Oto najnowszy polski dron uderzeniowy. Bez problemu sięgnie Moskwy
Polski przemysł wojskowy pokazał pazury. Najnowszy polski dron kamikadze Warmate 50 jest wyposażony w potężną głowicę wybuchową i ma zasięg przekraczający 1000 km.
Polski przemysł zbrojeniowy znów zaskakuje. Podczas tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego 2024 w Kielcach, firma WB Group zaprezentowała nową, niezwykle ambitną koncepcję - dron uderzeniowy Warmate 50. To maszyna, która ma zmienić oblicze współczesnego pola walki.
Polskie drony, polska duma
WB Group to jeden z naszych produktów flagowych w świecie firm zbrojeniowych. Drony FlyEye tego producenta, są bezkonkurencyjne jeśli chodzi o drony zwiadowcze w czasie wojny w Ukrainie. Wojska rosyjskiego agresora są bezradne wobec tego bezzałogowca - nie potrafią go wykryć, namierzyć, zestrzelić, ani nawet zakłócić.
Ukraińskie siły specjalne wykorzystują z kolei szeroko drony Warmate (także produkowane przez WB Group), często celów o najwyższym priorytecie, takich jak radary czy wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych. Warmate to niewielkie drony kamikadze z głowicą wybuchową o masie 1,5 kg i zasięgu do 30 km.
Potężna głowica i zasięg
I to właśnie dron Warmate doczekał się nowej, potężnej wersji oznaczonej jako Warmate 50. Po raz pierwszy został on właśnie zaprezentowany na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego 2024 w Kielcach.
Warmate 50 to prawdziwy kolos wśród dronów uderzeniowych. Jego zasięg ma sięgać aż 1000 km. To oznacza, że teoretycznie mógłby bez problemu dosięgnąć całego obszaru metropolitalnego Moskwy (z Białegostoku do centrum Moskwy w linii prostej jest nieco mniej niż 980 km). Co więcej, dron ma być wyposażony w potężną, 50-kilogramową głowicę bojową. To czyni go poważnym zagrożeniem dla wszelkiego rodzaju celów, od obiektów wojskowych po infrastrukturę.
Najważniejsze jednak, że dron został w całości opracowany przez polskich naukowców i jest produktem polskiej myśli technicznej oraz polskiego przemysłu. Daje to naszemu krajowi niezależność od zewnętrznych dostawców.
Więcej o polskich dronach wojskowych przeczytasz na Spider`s Web:
Warmate 50 wyposażony jest w napęd śmigłowy i silnik spalinowy, a po wyglądzie konstrukcji można stwierdzić, że maszyna została zaprojektowana tak, aby obniżyć jej sygnaturę radarową, czyli uczynić ją trudniejszą do wykrycia dla radarów.
Pojawienie się Warmate 50 to nie tylko sukces polskiego przemysłu zbrojeniowego. To także sygnał, że Polska staje się coraz bardziej znaczącym graczem na globalnym rynku zbrojeniowym. Dron ten może zainteresować wiele krajów poszukujących nowoczesnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa.