Boston Dynamics chwali się Atlasem. Robot zawstydza maszynę Elona Muska
Boston Dynamics pokazało właśnie najnowsze nagranie możliwości nowego robota Atlas. Wygibasy, które potrafi robić maszyna - a z których wcześniej świat się trochę śmiał - okazały się mieć ogromny wpływ na wydajność pracy robota.
Około dwa tygodnie temu Elon Musk próbował zachwycić świat swoimi robotami Optimus - nie tylko na scenie, ale i poza nią. Jednak wypuszczenie robotów w tłum gości doprowadziło do wizerunkowej klapy maszyn, którym udowodniono bycie przynajmniej częściowo wspomaganymi przez pracowników Tesli. Opublikowane krótko później wideo pokazowe Optimusa w fabryce niezbyt pomogło Tesli w poprawie nadszarpniętego wizerunku.
Jednak Tesla to nie jedyna firma rozwijająca autonomiczne humanoidalne roboty. Taką jest także Boston Dynamics, które pochwaliło się nowymi umiejętnościami robota Atlas.
Nowy robot Atlas na nowym wideo. Boston Dynamics pokazuje jak ważna jest nowa konstrukcja
A właściwie "nowego" robota Atlas, będącego następcą poprzedniej generacji robotów Boston Dynamics. Nowy Atlas znacznie różni się od poprzednika konstrukcją, która jest znacznie mniej masywna, ukrywa kable, a co najważniejsze, posiada wiele obrotowych elementów, dzięki którym robot nie musi zmieniać swej pozycji - wystarczy, że obróci głowę, ramiona lub tułów o 180 stopni.
W najnowszym wideo pokazującym maszynę, Boston Dynamics zaprezentowało, jak nowa konstrukcja wpływa na wykonywanie prostych zadań przez Atlasa. Podczas nagrania robotowi polecono wzięcie poziomo ułożonych tac, a następnie umieszczenie ich pionowo w poszczególnych rzędach.
Dzięki nagraniom z kamery robota można zauważyć, że jedyna maszyna znajdująca się w towarzystwie robota to kamerzysta, co ma dowodzić o jego autonomiczności. Choć zadanie powierzone Atlasowi jest znacznie mniej skomplikowane niż to powierzone Optimusowi, to na uwagę zasługuje prędkość, z jaką robot Boston Dynamics brał i wkładał tace. Jego praca jest dynamiczna i robot pozostaje w stałym ruchu - bez "zawahań" co do następnej akcji
Atlas wykorzystuje model wizyjny oparty na uczeniu maszynowym (ML) do wykrywania i lokalizowania elementów otoczenia i poszczególnych pojemników. Robot wykorzystuje wyspecjalizowaną metodę chwytania i stale szacuje stan przenoszonych obiektów, aby wykonać zadanie. Nie ma on zalecanych ani teleoperowanych ruchów. Wszystkie ruchy są generowane autonomicznie w trybie online. Robot jest w stanie wykrywać i reagować na zmiany w środowisku (np. poruszające się urządzenia) i niepowodzenia działań (np. niepowodzenie włożenia pokrywy, potknięcie, kolizje środowiskowe) przy użyciu kombinacji czujników wizyjnych, siłowych i proprioceptywnych.
Wyjaśnia Boston Dynamics
Może zainteresować cię także: