Coca Cola wprowadza automaty wodorowe, które nie potrzebują gniazdka. Jak to działa?
Coca Cola lada moment odda do użytku pierwsze wodorowe automaty z napojami, które nie potrzebują energii z sieci. Pierwszymi klientami mogącymi nabyć puszkę z takiej maszyny będą Japończycy z Osaki.

My ekscytujemy się automatami z napojami w pociągach PKP Intercity, tymczasem w Japonii lada moment pojawią się automaty wodorowe. Takie urządzenia działają bez konieczności podłączania ich do gniazda sieciowego. Pierwsze puszki z takich maszyn zaczną wypadać już w kwietniu 2025 r.
Coca Cola przedstawia wodorowy automat z napojami, którego nie trzeba podłączać do gniazdka. Jak to działa?
Automat wodorowy nie podłącza się do gniazda sieciowego. Zamiast tego maszyna czerpie niezbędną do działania moc z wymiennych wkładów wodorowych, generując energię w procesie reakcji chemicznej z tlenem. Wkłady wodorowe są umieszczane w osobnym generatorze stojącym z boku i to właśnie on zdradza, że nie mamy do czynienia z typowym automatem.
W generatorze dochodzi do reakcji chemicznej między wodorem i tlenem, w rezultacie której powstaje energia oraz czysta woda. Energia jest magazynowana w akumulatorze, skąd trafia do podłączonego automatu. Agregator wodorowy jest więc czymś na kształt wielkiego i nieporęcznego powerbanka, ale z wymiennymi wkładami oraz efektem ubocznym w postaci czystej wody.

Automat działający bez konieczności podłączania go do prądu brzmi pięknie, dopóki nie wgryziemy się w szczegóły.
Rozwiązanie opracowane dla Coca Coli przez firmę Fuji Electric wciąż skrywa kilka niewiadomych. Nie wiemy bowiem, ile energii jest w stanie wytworzyć jeden wkład wodorowy oraz na ile godzin/dni/tygodni działania automatu się to przekłada. Ani producent napojów, ani samej maszyny nie podzielił się takimi informacjami.
Mamy za to pewność, że wodorowe generatory wymagają stałego serwisu. Ktoś musi wszakże wymieniać wkłady, aby zachodził proces chemiczny generujący energię trafiającą do akumulatora. Tymczasem tradycyjny automat po prostu podłączamy do gniazda i tyle, zapominamy o spawie. Z drugiej strony, także tradycyjne automaty wymagają serwisu, chociażby w celu dostarczania nowych produktów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by obsługa wymieniała wtedy również wkłady.
Generator wodorowy wytwarza na tyle energii, by zagwarantować automatowi pełne działanie chłodzenia, mechanizmu podajnika, dotykowego ekranu oraz systemu płatności. Pierwsze 58 automatów wodorowych zostanie uruchomione w Japonii już 13 kwietnia 2025 r., podczas targów World Expo 2025 w Osace.
Więcej o energii z wodoru i tlenu na Spider's Web: