Największa na świecie pompa ciepła już działa. Ogrzeje 25 tys. mieszkań
Największa na świecie pompa ciepła wykorzystująca wodę morską i CO2 została uruchomiona w Danii. Nowa instalacja MAN Energy Solutions to prawdziwy kolos.
Pompy ciepła to nie tylko małe urządzenia będące w stanie ogrzać domki jednorodzinne. Coraz częściej jednostki te wykorzystywane są od ogrzewania całych miast. Najnowszy przykład płynie z Danii, gdzie uruchomiono niedawno największą na świecie pompę ciepła wykorzystującą wodę morską i CO2.
Esbjerg, portowe miasto w zachodniej Danii, zrobiło odważny krok w kierunku neutralności klimatycznej. Zamykając swoją starą elektrownię węglową, miasto postawiło na innowacyjne i ekologiczne rozwiązania. Jednym z nich jest gigantyczna pompa ciepła, która dostarczy ciepło do sieci ciepłowniczej Esbjergu i sąsiedniego Varde.
Nowa pompa ciepła będzie dostarczać rocznie około 280 000 MWh ciepła neutralnego dla klimatu do sieci ciepłowniczych. Pokryje ona zapotrzebowanie na ciepło 25 000 gospodarstw domowych, jednocześnie redukując emisję CO2 o 120 000 t rocznie.
Ciepło z Morza Północnego
Od teraz wszyscy nasi klienci w Varde i Esbjerg będą korzystać z ciepła sieciowego pochodzącego bezpośrednio z Morza Północnego. Dzięki nowemu rozwiązaniu na każdy zainwestowany 1 MWh energii elektrycznej można wygenerować około 3 MWh użytecznej energii cieplnej
- mówi Helle Damm-Henrichsen, dyrektor DIN Forsyning, firmy zarządzającej nową pompą ciepła.
System wykorzystuje bezpieczny dla środowiska i nietoksyczny CO2 jako czynnik chłodniczy, energię odnawialną z pobliskich farm wiatrowych oraz wodę morską jako źródło ciepła. Pompę można włączać i wyłączać wiele razy dziennie, dzięki czemu można szybko reagować na zmieniające się warunki pogodowe.
Techniczne dzieło sztuki
Producentem pompy jest firma MAN Energy Solutions. Sercem rozwiązania są dwa bezolejowe, hermetyczne kompresory Hofim opracowane i wyprodukowane przez MAN Energy Solutions w Zurychu w Szwajcarii. Jednostki te wykorzystują silniki szybkoobrotowe i aktywne łożyska magnetyczne, eliminując potrzebę stosowania oleju i zmniejszając wymagania konserwacyjne.
Przy całkowitej mocy grzewczej 70 MW, nowy system pomp ciepła jest największym tego typu systemem, jaki kiedykolwiek uruchomiono na świecie. Działa w tandemie z nowym kotłem na zrębki drzewne o mocy 60 MW oraz 40 MW kotłem elektrycznym, który służy jako obiekt szczytowy i zapasowy.
We wrześniu firma MAN Energy Solutions dostarczyła pompę ciepła o mocy 33 MW na potrzeby największego jak dotąd na świecie projektu pompy ciepła powietrze-woda, realizowanego w Helsinkach w Finlandii.
Uruchomienie gigantycznej pompy ciepła to kolejny dowód na to, że Dania poważnie traktuje walkę ze zmianami klimatu. Esbjerg staje się wzorem do naśladowania dla innych miast, pokazując, że transformacja energetyczna jest możliwa i opłacalna. To krok milowy w kierunku neutralności klimatycznej, którą miasto chce osiągnąć już w 2030 r.
Więcej o energetyce przeczytasz na Spider's Web: