REKLAMA

Polska armia szykuje się do wojny, grając w planszówkę. Ten system to marzenie każdego stratega

Wojsko Polskie ćwiczy nie tylko na poligonie, ale także na stole, wykorzystując gry planszowe. Nie są to jednak zwykłe gierki, ale poważne symulacje, które decydują o strategiach wojskowych na całym świecie.

Polska armia szykuje się do wojny grając w planszówkę. Ten system to marzenie każdego stratega
REKLAMA

W świecie gier strategicznych każdy, kto choć raz poczuł dreszczyk emocji związany z planowaniem ruchów na wirtualnym polu bitwy, wie, jak ważna jest precyzja i realizm.

REKLAMA

Istnieje jednak system, który podnosi tę immersję na zupełnie nowy, profesjonalny poziom. Operational Wargaming System (OWS) to planszówka dla wojska, która pozwala symulować złożone sytuacje i podejmować decyzje w warunkach wysokiego ryzyka.

Symulacja pola bitwy

Operational Wargaming System to zaawansowany system symulacji wojskowej, który pozwala użytkownikom na realistyczne odwzorowanie operacji wojskowych i umożliwia testowanie różnych strategii i przewidywanie potencjalnych skutków naszych działań.

Operational Wargaming System

Jest to gra wojenna zaprojektowana przez Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, mająca na celu zbadanie hipotetycznych przyszłych konfliktów. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko związane z podejmowaniem ważnych decyzji na prawdziwym polu bitwy.

System, będący owocem wieloletnich prac, znalazł zastosowanie w tworzeniu innowacyjnych symulacji wojennych, m.in. konfliktu na linii NATO-Rosja oraz hipotetycznej wojny na Pacyfiku. Inspiracją dla płk. rez. Tima Berricka, głównego twórcy OWS, były uznane na rynku gry takie jak "Next War" czy "South China Sea". OWS to jednak nie tylko gra, ale potężne narzędzie analityczne, przeznaczone dla wąskiego grona specjalistów.

Pierwsza gra z systemu OWS nazwana została "Assassin's Mace" i obejmuje fikcyjny konflikt USA-Chiny. Kolejne gry z serii dotyczą wojny w Europie oraz na Bliskim Wschodzie.

Podczas gry uczestnicy korzystają z map pokrytych siatką heksagonalną (rozmiar od 10 do 50 mil morskich), licznych żetonów oraz kart jednostek, a także kości z 20 ściankami.

Więcej o technologii w polskim wojsku przeczytasz na Spider's Web:

Polska walczy na planszy

Z systemu zaczęli korzystać także polscy wojskowi. Warsztaty Operational Wargaming System miały miejsce niedawno w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych. System zaprezentowali naukowcy z Akademii Wojsk Lądowych.

Operational Wargaming System

Widzę potrzebę wykorzystywania i prowadzenia gier wojennych tego typu. Możliwość modyfikacji zasad sprawia, że możemy wykorzystywać narzędzie w dowolnych scenariuszach konfliktów

- powiedział Dowódca Operacyjny RSZ gen. dyw. Maciej Klisz.

W trakcie rozgrywki gracze wydają rozkazy flocie, eskadrom myśliwców, brygadom pancernym i zmechanizowanym. Każda rozegrana tura symuluje działania możliwe do przeprowadzenia w ciągu 24 godz.

Dowódcy mierzą się nie tylko z klasycznymi wyzwaniami pola walki, ale także z nowoczesnymi zagrożeniami, takimi jak cyberataki czy zakłócenia komunikacji. Muszą koordynować działania wojsk konwencjonalnych z siłami specjalnymi, a także uwzględniać czynniki logistyczne i meteorologiczne.

REKLAMA

Jak podaje Polska Zbrojna system OWS wstępnie oceniono bardzo pozytywnie i w niedalekiej przyszłości narzędzie to może być wykorzystane podczas przygotowywania polskiej kadry dowódczej do planowanych ćwiczeń.

Operational Wargaming to niezwykle ważne narzędzie, które zmienia sposób, w jaki prowadzone są wojny. Dzięki niemu armie mogą lepiej się przygotować do konfliktu, szybciej podejmować decyzje i minimalizować straty.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA