Będą drukować organy w środku ciała. Medycyna wchodzi na nowy poziom
Technologia opracowana przez naukowców z Kalifornii może zrewolucjonizować sposób leczenia uszkodzonych tkanek. Dzięki niej już niedługo może być możliwe drukowanie 3D struktur biologicznych bez konieczności wykonywania operacji chirurgicznej.

Technologia DISP wykorzystuje ultradźwięki do tworzenia struktur z bio-tuszu – specjalnej cieczy, którą można wstrzyknąć bezpośrednio do organizmu. W naturalnej temperaturze ciała bio-tusz pozostaje płynny, jednak pod wpływem określonej częstotliwości fal ultradźwiękowych twardnieje, tworząc zaplanowaną wcześniej strukturę wewnątrz tkanki. Co ważne, proces odbywa się bez konieczności przeprowadzania operacji, a nadmiar tuszu zostaje rozłożony przez organizm.
Tkanki wewnętrzne do tylko początek
W testach przeprowadzonych na królikach i myszach naukowcy z California Institute of Technology z powodzeniem wydrukowali struktury w żołądku i pęcherzu. Do bio-tuszu można dodać cząstki przewodzące lub substancje lecznicze. Dzięki temu drukowanie wewnątrz ciała będzie możliwie nie tylko w przypadku tkanek wspierających narządy – z użyciem tej technologii będzie można drukować czujniki monitorujące stan zdrowia pacjenta, a nawet leki, które uwolnią substancje aktywne dopiero po aktywacji ultradźwiękami – np. chemioterapeutyki lub antybiotyki.
Przeczytaj także:
Tusz składa się z cząsteczek łączących się pod wpływem ultradźwięków
Bio-tusz zawiera komponenty chemiczne, które nie będą szkodliwe dla naszego zdrowia. W jego skład wchodzą cząsteczki łączące się pod wpływem ultradźwięków, mikrokapsułki z czynnikiem wiążącym oraz specjalne substancje pozwalające na monitorowanie przebiegu procesu w czasie rzeczywistym. Co istotne, sam tusz przedwcześnie nie twardnieje i jest odporny na stres mechaniczny oraz zmiany temperatury wewnątrz ciała. To właśnie te cechy sprawiają, że nowa technologia jest dużo stabilniejsza od tych, które były wykorzystywane przy wcześniejszych próbach druku z użyciem ultradźwięków.

Możliwość drukowania tkanek bez konieczności przeprowadzania operacji chirurgicznej może oznaczać początek nowej ery w medycynie. Dla pacjentów to szansa na mniej inwazyjne leczenie, krótszy czas rekonwalescencji i mniejsze ryzyko powikłań. Z kolei dla systemów opieki zdrowotnej to potencjalne ograniczenie kosztów i obciążeń operacyjnych. Pamiętajmy jednak, że technologia bio-tuszu wymaga jeszcze wielu testów, zanim po raz pierwszy zostanie użyta na człowieku.