REKLAMA

MWC 2014: Sony Xperia Tablet Z2 i Xperia M2 - pierwsze wrażenia Spider's Web

Nowy flagowiec Xperia Z2 to nie jedyna sprzętowa nowość od Sony zaprezentowana na targach MWC 2014. Oprócz tego do sprzedaży trafi nowy telefon ze średniej półki cenowej i zupełnie nowy tablet, który pod kilkoma względami deklasuje androidową konkurencję.

24.02.2014 14.04
MWC 2014: Sony Xperia Tablet Z2 i Xperia M2 – pierwsze wrażenia Spider’s Web
REKLAMA

Sony tym razem nie skupia się wyłączenie na flagowym modelu. Telefon z górnej półki to oczywiście wizytówka firmy, ale sprzedaż i zyski napędzają tańsze urządzenia. Takim urządzeniem ze średniej półki cenowej będzie Xperia M2 z ekranem 4,8 cala. Moim zdaniem jednak w ofercie Sony perełką jest teraz nowy tablet Xperia Z2.

REKLAMA

Sony Xperia M2

Oprócz modelu Xperia Z2 japońskie Sony zaprezentowało dzisiaj na MWC jeszcze jeden telefon, który ma szansę zdobyć jeszcze większą popularność od flagowca. Producent określa go jako mianem “najlepszej technologii w swojej klasie”. Nie będzie to sprzęt zachwycający pod względem parametrów wymagającego użytkownika, ale dla wielu osób kupujących telefony z abonamentem u operatora będzie w zupełności wystarczający. Xperia M2 ma też wyróżniać się obsługą łączności LTE i wersją z dwoma kartami SIM.

Sony Xperia M2

Urządzenie stylistyką nawiązuje do innych urządzeń z rodziny Xperia. Oferowany będzie też w takich samych kolorach, jak zeszłoroczna “zet-jedynka” i phablet Xperia Z Ultra - fioloteowym , białym i czarnym. Sam telefon jest płaski oraz smukły, dość lekki (148 gram) i nieco bardziej kompaktowy od flagowca (139.6 x 71.1 x 8.6 mm). Nadal to jednak ogromny smartfon, bo zastosowany został tutaj panel ma przekątną 4,8 cala - niestety bez rozdzielczości HD, a zaledwie 960 na 540 pikseli.

Niestety, niższa cena wymusiła też inne kompromisy. W przypadku Xperii M2 skutkuje to chociażby brakiem wodoopornej obudowy, która zarezerwowana została zarezerwowana wyłącznie dla najlepszych modeli w ofercie. Są też plusy tego rozwiązania, bo z racji braku odporności na wodę na obudowie nie ma zaślepek portu microUSB, dzięki czemu wygodniej podłącza się taki telefon do ładowania.

Sony Xperia M2

Dużą zaletą Xperii M2 ma być aparat fotograficzny o matrycy Exmor RS o rozdzielczości 8 megapikseli. Co prawda nie jest to 20.7 Mpix znane z rodziny Xperia Z, ale też ma robić co najmniej niezłe zdjęcia. Co istotne, aplikacja aparatu wyposażona została w wiele funkcji znanych do tej pory tylko użytkownikom Zetki - jak chociażby tryb HDR, zdjęcia seryjne i przekazywane wideo na żywo.

Układ wybrany przez Sony do tego modelu to czterordzeniowy Qualcomm Snapdragon 400 taktowany na 1,2 GHz. Nie jest to najwydajniejsza jednostka na rynku, a przy tym dość leciwa, ale przy rozdzielczości mniejszej niż HD może całkiem nieźle działać. Dużo tutaj zależy od optymalizacji oprogramowania - tym będzie Android w wersji 4.3 Jelly Bean, co jest małym rozczarowaniem - z drugiej strony grupa docelowa tego telefonu nie zwróci na to uwagi.

Sony Xperia M2

Sony Xperia M2 ma szansę wyróżnić się jeszcze na innym tle, jakim jest czas pracy na akumulatorze. Wbudowane ogniwo ma 2300 mAh pojemności, co przy układzie Snapdragon 400, rozdzielczości mniejszej niż HD i trzeciej wersji trybu oszczędności energii Stamina może owocować naprawdę świetnymi wynikami.

Dobrą wiadomością jest też to, że Sony nie zdecydowało się nawet w modelu ze średniej półki cenowej zrezygnować z NFC - ale nie jest to też zaskoczeniem patrząc na portfolio akcesoriów parujących się z urządzeniami z linii Xperia właśnie dzięki łączności bliskiego zasięgu. Tych w ofercie jest już 154, a znaleźć wśród nich można zestawy słuchawkowe, głośniki, radia samochodowe, przenośne centra multimedialne, smartwatcha i opaskę Sony SmartBand.

Sony Xperia M2

Premiera Xperii M2 ma mieć miejsce w drugim kwartale 2014 roku, ale nie jest jeszcze znana polska cena tego modelu. Pozostaje mieć nadzieję, że Sony dotrzyma słowa i będzie ona atrakcyjna i konkurencyjna.

Sony Xperia Tablet Z2

Trzecim z nowych urządzeń, a jednocześnie tym, który zrobił na mnie największe wrażenie, jest Xperia Tablet Z2. Równo rok trzeba było czekać aż Sony wypuści nowy model z tej kategorii i muszę przyznać, że czekać było warto. W materiałach marketingowych jest on określany jako “The slimest nad lightest waterproof tablet” i tym razem nie jest to wcale przesadzone określenie, o czym przekonałem się w chwilę po wzięciu urządzenia do ręki.

SAMSUNG CSC

Sony Xperia Tablet Z2 ma 10.1 calową przekątną, ale jest przy tym lekki niczym piórko wyprzedzając pod tym względem nawet iPada Air - a to wszystko przy zachowaniu niesamowitej wydajności i upakowaniu w środku mnóstwa różnych technologii, z których część jest mobilnym wydaniem rozwiązań Sony znanych z telewizorów Bravia.

Sam ekran ma rozdzielczość “zaledwie” Full HD, ale dla wielu osób będzie to nie wada, a… zaleta. Wyższa gęstość pikseli skutkowałaby większym obciążeniem procesora, co wymagałoby zastosowania większej baterii, co z kolei nie pozwoliłoby na tak niską wagę (nieco ponad 400 gramów) i małą grubość - 6,4 mm.

SAMSUNG CSC

Dzięki niskiej wadze i małej grubości bez problemu da się trzymać tablet w jednej dłoni, ale niestety Sony jest jedną z firm, która trzyma się proporcji panoramicznych w dziesięciocalowych tabletach, a nie znanego z iPada stosunku boków 4:3. W układzie pionowym tablet Sony Xperia Z2 jest podobnie (nie)wygodny jak inne urządzenia z takim ekranem

Przy samym ekranie chciałbym się jeszcze na chwilę zatrzymać, bo mimo braku rozdzielczości większej niż Full HD, Sony zrobiło naprawdę kawał dobrej roboty. Ma on bardzo dobre odwzorowanie kolorów (technologia Live Colour LED) oraz bardzo dobre kąty widzenia - to ostatnie widać było na ściance, gdzie obok siebie znalazło się kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt tabletów. Patrząc z boku można było porównać, że szerszy kąt patrzenia nie powoduje wyraźnego przekłamania barw.

SAMSUNG CSC

Na pierwszy rzut oka obraz jest czysty, a dzięki obeności w oprogramowaniu mechanizmów pozwalających na upscaling wideo nawet materiały o słabej jakości wyjściowej wyglądają lepiej. Tutaj też Sony prezentowało efekty, gdzie można było sprawdzić wycinek aktualnie wyświetlanego materiału wideo 320p lub 480p z i bez filtra podbijającego rozdzielczość.

Sony duży nacisk kładzie też na dźwięk, czego przykładem ma być technologia Front Surround pozwalająca na redukcję szumó w zależności od środowiska w jakim znajduje się użytkownik - do wyboru jest np. głośny autobus lub samolot.

Układem napędzającym nowy tablet Sony jest Qualcomm Snapdragon 801 taktowany na 2,3 GHz - dokładnie ten sam, co w nowym telefonie Xperia Z2. Identyczna jest też pojemność pamięci RAM, czyli 3 GB. Nie ma wątpliwości, że pod względem wydajności będzie to naprawdę potwór.

SAMSUNG CSC

Jedynym moim zmartwieniem jest czas pracy tabletu na akumulatorze. Co prawda nie ma tutaj rozdzielczości większej niż Full HD, dzięki czemu obciążenie baterii i procesora nie jest zbyt wysokie. Producent zapewnia 10 godzin odtwarzania multimediów, co zapewnić ma ogniwo o pojemności 6000 mAh i tryb oszczędzania energii Stamina.

Standardem w przypadku urządzeń z linii Xperia jest oczywiście wodoodporna obudowa, a dla tabletu przygotowano mnóstwo najróżniejszych akcesoriów parowanych przez NFC, jak i możliwości korzystania z pada od PlayStation Dualshock 3 i specjalnego dedykowanego etui z klawiaturą.

SAMSUNG CSC
REKLAMA

Tablet, podobnie jak smartfon Xperia Z2, trafi do sprzedaży w marcu i dostęny będzie w białej lub czarnej wersji kolorystycznej. Standardowo będzie też do wyboru wersja tylko z Wi-Fi lub droższa wyposażona w modem LTE.

Sprawdź nasze pozostałe relacje z targów MWC 2014.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA