Metro ogrzeje Warszawę. Wykorzystają ciepło generowane przez wagony i pasażerów
W tunelach i na peronach jest bardzo ciepło, dlatego przestrzeń, która niepotrzebnie jest zbyt przegrzana, może działać z korzyścią dla wszystkich.
Dzięki współpracy władz miasta z firmą Veolia część nagrzanego powietrza już niedługo uda się wykorzystać i zasilić nią sieć ciepłowniczą w Warszawie – informuje warszawskie metro.
Wzrost temperatury w tunelach i na peronach to zasługa tarcia wywołanego przez koła pociągów metra, nagrzewania się silników elektrycznych oraz samych pasażerów.
Możliwość odzyskiwania ciepła z infrastruktury metra w Warszawie analizowana jest już od kilku lat. W 2023 r. wytypowano stację linii M2 Bemowo na miejsce pilotażowego wdrożenia instalacji do odzyskiwania ciepła z metra i wtłoczenia go do miejskiej sieci.
Blisko współpracujące zespoły Metra i Veolii, po wizjach lokalnych i uzyskaniu danych o temperaturach na wybranych stacjach, dokonały wstępnej oceny możliwości wykonania instalacji odzysku ciepła. W analizie tej uwzględniono m.in. średnie temperatury na stacjach, rozmiary ciągów komunikacyjnych, dostęp do powietrza z tunelu do tzw. pustki technologicznej oraz wilgotność, zapylenie oraz dostęp do mediów (kanalizacja, rozdzielnie energii elektrycznej) - opisało metro.
Ważna była też odległość do istniejącej sieci ciepłowniczej. W tym przypadku analiza wykazała, że istnieją techniczne i ekonomiczne możliwości wykonania instalacji.
W najbliższych tygodniach rozpoczną się przygotowania do instalacji pomp ciepła na wybranej stacji metra na Bemowie. Po zakończeniu tych prac możliwe będzie przesłanie odzyskanego ciepła do warszawskiej sieci ciepłowniczej.
Jak informuje warszawskie metro, technologia i metoda odzysku ciepła z infrastruktury metra nie tylko ogrzeje Warszawę, ale też… ulży pasażerom
Dzięki niej możliwe będzie zmniejszenie temperatury na peronach – nawet o 4 st. C. Latem wejście pod ziemię przyniesie więc prawdziwą ulgę.
Miasto już zapowiada, że niebawem wybrane zostaną nowe stacje metra, na których rozpoczną się przygotowania do instalacji i uruchomienia kolejnych instalacji odzyskowych.
Pomysłodawcy przekonują, że rozwiązanie zmniejszy emisję CO2 i będzie miało pozytywny wpływ na jakość powietrza. A z tym, jak czujemy, jest naprawdę ostatnio duży problem.
Więcej o metrze w Polsce i jeździe tunelami przeczytasz na Spider's Web:
Zdjęcie główne: NGCHIYUI / Shutterstock