, 800x480 pikseli
Procesor: Qualcomm MSM8225, 2x1 GHz
RAM: 512 MB pamięci operacyjnej
Aparat: 3 megapiksele
Cena: poniżej 500 złotych
Nokia X - recenzja Spider’s Web
14. Nokia XL
Oprócz Nokii X fińska firma ma w ofercie jeszcze jedno urządzenie Dual SIM o nieco większym ekranie o nazwie Nokia XL. Nadal jest to jednak urządzenie dość tanie
Wyświetlacz: 5 cali, 800x480 pikseli
Procesor: Qualcomm MSM8225, 2x1 GHz
RAM: 768 MB pamięci operacyjnej
Aparat: 5 megapikseli
Cena: poniżej 650 złotych
Nokia XL - wrażenia Spider’s Web
15. Nokia Lumia 630
W zestawieniu nie mogło zabraknąć też jednego telefonu Nokii z systemem Windows Phone, który obsługuje dwie karty SIM. Lumia 630 ma bardzo dobry stosunek ceny do jakości, a na stronie internetowej Nokii jest określana jako najpopularniejszy Dual SIM wśród klientów.
Wyświetlacz: 4,5 cala, 854x480 pikseli
Procesor: Snapdragon 400, 4x1,2 GHz
RAM: 512 MB pamięci operacyjnej
Aparat: 5 megapikseli
Cena: poniżej 700 złotych
Nokia Lumia 630 - wrażenia Spider’s Web
Powyższe zestawienie nie jest oczywiście w pełni kompletne, a w sklepach z elektroniką można znaleźć znacznie więcej urządzeń Dual SIM. To, które z nich wybrać, zależy od osobistych preferencji. W powyższym zestawieniu przedstawiłem podstawowe parametry wybranych modeli, które prezentują się dobrze pod względem stosunku ceny do jakości.
Ceny szacowałem na podstawie kilku popularnych sklepów, porównywarek cen i portali aukcyjnych. Przy poszukiwaniach telefonu trzeba też zwrócić uwagę na opis ogłoszenia. Część z zaprezentowanych powyżej urządzeń dostępna jest też w klasycznej wersji z wyłącznie jednym slotem na kartę. Edycja Dual SIM powinna mieć stosowane oznaczenie.
Niestety, na koniec mam smutną wiadomość dla wszystkich sadowników. Dual SIM to dziś w Polsce domena Androida i w malutkim stopniu Windows Phone. Prędzej piekło zamarznie, zanim taką możliwość zobaczymy w iPhonie.
* Zdjęcia pochodzą z Shutterstock